Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Trzy twarze Teneryfy

Teneryfa jest nazywana "kontynentem w miniaturze" z powodu swojej różnorodności. Co roku 10 mln turystów odwiedza wyspę, by odkrywać jedno z jej trzech oblicz - zieloną północ, wulkaniczny środek, a szczególnie często skąpane w słońcu południe.

 Północ Teneryfy słynie z intensywnie zielonych roślin i stosunkowo częstych deszczy
Północ Teneryfy słynie z intensywnie zielonych roślin i stosunkowo częstych deszczy /Getty Images/Flash Press Media

Teneryfa, choć jest największą z Wysp Kanaryjskich, ma powierzchnię zaledwie 2000 km kw., czyli w porównaniu z Polską zajmuje obszar jednej czwartej najmniejszego z województw - opolskiego. Leży u północnych wybrzeży Afryki, ale jest częścią Hiszpanii, a więc językiem urzędowym jest tam hiszpański, a walutą euro.

Słynny cukier i karmina

Ze względu na położenie wyspa rozwijała się niegdyś jako miejsce postoju dla podróżujących w kierunku Ameryki Południowej. Porty Teneryfy słynęły na cały świat z eksportu cukru trzcinowego i karminy - barwnika, który powstawał przy użyciu mszyc żyjących na liściach opuncji.

Na niewielkiej wyspie mieszczą się trzy krainy o zupełnie różnych krajobrazach, roślinności i klimacie - wulkaniczny środek, zielona północ i spalone słońcem południe. Każda z nich ma coś do zaoferowania turystom, chociaż zdecydowanie najczęściej wybierają oni tę ostatnią krainę. Ze względu na geograficzne zróżnicowanie wyspę nazywa się czasem kontynentem w miniaturze.

Połowa stolicy w stolicy

Santa Cruz de Tenerife to stolica wyspy i połowa stolicy całych Wysp Kanaryjskich. Drugą jej część stanowi Las Palmas de Gran Canaria - po wielu latach sporów zdecydowano, że te oba miasta będą pełnić rolę stolicy na zmianę, co 4 lata.

Do najważniejszych zabytków miasta należy katedra Nuest a Senora de la Conception wybudowana w miejscu, gdzie Alonso Fernandes de Lugo postawił krzyż rozpoczynając tym samym konkwistę wyspy w 1494 roku. Warto zajrzeć na plac Plaza de Espana, gdzie wznosi się kontrowersyjny pomnik poległych w wojnie domowej, na którego szczycie jest taras widokowy. Z kolei na Plaza de Candelaria wpada się by odwiedzić jedną z tamtejszych kawiarenek, a na Plaza Delos Patos by poczuć klimat Andaluzji siedząc na jednej z ławek ozdobionych kaflami.

Zielona północ

W północnej części wyspy dość często pada deszcz, co sprawia, że te rejony są bardzo zielone, wilgotne i... zazwyczaj omijane przez turystów. Pełno tam maleńkich urokliwych miasteczek, wśród których jest pierwsza stolica wyspy La Laguna, a także słynąca z pięknych kamienic La Orotava.

O Lagunie, czyli San Cristobal de la Laguna mówi się, że jest kwintesencją kanaryjskiego stylu i atmosfery. Miasteczko jest także uważane za wyjątkowo deszczowe, podobno pada tu nawet wtedy, kiedy wszędzie dookoła świeci słońce. Starówka w Lagunie, pełna kolorowych kamieniczek i zabytkowych budowli, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
twarzy,
Twarz,
Trzy twarze

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (51)

Dodaj komentarz

~Życzliwy -

Polacy PROSZĘ trzymajcie się z daleka. Canary Islands, a w szczególności Teneryfa są najgorszym miejscem do wypoczynku na Świecie! Pozwólcie tam odpocząć ludziom na poziomie. Wybierzcie Łebę!

~Beti -

A ja ją kocham, byłam trzy razy i jeszcze pojadę.

~krolowa jadwiga -

Ja powiem tak. Byłam, widziałam, więcej nie pojadę. Mieszkaliśmy na południu wyspy, wszędzie piach, skały, szaro i ponuro. Bardzo dużo Anglików, knajpy robione specjalnie pod nich. Los Gigantes polecam, niesamowity widok. Masca - polecam. Piramidy w Guimarze polecam. Smocze drzewo - nie polecam. Loro Park - NIE MOŻNA ODPUŚCIĆ!!!! I co mnie zdziwiło, byliśmy na początku sierpnia, w dzień bardzo gorąco, a wieczorem dwa swetry to mało.

~Bartek -

Sam poważnie myślę czy w te wakacje się tam nie wybrać, spore koszty ale można coś więcej od czasu do czasu zobaczyć niż Bałtyk. Pytanie tylko z kim pojechać teraz nie wiadomo które biuro stoi nad przepaścią bankructwa. Historia pokazuje że nawet kolosy maja miękkie nogi.

~turystka -

Byłam,widziałam jestem pod wrażeniem.Napewno tam wrócę.Góry,ocean na wyciągnięcie ręki,widoki cudne.

~Nick -

Chciałem jechać na Teneryfę jakoś niedługo i szukam dobrej oferty last minute. Macie jakieś dobre biura internetowe do polecenia?

~ona -

Warto pojechać bardzo polecam:) Costa Adeje piękna dzielnica;) Polecam także Siam Park nie zapomniane wrażenia;)

~Katrin -

Właśnie wczoraj wróciłam z Teneryfy... Playa Las Americas na południu wyspy. Piękne widoki, oszałamiający Teide, ciepły ocean i wspaniały wypoczynek. Polecam kazdemu...

~yw -

ale za zadne skarby tam nie pojade bo nie lubie egzotycznych klimatów, grunt, ze nie powiedzialem zonie bo by od razu chciala jechac a dla mnie to mordega pocic sie w Afryce do tego z 5 godzin lotu, oddam voucher komus za darmo.

~siux -

teneryfa jest nienajgorsza - ale bez przesady to nie jest zaden cud