Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Nowy Rok dookoła globu

Obchody Nowego Roku na całym świecie łączy jedno - wielka radość i wspólne świętowanie. W zależności jednak od kraju - a nawet miast, kultury i mentalności mieszkańców - radość ta manifestowana jest na różne sposoby, często w otoczce pradawnych obyczajów i rytuałów.

Zwyczaje zwyczajami, ale porządna impreza musi być! Powitanie roku w Tajlandii.
Zwyczaje zwyczajami, ale porządna impreza musi być! Powitanie roku w Tajlandii. /AFP

Meksyk

W Meksyku imprezom noworocznym towarzyszy wiele narodowych zwyczajów. Jednym z nich jest oczekiwanie na dwanaście uderzeń dzwonu. Za każdym razem, kiedy słychać uderzenie, Meksykanie zjadają po jednym winogronie i składają sobie najlepsze życzenia.

Niektórzy ludzie (zwłaszcza kobiety) zakładają tego dnia czerwoną bieliznę. Wierzą, że dzięki niej odnajdą w nadchodzącym roku prawdziwą i długo wyczekiwaną miłość. Są też tacy, którzy tego dnia wyjmują walizki i chodzą z nimi dookoła bloku. Uważają, że pomoże im to odbyć wiele ciekawych podróży w przyszłym roku.

Tajlandia

W Tajlandii Nowy Rok obchodzi się dopiero 13 kwietnia. W tym dniu Tajlandczycy organizują specjalny festiwal "Song-Klar Day", podczas którego oblewają się nawzajem wodą. Kiedy wybije północ, wszyscy składają sobie życzenia pomyślnego roku, puszczają także sztuczne ognie. Następnego dnia rano dzieci proszą rodziców o jakieś drobne upominki (zazwyczaj pieniądze). Większość Tajlandczyków uważa, że jeśli poprzedni rok okazał się zły, to następny przyniesie im dużo szczęścia, pomyślności i zadowolenia. Uważają, że jest to czas, w którym mogą rozpocząć swoje życie na nowo.

Wenezuela

Jedną z noworocznych tradycji w tym kraju jest noszenie bielizny koloru żółtego. Ma ona przynosić szczęście i pomyślność jej właścicielce lub właścicielowi przez kolejny rok.

Tego dnia, gdy wybije północ, Wenezuelczycy mają w zwyczaju zjadać dwanaście winogron. Wierzą, że przyniosą im szczęście. Niektórzy ludzie piszą także list z życzeniami, który potem palą.

Wietnam

Pierwszego dnia o północy, w każdej rodzinie babcia albo mama odpala sylwestrowe petardy, żeby powitać Nowy Rok. Potem wszyscy kładą się spać, by doczekać wschodu słońca. Po przebudzeniu każdy z mieszkańców zakłada nowe ubranie.

Kolumbia

Jedną z tradycji jest palenie tzw. Pana "Stary Rok". Kolumbijczycy najpierw szyją specjalną, dużą lalkę, która ma symbolizować stary rok i wypełniają ją różnymi materiałami. Niekiedy wkładają do środka małe, sztuczne ognie, żeby późniejsze widowisko było bardziej ekscytujące. Można też włożyć do niej jakieś stare, niechciane rzeczy. Symbolizują one wszystkie złe zdarzenia w życiu, o których mieszkańcy Kolumbii chcieliby zapomnieć. Ostatecznie podpalają ją, zaś paląca się lalka symbolizuje likwidację starego roku i rozpoczęcie nowego, bardziej pomyślnego.

źródło informacji: MWMedia

Więcej o:
wielka radość,
nowym,
podróże,
tradycje,
Wenezuela,
Kolumbia,
Tajlandia,
zwyczaje,
Meksyk,
turystyka,
nowy rok

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (21)

Dodaj komentarz

~mikolaja swiety -

coca cola butelka szklana 125 LAT 3szy 250 ml 3 szy coca cola butelka szklana butelek Hutchinsona na butelek Hutchinsona na zDJĘCIE ZRÓB MIKOLAJA SWIETY tAKIE SAM TRZY

~kasia -

Może i fajnie gdzieś wyjechać, ale ja wolę spędzać sylwestra w polskich górach. To zawsze jest magia, klimat. W tym roku jadę ze znajomymi w Bieszczady. Nocleg już zaklepaliśmy - znaleźliśmy w sieci, testowaliśmy w wakacje - jest super. Teraz tylko czekać na sylwestra:)

~nnn -

proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety dotyczącej turystyki filmowej link

Załączniki:

~kamila -

pojechalabym do jakiegos nowego kraju na wakacje, inego niz egipt czy chorwacja, do tego interesuje mnie wyjazd nietypowy, z jakimis fajnymi atrakcjami, tylko nie wiem czy w polskich biurach w ogole sa takie oferty? ja sie przynajmniej nie spotkalam

~oskar -

jadę na taniego expressowego sylwestra z Oskarem!!! szalona noc w europejskich stolicach!!!

~Piela -

Z wielką chęcią poleciałabym na wycieczkę dookoła świata! Fantastyczny pomysł, ale dosyć kosztowny. Póki co zaplanowane mamy z mężem wakacje w Egipcie. Lecimy do Hurghady, nie pamiętam nazwy hotelu, ale pamiętam, że jest przy plaży i jest bardzo blisko. To najważniejsze. Organizuje nam wyjazd alfa star, już z nimi byliśmy na wakacjach i wróciliśmy zadowoleni więc korzystamy z ich usług po raz kolejny. Wyjazd w czerwcu, ale już wszystko załatwione, dzięki szybkiej rezerwacji mieliśmy 25% zniżki i gwarancję niezmienności ceny.

~hmm -

fajnie by było tak zaszaleć ale chyba wolę po sezonie.akurat Ameryka Południowa marzy mi się od dłuższego czasu, zupełnie inna kultura i chyba to mnie tak ciągnie..w każdym razie coś mało ciekawych ofert w tamte rejony..a już na pewno takich gdzie można zobaczyć życie od kuchni czy zrobić coś więcej niż tylko zwiedzać..

~Duch Tułaczki -

Piękne miejsca na globie i ciekawe pomysły na wyjazdy? link Odkryj w sobie duszę Tułacza!

Załączniki:

~pszczolka -

Ja też już sobie popijam krupnik bo po nim nie ma się kaca. I właśnie wyszłam w wanny, a teraz jestem naga i zaraz idę spać. Nie mam Gucia przy sobie, to i nie zostanę porwana na bal przez mojego księcia. Ale już niedługo będę z nim balować do białego i to w każdego Sylwestra:**

~pszczolka -

Szczęście to rzeka, którą poznajemy tylko w kroplach. Jeśli bierzemy życie zanadto poważnie, często będziemy szukać sensu istnienia, pytali o wszystkie tragiczne przyczyny egzystencji i o trudy bycia człowiekiem. A szczęście tkwi przecież w innym wymiarze: jest ono "lekkomyślnością" w najlepszym tego słowa znaczeniu. Do życia potrzebna jest odwaga, do przeżywania życia - beztroska. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2013!!!! I buziaki dla Was******