Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Ranking tatrzańskich dolin

Przez ostatnich kilka lat "Kącik Tatrzańskiego Turysty" stał się nieodłączną częścią GÓR i wielu Czytelników wręcz nie wyobraża sobie numeru pisma bez kolejnego odcinku cyklu, który w atrakcyjny sposób przybliża kolejne zakątki naszych ukochanych gór.

Szczyty nad Doliną Ciężką
Szczyty nad Doliną Ciężką /Góry - górski magazyn sportowy

W "Kąciku" przedstawiamy mniej lub bardziej znane szczyty tatrzańskie, opisując najłatwiejsze trasy, prowadzące na ich wierzchołki. Dzięki temu turyści mogą poznać i wybrać drogi, które przejdą w towarzystwie uprawnionego przewodnika, a taternicy poznają trasy zejściowe, które mogą wykorzystać po wejściu na szczyty trudniejszymi drogami wspinaczkowymi. Równocześnie dla wszystkich miłośników Tatr lektura kolejnych odsłon cyklu jest świetną lekcją topografii.

Postanowiliśmy kontynuować nasz bogato ilustrowany "kurs tatrzańskiej topografii w odcinkach" jednak ugryźliśmy ten temat nieco inaczej. Wytypowaliśmy i opisaliśmy najpiękniejsze - naszym zdaniem - tatrzańskie doliny. Pierwsza "piątka" została przedstawiona w osobnych artykulikach, na które składa się opis topograficzny, cytaty pionierów turystyki i taternictwa, a także - a raczej przede wszystkim - piękne zdjęcia, którymi niejako uzasadniamy nasz wybór. Oczywiście, są to nasze subiektywne typy, które - mamy nadzieję - pomogą Wam dokonać samodzielnej oceny, tego co dla niego w Tatrach najpiękniejsze i najbliższe sercu.

Liczymy, że materiał ten przypadnie do gustu zarówno turystom, którzy zawsze mieli słabość do poszczególnych tatrzańskich dolin oraz ich głównej ozdoby - stawów, jak i taternikom. Wszakże, jak celnie zauważył niegdyś Bogusław Chwaściński, wspinacz "nie kontempluje dziś piękna gór, jak jego poprzednik z XIX w., zbyt zaabsorbowany jest jego umysł, gdy nieraz wśród najpiękniejszej scenerii jedyna myśl jest skierowana na znalezienie chwytu, od którego może zależeć nie tylko zwycięstwo, ale nieraz i jego życie. Nie myśli on wtedy o pięknie krajobrazu. Ale ten skalno-lodowy świat jest jego światem, jest jego naturalnym otoczeniem. Nie podziwia się nigdy swego naturalnego otoczenia, ale gdy go zabraknie, to się tęskni za nim". Przedstawiamy więc miejsca, za którymi tęsknimy najbardziej.

1. Dolina Ciężka

2.Dolina Czarna Jaworowa

3. Dolina Rybiego Potoku

4. Dolina Kieżmarska

5. Dolina Pięciu Stawów Polskich

6. Niewcyrka

7. Dolina Staroleśna

8. Dolina Mięguszowiecka

9. Dolina Młynicka

10. Dolina Kołowa

źródło informacji: Góry - górski magazyn sportowy

Więcej o:
potok,
Rysy,
szczyty,
czarny,
ranking,
szczyt,
doliny,
dolina

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~krzychu -

Orientuje się ktoś jakie warunki panują w górach na szlakach?

~jasiek -

Tatry są OK, ale ci pozbawieni kindersztuby górale nie. Tambylcy mają stale samopoczucie najmądrzejszych, najlepszych. A cała ich działalność to bezwstydne okradanie turystów.

~jolka -

cuda natury są bardzo piękne mogłabym gapić sie w nie w nieskończoność-ale niestety nie mam takiej możliwości bo jestem z Pomorza