Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Sousse - najsłynniejszy kurort Tunezji

Plaże, podobno najpiękniejsze w całej Tunezji, są oddalone od zabytkowej, dobrze zachowanej medyny tylko o kilka minut spaceru, a w barach i dyskotekach impreza trwa niemal przez całą dobę. Sousse to idealne miejsce na wakacje!

Z wieży ribatu rozciąga się piękny widok na miasto.
Z wieży ribatu rozciąga się piękny widok na miasto. /© Panthermedia

Początek miasta to założona przez Fenicjan kolonia, która była bazą wypadową dla Hannibala w czasie III wojny punickiej. W XIX w. została rozbudowana przez Francję, która utworzyła w mieście ośrodek administracyjny i nadała mu dzisiejszą nazwę (wcześniej używano arabskiego słowa Susa). Turystyka, która zaczęła rozwijać się w mieście w latach 70, zmieniła Sousse w największy kurort i trzecie co do wielkości miasto Tunezji.

Historia za murami

Medyna w Sousse, wzniesiona w 859 r., jest doskonale zachowana. Plątanina wąskich uliczek zachęcająca do niespiesznych spacerów kryje się za murami o długości 2km. Wysokość murów, które powstały by chronić miasto przed Berberami i chrześcijanami, w niektórych miejscach sięga 8m. "Pamiątką" po bombardowaniach aliantów 1943 r. jest kilkudziesięciometrowa wyrwa.

Ważnym zabytkiem jest także Wielki Meczet z 851 r. Jego dwie wieże służyły do wzywania na modlitwę, ale także do obserwacji terenu i ostrzegania mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Na dziedzińcu świątyni można oglądać ciekawe inskrypcje, a w środku warto zwrócić uwagę na schody niespotykane w innych meczetach Tunezji.

W celi fanatycznych wyznawców islamu

Ribat, czyli dawne ufortyfikowane mieszkanie fanatycznych wyznawców islamu, to kolejny zabytek Sousse. Niewielkie cele, w których studiowali Koran, a w razie ataku chronili się przed wrogiem, zachowały się do dziś. Ribaty zbudowane wzdłuż wybrzeża od Egiptu po Maroku pełniły niegdyś funkcję komunikacyjną - zapalając ogień na wieży przekazywano wiadomość do kolejnej w szeregu fortecy z zawrotną, jak na tamte czasy, szybkością. Dziś z wieży z 821 r. rozciąga się piękny widok na medynę i meczet.

Na miłośników historii czeka także kilka muzeów, m. in Dar Essid - prywatne muzeum, dom arabskiej rodziny z XIX-wiecznym wyposażeniem, Muzeum Archeologiczne ze wspaniałą kolekcją mozaik oraz muzeum Kalaout El Koubba z ciekawym zbiorem strojów ślubnych. Warto odwiedzić także zaciszną ptaszarnię i gwarny targ niedzielny. Wizyta na targowisku będzie z pewności przeżyciem niezwykle egzotycznym, na targu można kupić przyprawy, towary rzemieślników z okolicznych wiosek, a także żywe zwierzęta.

Nowa, kolonialna, francuska

Nowa część miasta powstała w czasie kolonizacji francuskiej nazywana jest ville nouvelle. Dziś to dzielnica pełna hoteli, barów i dyskotek. Życie nocne toczy się na promenadzie i avenue Heid. Wzdłuż wybrzeża przez kilka kilometrów ciągną się hotele, niektóre z nich mają zarezerwowane fragmenty plaż tylko dla swoich gości. Plaże publiczne, z których najbardziej znana jest szeroka plaża przy hotelu Boujafar, ciągną się powyżej Sousse Palace. Po piasku można dojść aż do El Kantaoui.

Z Sousse można się także wybrać na wycieczki do zabytkowych miejscowości np. El Jem i Monastiru, a nawet w dalszą podróż do Tunisu.

Na podstawie przewodnika "Tunezja. Skarby pustyni, gór i morza" wydawnictwa Bezdroża.

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
idealne miejsce,
tunezji

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.