Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Śladami Marka Hłaski

Szukając dziewiczych rejonów Ziemi Kłodzkiej skieruj się w Góry Bialskie. Kto zapuści się w leśne dukty wokół Jawornika Krowiego i Kobylicznego, ten na pewno będzie tu wracał co rok.

Sudety - widok z Czarnej Góry na Góry Bialskie fot. Marek Maruszak
Sudety - widok z Czarnej Góry na Góry Bialskie fot. Marek Maruszak /Agencja FORUM

To miejsce jest polecane rasowym turystom szukającym niezwykłych widoków.

Londyn? Nie! Jest tylko Lądek Zdrój

Doskonałą bazą wypadową w Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest Lądek Zdrój. Początki miasta datuje się na lata 1253-1278. Niegdyś kwitnący kurort, obecnie, trochę zapomniany przez Boga i władzę, podupada. A mógłby być wręcz modelowym przykładem kurortu.

Wśród uzdrowisk ziemi kłodzkiej Lądek jest bowiem najstarszy, największy i najciekawszy. Lądeckie źródła wód mineralnych należą do najwcześniej odkrytych i zbadanych w Europie. Pod koniec XV wieku zbudowano w Zdroju pierwszy zakład przyrodoleczniczy. W Parku Zdrojowym warto zajrzeć do zakładu "Wojciech" z pijalnią wód i basenem wybudowanym w stylu łaźni tureckiej.

W miejskiej części Lądka ciekawy jest renesansowy rynek należący do najpiękniejszych na Śląsku. Znajduje się tam grupa wotywna autorstwa Michała Klahra: na pojedynczej kolumnie - Bóg Ojciec z Synem i Gołębicą, Matka Boska oraz "zwyczajni" święci. Całość sprawia bardzo pogodne wrażenie, wszystkie postaci uśmiechają się.

Bliska okolica

Na wschód od Lądka leżą ruiny zamku Karpień. Legenda mówi, że pierwszymi, którzy wznieśli zamek w VI-VIII w., byli Chorwaci. Pełnił on wtedy bardzo ważną funkcję, chronił bowiem przebiegający przez okolicę szlak solny.

Drugą miejscowością sąsiadującą z Lądkiem jest Stronie Śląskie. Dawny ośrodek szklarski i hutniczy, na początku XIX w. siedziba zasłużonej dla rozwoju Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich ks. Marianny Orańskiej. Herb Księżnej Marianny Orańskiej z końca XIX w. umieszczono na fasadzie budynku przy ul. Kościuszki 60.

W drodze do rezerwatu

Na wzgórzu, w centrum, odnajdziemy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa z XIII w. Bogate barokowe wnętrze z XVIII w. tworzą: ołtarz, ambona z bogatą polichromią i kamienna chrzcielnica.

Ze Stroniem sąsiaduje Goszów. Na terenie prywatnych stawów "Raj Pstrąga" można wędkować. Osobiście złowionego pstrąga możemy natychmiast usmażyć na patelni lub grillu.

Po drodze do rezerwatu Puszcza Śnieżnej Białki znajduje się niewielka malownicza wieś Bielice. Tutaj właśnie w latach 50. pracował jako kierowca nadleśnictwa Marek Hłasko i to w Górach Bialskich kręcono plenerowe sceny do filmu "Baza ludzi umarłych" według jego opowiadania.

Marek Łopata

źródło informacji: Sportowy styl

Więcej o:
ziemie,
Marek

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~monika -

W Kotlinie Kłodzkiej jest wiele jeszcze bardziej urokliwych miejsc niż masyw Śnieżnika.

~Docent -

Dla mnie był duży szok po obejrzeniu Lądka Zdrój po 30 latach tam bywania.Rynek ładny a domy obskórne ,nie mogłem znależć restauracji sklepy to co drugi 'lumpex'.Pustka .brak życia . Dojazd fatalny do Stronia Sląskiego myślałem że pogubię podwozie. Myślę że brak tam gospodaża jak np. Krynica Zdrój lux itętno życia nie pojadę tam juz a jestem fanem zwiedzania i podróży

~kuracjusz -

i Busko Zdrój też.

~Mika -

Piękne widoki dla tych, którzy chodzą lub jadą rowerami. Polecam podejście od Kletna na Śnieżnik szlakiem. Bieszczady się chowają przy tych miejscach. Zapomniane przez Boga miasteczko Lądek lepiej sobie odpuścić i ominąć jadąc wprost na Stronie a później na Kletno, gdzie w praktycznie każdym domu jest agroturystyka a i na domowy obiad za 12 zł można się wybrać po drodze. W Kletnie jest dość duża restauracja za nią spory parking. Można zaparkować i pójść w góry. Radzę tylko uważać z pogodą, ponieważ góry są zmienne. W Kletnie jest też Jaskinia Niedźwiedzia do obejrzenia. Chyba najpiękniejsza jaskinia w Polsce.