Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Kraków odwiedza coraz więcej turystów

Prawie 9 mln gości odwiedziło Kraków w 2012 roku. Najczęściej to nasi krajanie, ale również mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.

Turyści deklarują chęć powrotu do Krakowa
Turyści deklarują chęć powrotu do Krakowa /123RF/PICSEL

W 2012 roku Kraków odwiedziło 6 600 000 osób z kraju i 2 350 000 z zagranicy, co daje w sumie 8 950 000 gości - wynika z wyliczeń Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ta wzrosła o 340 000 osób. Ponad 77 proc. z odwiedzających miasto osób to turyści.

Podczas pobytu goście wydali średnio 317 zł na osobę (krajowi) i 596 zł na osobę (zagraniczni) co daje 3 500 000 000 zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu). Dla porównania w 2011 roku goście zostawili 2 900 000 000 zł.

W 2012 roku wśród gości zagranicznych po raz kolejny przeważali mieszkańcy Wielkiej Brytanii (23 proc.), a drugim miejscu ponownie uplasowali się Niemcy - 13 proc., kolejni byli: Włosi 9,4 proc., Francuzi - 9 proc., Hiszpanie - 8,5 proc. i Rosjanie - 5,9 proc..

Wśród gości krajowych przeważali mieszkańcy Małopolski, województwa mazowieckiego i śląskiego.

Głównym celem przyjazdów wciąż jest zwiedzanie zabytków - 26,8 proc., znacznie wzrosła liczba osób, która deklaruje jako cel przyjazdu wypoczynek - 24,5 proc., kolejne są: rozrywka - 7,1 proc. i cel religijny - 5,6 proc.

Jeśli chodzi o wybór środków transportu, goście zagraniczni w większości przylatują samolotem (70,8 proc.), a krajowi samochodem (47,4 proc.). Goście najczęściej wybierają nocleg w hotelach (47,68 proc. - zagraniczni, 14,4 proc. - krajowi) i hostelach (26,29 proc. - zagraniczni, 8,84 proc. - krajowi).

Jako źródło informacji o Krakowie goście z zagranicy najczęściej podawali: rodzinę i znajomych (53,01 proc.), szkołę (41,17 proc.) i internet (38,81 proc.).

Zarówno turyści z kraju, jak i z zagranicy wysoko ocenili atmosferę miasta, gościnność i życzliwość jego mieszkańców, a także imprezy kulturalne i rozrywkę (kluby, puby, dyskoteki). Ponad 91proc. turystów z kraju i ponad 87proc. turystów z zagranicy poleci Kraków swoim znajomym.

74,5 proc. odwiedzających zagranicznych i ponad 86 proc. odwiedzających krajowych deklaruje chęć ponownego przyjazdu do Krakowa.

źródło informacji: INTERIA.PL/materiały prasowe

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (18)

Dodaj komentarz

~Franio -

Do Krakowa turyści przyjeżdżają już właściwie przez cały rok ale szczyt sezonu to maj-wrzesień.

~Amanda -

To brytyjski serwis internetowy telegraph.co.uk opublikował ranking najlepszych na świecie miejsc do realizowania inwestycji deweloperskich w 2014 roku. Na 1 miejscu jest BARCELONA, a na 20 miejscu KRAKÓW.

Załączniki:

~cracoviaczek -

Ostatnio Kraków znalazł się w pierwszej 20 najlepszych miejsc na świecie do inwestowania w branży budowlanej rankingu przeprowadzonego przez chyba internetową wersję angielskiej gazety Telegraf. Jako 20-ty, zaraz za Monako. To efekt światowej kariery Krakowa w sektorze firm zajmujących się usługami biznesowymi, atrakcyjności miasta, rosnacego nieustannie ruchu turystycznego oraz rozbudowy infrastruktury miejskiej. KRAKÓW to dziś już marka światowa, której wartość z roku na rok rośnie.

~Natasza -

Teraz Ruskie turysty bardzo polubiły Kraków!

~totu -

Kraków został uznany przez holenderski portal internetowy zajmujący się turystyką ZOOVER - najlepszym turystycznie miastem w Europie na 2014 r. Tytuł przyznano na podstawie analizy wpisów internautów. Ocenili oni b. wysoko krakowskie hotele, ofertę turystyczną i atmosferę miasta. To kolejne potwierdzenie coraz mocniejszej pozycji Krakowa na turystycznej mapie świata.

~Gala -

Kraków jest znowu w czołówce różnych plebiscytów i rankingów. Ostatnio Rynek Główny wygrał w kategorii najładniejszy plac na świecie, a Kraków uplasował się w pierwszej 100 najbardziej obfotografowywanych miejsc na świeci. To potwierdza wciąż rosnącą rangę Krakowa na turystycznej mapie świata.

~Beki -

Kraków jest super i tyle!

~Kazek -

W sobotę na początku grudnia 2013 r.(!!!!!) wybrałem się na Wawel na wystawę czasową "Nabytki 2012". Myślałem, że będzie pusto i w spokoju pooglądam sobie niedużą ekspozycję (2 sale). Niestety przez oba pomieszczenia przewalał się tłum ludzi, m.in. do "Damy z gronostajem". Dzięki temu sam się przekonałem, że Kraków odwiedza cora więcej turystów. Jeszcze niedawno w Krakowie w grudniu było cicho i spokojnie.

~Kajtuś -

Trzeba pojeździć trochę po świecie by docenić jak wspaniałym miastem dla turysty jest Kraków. Niestety Kraków jest nadal miastem bardzo zaniedbanym, brudnym, ale takie inwestycje jak gigantyczna hala widowiskowo-sportowa lub centrum kongresowe (obie jeszcze w budowie) zmienią jego oblicze.

~cracoviaczek -

Dziś na Wawelu (początek grudnia 2013 r.) były tłumy turystów (!!!!). Spotkałem na jednej z ekspozycji studentkę z Kazachstanu. Ogladała m.in. "Damę...." Leonarda (arcydzieło malarstwa portretowego). W Krakowie będzie 3 dni, szuka miejsc związanych z Janem Pawłem II. Pozdrowienia z Krakowa dla dalekiego Kazachstanu.