Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Wycieczkowy underground

Wiele regionów Polski może się pochwalić ofertą turystyczną, która - zamiast podziwiania krajobrazów i zwiedzania muzeów - proponuje zejście pod ziemię.

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach fot. Wojciech Traczyk
Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach fot. Wojciech Traczyk /Agencja FORUM

Podziemnych tras turystycznych jest w naszym kraju kilkadziesiąt. Wytyczono je m.in. w kopalniach, jaskiniach i obiektach militarnych. Można wśród nich znaleźć zarówno takie, które są przystosowane do turystyki rodzinnej "dla każdego", jak i takie, które ucieszyć mogą amatorów mocniejszych wrażeń.

Miasto pod miastem

Czy spacerując po zabytkowym centrum miasta zastanawialiście się kiedyś, co może kryć się np. pod powierzchnią chodnika? Można to sprawdzić na przykład w Rzeszowie, gdzie prawie 400-metrową trasę poprowadzono przez piwnice pod rynkiem i otaczającymi go kamienicami. Najstarsze mają niemal 700 lat, najmłodsze wybudowano w XVIII wieku.

  • Sowiogórski Olbrzym

    Sześć podziemnych kompleksów w Górach Sowich powstało w ramach projektu "Riese" ("Olbrzym"), jednego z największych, choć niedokończonych przedsięwzięć budowlanych III Rzeszy. więcej »

Spacerujemy na różnych poziomach - od ok. metra do prawie 10 metrów pod powierzchnią. Trasa obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy. Niektóre mają nazwy nawiązujące do funkcji lub nazwisk dawnych właścicieli, np. Lochy Tatarskie, Piwnica Miodowa, Rycerska czy Ligęzy.

Przez wieki piwnice służyły rzeszowskim kupcom jako tzw. sklepy ziemne, czyli pomieszczenia do magazynowania towarów. Zapewniały stałą, niską temperaturę przez cały rok, a dodatkowo - zniechęcały złodziei. Ich zalety doceniali też mieszkańcy miasta, którzy szukali tu schronienia w czasie wojen i najazdów.

Podobną trasę, przebiegającą jeszcze głębiej, bo nawet 15 metrów pod ziemią, możemy zwiedzić w Opatowie. Piwnice budowano tu ponad dwieście lat - od XV do XVII wieku. Mają trzy kondygnacje. Dla ruchu turystycznego udostępniono 402 m trasy. Do pokonania jest tu m.in. 197 schodów.

Dotychczas zbadano i udokumentowano w Opatowie 4 kilometry podziemi, jednak wiele korytarzy i komór wciąż czeka na odkrycie.

Przed wiekami miasto żyło z handlu, a rozmiary piwnicy świadczyły o bogactwie właściciela, dlatego niektóre są naprawdę ogromne. Rozrastały się też w wyniku... zawierania małżeństw - sąsiednie pomieszczenia należące do rodzin małżonków były łączone.

Sztolnie w górach

Podziemne trasy prowadzą też przez górnicze chodniki, w których można oglądać ślady po dawnym wydobyciu.

W kopalni w Kowarach turyści pokonują w ten sposób 1200 metrów.

Trasa jest imponująca nie tylko ze względu na długość korytarzy, ale także bogatą, górniczą historię, która sięga średniowiecza. Rudy żelaza wydobywano w tutejszych sztolniach od XII wieku. W czasie wojny trzydziestoletniej kopalnia przestała działać. Odzyskała znaczenie dopiero w XIX wieku.

Również w średniowieczu w Sudety z terenu dzisiejszej Belgii przybyli Walonowie - mistrzowie w pozyskiwaniu minerałów. Słynęli z ogromnej wiedzy geologicznej i... magii. Do dziś pozostały po nich tajemnicze znaki na ścianach wyrobisk.

Przed drugą wojną światową Niemcy, oprócz rud żelaza, zajmowali się w Kowarach wydobyciem uranu, wykorzystywanego do badań nad energią jądrową. Jego złoża odkryto tu w 1927 roku. Próbki do badań trafiały z kowarskich sztolni do naukowców w całej Europie, m. in. do Marii Skłodowskiej-Curie. Eksploatacja złóż uranu w czasie II wojny miała być związana z produkcją rakiet V-1 i V-2.

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
muzeum,
trasy,
trasa

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (44)

Dodaj komentarz

~Lc77 -

Autorka nie wspomina o obiektach "Walim" i "Riese" w Górach Sowich, gdzie podziemne tunele są bardzo ciekawymi miejscami do zwiedzania. Polecam takze twierdzę i podziemia Kłodzka, wspaniały zamek w Kamieńcu Ząbkowickim oraz kopalnię złota w Złotym Stoku. Jaskinia Niedźwiedzia także jest warta zobaczenia.

~józio -

Baza niemiecka,potem radziecka,teraz Borne Sulinowo,ponoć pod ziemią jest miasto.! Bo gdzie 20tyś sołdatów miało się skryć,przed ewent.atakiem z powietrza..!?Zaniedbane to wszystko..

~Wicja -

W Zabrzu mamy skansen górniczy Królowa Luiza i kopalnię zabytkową Guido, a za 2-3 lata będzie jeszcze Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Po za podziemnymi atrakcjami są też inne obiekty bardziej lub mniej zagospodarowane, np. schrony Obszaru Warownego "Śląsk" (na terenie Zabrza kilka nie odnowionych i zaśmieconych), "żelazny dom", osiedla robotnicze donnersmarck hutte (Zandka) czy Borsigwerk. Całe miasto jest pełne fajnych ale często nie docenianych obiektów będących świadkami bogatej historii Zabrza (niem. Hindenburg). Warto się pospieszyć jeśli ktoś chce zobaczyć oryginalne obiekty świadczące np. o niemieckiej historii Zabrza ponieważ wiele cennych obiektów ginie (np. młyn), zacierane są też niemieckie napisy na budynkach (na sklepie kolonialnym w Biskupicach zostały zakryte nowym tynkiem).

~sandomierzanka -

W Sandomierzu jest udostępniona dla zwiedzających podziemna trasa pod rynkiem Starego Miasta, a na ziemi jeszcze więcej atrakcji, zapraszam

~LAKI LUK -

CHCECIE ZOBACZYC NORMALNĄ KOPALNIE I JAK TAM JEST NA CODZIEN TO SE ZJEDZCIE DO KOPALNI CO WYDOBYWA TO SIE WAM ODECHCE TAK PODNIECAC NA TYMI KOPALNIAMI I GADAC ZE JAKIE TO CUDOWNE RZECZY NA DOLE MOZNA ZOBACZYC GÓŁ TO JEDNO WIELKIE DZIADOSTWO

~z -

Polecam pasjonatom tego tematu kopalnię GUIDO w Zabrzu

~ANIA -

Szczerze polecam te rzeszowskie podziemia o których była mowa, byłam, widziałam, WARTO!

~turystka -

Cieszę się, że ktoś zachęca do zwiedzania podziemnych tras. Polecam przewodnik po Podziemnych trasach turystycznych w Polsce, kupiłam z m-c temu, zawiera opis ponad 70 tras! Gdyby nie on, na pewno zmobilizowałby mnie ten artykuł.Są wakacje, warto ruszyć w teren!

~turysta -

faktycznie podziemia kredowe w Chełmie sa super, warto zobaczyć

~Duch Bieluch -

jedyne takie na świecie