Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

W Polsce lepiej niż... we Włoszech

Turyści coraz chętniej przyjeżdżają do Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu Eurostatu, obcokrajowcom nie opłaca się już jeździć do Włoch, Portugalii czy Hiszpanii...

Kraków jest najmodniejszym miastem w Polsce. Budzi zachwyt turystów z całego świata.
Kraków jest najmodniejszym miastem w Polsce. Budzi zachwyt turystów z całego świata. /123RF/PICSEL

Hiszpania, Portugalia, Włochy, Cypr, Szwajcaria i Malta były dotąd najczęściej odwiedzanymi krajami. Jednak jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Eurostat w sezonie zimowym 2011/2012 - wymienione powyżej kraje odnotowały spory spadek zainteresowania wśród turystów. Okazuje się, że szalejący na południu Europy kryzys, zachęcił turystów do spędzania urlopów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Spory wzrost zainteresowania odnotowały Łotwa i Polska. Wzrost ten wynosił odpowiednio 11 i 9 proc.

- Popularność krajów nadbałtyckich wiąże się z powszechnymi w dobie kryzysu oszczędnościami, z którymi zaczęli się liczyć również turyści - mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl.

Dla przykładu lot w połowie grudnia z Lizbony do Warszawy wyniesie średnio 600 złotych (LOT), z Paryża do Warszawy średnio 900 złotych (LOT), z Berlina do Warszawy około 650 złotych (LOT), z Dublina do Warszawy około 1000 złotych (LOT), a już z Dublina do Mediolanu 3.400 złotych, a z Berlina do Madrytu około 900 złotych (LOT). Loty samolotami Lufthansy są już jednak cenowo porównywalne(bilet z Berlina do Rzymu kosztuje niemal tyle samo co bilet z Berlina do Warszawy - PAp Life), mimo to turyści wybierają Polskę.

Według informacji Warszawskiego Centrum Informacji Turystycznej w 2012 roku do polskiej stolicy zawitało około 30 proc. więcej turystów niż w roku ubiegłym.

Jak informują pracownicy biura Tripsta, poza cenami biletów lotniczych, na turystykę wpływ mają także czynniki gospodarczo-polityczne.

- Niemal całe południe Europy pogrążone jest w kryzysie gospodarczym, dlatego turyści wybierają państwa, które mają sprzyjającą turystyce politykę gospodarczą. Kraje zadłużone natomiast chcą pozyskać wpływy do budżetu, zwiększając podatek na różnego rodzaju usługi - również z sektora turystycznego - informuje biuro.

- Takie rozwiązanie wprowadziła na początku roku Portugalia i zwiększyła podatek VAT do 23 proc. m.in. na usługi gastronomiczne i hotelarskie - mówi Marko Brinkmann. - Podwyżka spowodowała, że obniżyła się liczba odwiedzających kraj Cristiano Ronaldo - dodaje.

Wzrost popularności krajów Europy Środkowo-Wschodniej spowodowany jest także słabszym kursem walutowym w porównaniu z euro. Taki stan rzeczy niesie wakacyjne oszczędności dla turystów, dla których rodzimą walutą jest euro. Dzięki temu większość z nich jeździ m.in. na Łotwę, Węgry lub do Polski...

źródło informacji: PAP life

Więcej o:
w polsce,
turystyka,
Polska,
Włochy,
podróże

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (21)

Dodaj komentarz

~ala -

Właśnie Kraków znalazł się wśród 25 "najlepszych" turystycznych miast świata rankingu Reader`s Choice Awards opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie podróżniczym "Cande` Nast Traveler". Kraków zajął 15 miejsce razem z Pragą (!!!!!). Wyboru dokonali przez internet czytelnicy magazynu. Kraków w ciągu ostatnich 10 lat stał się globalnym miastem turystycznym i wizytówka Polski w świecie.

~534rtrh -

5543454345434

~grzesiu -

POLSKA! Tu też dużo miejsc do odpoczynku. Góry, morze, mazury, wybieraj co chcesz! Moja żona wybiera zawsze SPA. mówi jest taniej w polsce, niż gdzieś tam w Europie. Jedzie sobie do SPA w Dosłońce i spędza cały weekend i dobrze jest. Też tam wpadam na basenik, czy saune. A w zimie do Zakopca na narty! i już.

~Madzia -

Byłam we Włoszech 2 razy i bardzo mi się tam podobało. Myślę, że nie ma co porównywać jednego kraju do drugiego. Właśnie fajne jest to, że wszystko na świecie jest zróżnicowane i można poznawać najrozmaitsze kultury. W tym roku wybieram się do Egiptu, wykupiłam bardzo nie drogą wycieczkę w alfa starze i lecę nurkować, targować się i przede wszystkim zobaczyć Sfinksa i Piramidy! I to jest piękne, że gdzieś jest inaczej niż w Polsce, Hiszpanii czy Holandii. Co kraj to obyczaj, szanujmy to!

~bejbe -

a ja mieszkam w Krakowie, wiec jeżdże sobie gdzie indziej, do Sandomierza, do bukowiny ;)

Obojętny Gość -

oczywiście że lepiej jest w Polsce - mamy wszystko: góry na narty, piękne plaże do opalania latem, nie mało atrakcji, zabytków...większość osób niestety nie odkryła jeszcze piękna naszych krajobrazów. Więcej na temat atrakcji, ciekawych miejsc oraz noclegów polecam samemu zobaczyć na tym portalu e-wczasy.pl

Załączniki:

~emhyr -

Tylko Krakow :) Ladne miasto link

Załączniki:

~anita -

na pewno nie jest lepiej jesli chodzi o jazde na nartach, uwielbiam jezdzic co roku do wloch, maja swietne trasy, ubite w odpowiedni sposob, w tym roku tez na pewno sie wybiore na tydzien lub dwa, zalezy jak sytuacja w pracy, juz widzialam kilka ciekawych ofert na travelplanet.pl, na pewno pojedziemy cala rodzina, bo jest mozliwosc platnosci na raty

~mimi -

Totalne bzdury piszecie! Włochy przepiękny kraj smaczne jedzenie warzywa, owoce a u nas wielkie G.... i bardzo drogo.

~Krzychu -

Może gdyby w Polsce był osobno minister ds.turystyki to w naszym kraju dochody z turystyki byłyby o wiele większe;D