Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

40 kościołów w kurorcie

Nesebyr jest miejscem, w którym urok zderza się z komercją. Jednak są powody, dla których jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Bułgarii.

Ślady panowania na półwyspie greckich kolonistów przed Muzeum Archeologicznym/Fot. Ewa Pawełczyk
Ślady panowania na półwyspie greckich kolonistów przed Muzeum Archeologicznym/Fot. Ewa Pawełczyk /INTERIA.PL

Już pierwsze wrażenie, kiedy wjeżdża się na półwysep wąską drogą przez przesmyk jest bardzo pozytywne. Wzrok przykuwa malowniczy widok z wiatrakiem na pierwszym planie. Co do przesmyku prowadzącego na Starówkę nie ma już dziś pewności, czy jest naturalnym ukształtowaniem terenu czy został zbudowany przez ludzi.

40 cerkwi w wyobraźni

Na stare miasto wchodzi się przez bizantyjską bramę i od tej chwili na każdym kroku spotykamy historyczne budowle. Zabytków, które tutaj stłoczone są na niewielkim półwyspie wystarczyłoby na zapełnienie atrakcjami znacznie większego obszaru. W przeszłości Nesebyr był nazywany miastem 40 cerkwi - tyle według przekazu było ich w okresie średniowiecza. Do dziś zachowało się niewiele z nich, niektóre to już tylko ruiny, w tych lepiej zachowanych urządzono muzea i galerie sztuki. Wszystkie miejsca, w których stały cerkwie są oznaczone planszami z informacjami o ich historii i rysunkiem, który pozwala w wyobraźni odbudować to miejsce i zobaczyć jak wyglądało w latach świetności.

W połowie drewniane kamienice

Do najważniejszych zabytków Nesebyru należą brama obronna z piątego wieku, fragmenty greckich, rzymskich i bizantyjskich murów miasta, cerkwie i kaplice, których nie sposób wymienić. Można też zwiedzić muzeum archeologiczne z bogatą kolekcją ikon i ceramiki oraz muzeum etnograficzne. Całe stare miasto jest uznawane za zabytek narodowy i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Od zabytku do zabytku poruszamy się wąskimi uliczkami brukowanymi kocimi łbami między domami, przed którym ustawione są kramy z pamiątkami i doniczki z kwiatami. Nasebyr ma swój własny styl architektoniczny, budowane tu domy maja kamienny parter i drewniane wystające ponad ulicę piętro. Ganki na bogato rzeźbionych wspornikach rzucają na ulice przyjemny cień.

Hotel z widokiem na szosę

Niestety Nesebyr ma też swoją nastawioną na komercyjny zysk stronę. Ogromne, zatłoczone w sezonie osiedla hoteli w nowej części miasta. Wielopiętrowe hotele ustawione są w niewielkiej odległości od siebie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do brzegu morza. Po starówce z kolei kręci się wielu handlarzy zaczepiający przechodniów i namawiający ich do zakupienia czegoś z naręczy biżuterii lub koszów muszli. Należy też szczególnie uważać przy kupowaniu posiłków, gdyż w kartach podawane są ceny za pewną wagę potrawy, a nie cały posiłek. Obsługa restauracji namawia przechodniów do wstąpienia do ich lokalu starając się trafić zawołaniem w ich rodzimy język. Nesebyr jest położony na wybrzeżu Morza Czarnego warto więc go odwiedzić przy okazji wczasów nad bułgarskim morzem. Łatwo dojechać z największych Bułgarskich miast nadbrzeżnych - Burgas (około 30 minut) i Warny (około 2 godzin). Autobusy zatrzymują się na dworcu Sunny Beach, a stamtąd na starówkę można się dostać miejskim autobusem (podróż trwa około 10 minut).

Ewa Pawełczyk

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
miejscem,
Nesebyr

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (13)

Dodaj komentarz

~kasia -

ja w tym roku lecę do Bułgarii 7 raz, jestem tam co rok. W Albenie jest pięknie, lecz w tym sezonie stawiam na święty konstantyn i Elena podobno też niczego nie brakuje, polecono mi hotel Delphin Marina

~kaktus -

to bardzo ciekawe i urokliwe miejsce. pamiętałam go z dzieciństwa a teraz odświeżyłam będąc na wakacjach. bardzo mi sie podobała cerkiew św. Jana Chrzciciela z X wieku.zresztą cała starówka jest godna polecenia. a co do hotelu to był malutki, bardzo sympatyczny, tuż nad morzem(ok 50 m do plaży), nie drogi. znalazłam go w ofercie alfy.

~Już niedługo zobacze -

Jade tam w czerwcu

~A. -

też Sozopol.

~iga -

Pozytywnie,jeśli Bułgaria to koniecznie Albena. Super wakacje i ta dbałość o turystę.Polecam.

~Anx -

Byłam tam jako dziecko, 30 lat temu. To już na pewno nie ten sam klimat, co kiedyś.

~kleryk -

a licząc te zburzone w XIX wieku to chyba sto kilkadziesiąt. Kto nie widział Krakowa - Miasta Miłosierdzia, Polskiej Jerozolimy ten nie widział NIC!

~Historyk -

...w rzeczywistosci odnaleziono i jest ponad 30 choc nie ulegalo miasto przebudowie:)

~Laik -

W Bulgarii sa cerkwie...

~ja -

piękne miasto ..polecam .....!!!!!!!!