Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Rejs po Nilu - rzece życia

Nil najdłuższa rzeka na świecie od wieków stanowi źródło życia w pustynnym kraju, jakim jest Egipt. Nie dziwi więc, iż cała starożytna cywilizacja Egiptu powstała w dolinie tej rzeki. Do dzisiaj możemy podziwiać najpiękniejsze miasta, budowle czy świątynie umiejscowione po obu jej stronach.

Rajs po Nilu można połączyć ze zwiedzaniem zabytków Egiptu
Rajs po Nilu można połączyć ze zwiedzaniem zabytków Egiptu /© Panthermedia

Sama rzeka przyciąga również wielu turystów, którzy chcąc połączyć romantyczną podróż wzdłuż południowej części doliny Nilu ze zwiedzaniem okolic Luksoru, Edfu, Kom Ombo czy Aswanu wybierają jeden z popularnych rejsów.

Organizatorzy wycieczek po Nilu proponują kilka sposobów żeglowania po rzece - dla osób, które dysponują niewielką ilością czasu rozwiązaniem może być drewniana łódka żaglowa - feluca, dla spragnionych dłuższej eskapady najlepszą formą podróży jest rejs luksusowym statkiem wycieczkowym lub parowcem.

Rejs można rozpocząć, aż w Abu Simbel, aby zakończyć go w Luksorze. Można również wybrać wersję odwrotną, czyli rozpocząć żeglowanie w Luksorze kierując się na południe.

Bez względu na sposób podróży, czy też kierunek w południowej dolinie jest kilka miejsc, których absolutnie nie można pominąć.

Luksor - miasto pałaców

Ramzes w Luksorze INTERIA.PL/materiały prasowe
Luksor, zwany "miastem o stu bramach", czy też " miastem pałaców" jest jednym z najlepiej zachowanych zbiorów zabytkowych budowli starożytnego świata. Luksor to przede wszystkim świątynie w Karnaku, świątynia Luksorska czy też Dolina Królów. Warto pamiętać, iż dzisiejszy Luksor znajduje się w miejscu starożytnych Teb, które przez wieki było jednym z najlepiej rozwiniętych ekonomicznie, społecznie i politycznie miast na świecie. Luksor, ze względu na dużą koncentrację najważniejszych zabytków, jest miastem łatwym do zwiedzania.

Świątynia Luksorska poświęcona bogowi Amenowi i jego żonie Mut została wybudowana w okresie tzw. Nowego Królestwa przez Ramzesa II. Składa się z 6 posągów, dwa z nich przedstawiają Ramzesa II oraz z pozostałości po granitowych obeliskach. Wewnątrz świątyni znajdują się kolumny, dziedzińce oraz perystazy wybudowane przez Amenhotepa III. Kolumny ozdobione są rzeźbieniami, napisami i scenami ze starożytnego Egiptu.

Wychodząc ze świątyni warto zwiedzić Muzeum Luksorskie, w którym znajdują się antyki oraz skarby Tutanhamona.

Kolejną atrakcją są z pewnością świątynie Karnaku- największe starożytne miejsce kultu religijnego na świecie. Kompleks składa się z 3 różnych świątyń: jedynej otwartej dla zwiedzających, poświęconej bogowi Amon-Precinct z Amun-Re. Kolejne to Precinct z Montu, Precinct z Mut oraz dodatkowo zniszczona Świątynia Amenhotepa IV.

Karnak INTERIA.PL/materiały prasowe
Powstanie świątyni datuje się na 2000 r.p.n.e. Około 30 faraonów uczestniczyło w dobudowaniu poszczególnych elementów tego miejsca, tworząc niepowtarzalny zbiór obelisków, kolumn, dziedzińców. Do świątyni prowadzi Aleja Rams składająca się z rzędu figur przedstawiających Amona. W świątyni mieści się również posąg Ramzesa II.

Wschodnie wybrzeże Luksoru można zakończyć zwiedzeniem Muzeum Mumifikacji, w którym w postaci grafiki przedstawione są sposoby mumifikacji zwierząt i ludzi, a także narzędzia służące do tego procesu.

Zachodnie wybrzeże Luksoru to przede wszystkim Dolina Królów z grobami 60 faraonów, Dolina Królowych z grobem Nefertari oraz Dolina Nobles, a także Świątynia Królowej Hatshepsut w Deir El Bahari otoczona przez ruiny Świątyni Montuhotep II oraz grób Amuna i Sanktuarium Słońca.

Dolina Królów

Świątynia Hatshepsut INTERIA.PL/materiały prasowe
Dolina Królów to miejsce szczególne, którego powstanie datuje się na okres od XVI do XI w. p.n.e. Miejsce to było grobowcem królów oraz członków ich rodzin przez około 500 lat. Można odnaleźć tu groby m.in. takich władców, jak: Tutanhamon, Seti I, Ramzes I, Ramzes II, Ramzes III, Ramzes IV czy Siptah. Każdy faraon wybierając miejsce na swój grobowiec budował drogę biegnącą do podziemi, tak aby sarkofag wraz ze skarbami, które umieszczano ze zmarłym, był bezpieczny. Grobowce, a szczególnie miejsce pochówku Tutanhamona, odkryto stosunkowo niedawno, a sama dolina otoczona jest ze wszystkich stron przez wydmy i wzgórza.

Kierując się na południe od Luksoru docieramy do Esny, gdzie możemy zwiedzić świątynię Khunum, do Edfu, gdzie zahaczamy o świątynię Horusa, aż do Com Ombo ze świątyniami Sobka i Hareoris.

Asuan

Zachód słońca nad Nilem INTERIA.PL/materiały prasowe
Kolejnym istotnym punktem żeglarskiej podróży jest miasto Asuan, umiejscowione po jednej, wschodniej części Nilu, znanym ze swoich handlowych tradycji. Asuan słynie z tropikalnych ogrodów oraz wysepek, z których 2 największe to wyspa Kitchenera - uznawana za ogród botaniczny południowego Egiptu oraz Elefantyna to najstarszą część Asuanu. Na Elefantynie znajdują się ruiny świątyni boga Chnum, datowane na okres Starego Królestwa.

W Asuanie warto zwiedzić Muzeum Asuańskie z kolekcją artefaktów z czasów grecko-rzymskich.

Ostatnim punktem podróży wzdłuż górnego Nilu, kiedy miniemy jezioro Nasser, jest Abu Simbel - miasto znane z dwóch, wyciętych około XIII wieku p.n.e. w skałach świątyń. Świątynie poświęcone są bogom słońca Amonowi i Re-Horachte oraz bogu sztuki Ptahowi.

Wielka świątynia Ramzesa II to kompleks wchodzący w głąb skały do 56 metrów, jej wejścia strzegą cztery posągi Ramzesa II o wysokości 20 metrów. W komnatach wewnątrz znajdują się reliefy upamiętniające walki Ramzesa II oraz wizerunki bogów. Dwa razy do roku, 19 lutego oraz 21 października wschodzące słońce rozświetla wizerunki bogów słońca: Amona i Re, Horachte oraz Ramzesa, natomiast wizerunek boga Ptaha pozostaje w cieniu.

Mniejsza świątynia Nefertari, zwana również Świątynią Hathor znajduje się w odległości 50 metrów od świątyni Ramzesa II. Zdobi ją 6 posągów, z których 2 przedstawiają królową, a 4 Ramzesa. Należy zaznaczyć, że posągi są tej samej wielkości, co świadczy o dużym szacunku jakim Ramzes darzył Nefertari.

Wykute w skale świątynie są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu.

Ze względu na niezapomniane widoki, a także możliwość zwiedzenia najbardziej istotnych zabytków starożytnego Egiptu, warto wybrać się w podróż do górnego Egiptu. Rejsy statkiem, czy chociażby kilkugodzinne wycieczki feluką po jeziorze Nasser stanowią romantyczny, ale też atrakcyjny dodatek do całej podróży.

źródło informacji: INTERIA.PL/materiały prasowe

Więcej o:
Egipt,
żyły,
zyciem,
żyja,
starożytna cywilizacja,
Nil,
"Nil",
życia

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (18)

Dodaj komentarz

~Sylwia -

Jeśli komuś marzy się rejs po Nilu to polecam objazdówkę Wzdłuż Nilu z Rainbow. Naprawdę piękna wyprawa. A są to rzeczy, których samodzielnie, bez biura nie sposób zwiedzić...

~Klara -

Mi się marzy taki rejs, widziałam taką wycieczke na stronie alfa staru, może uda się w te wakacje, o ile urlop dostane.

~Atka -

Też miałam tam być.... z biurem SKY CLUB.....

~cfc -

Egipt:) mmm być tam coś pięknego. Byłam w zeszłym roku i było cudownie. Morze, widoki, ludzie po prostu wspaniałe. Polecam wakacje w Egipcie i zapewne kiedyś tam wrócę;)

~gloss -

W zeszłym roku byliśmy na objazdówce Egipt od A do Z, z alfa staru, mieliśmy również rejs po Nilu, świetna atrakcja, wogóle zdjęcia krajobrazów wychodzą przepięknie, jakby z taką czerwono- żółtą poświatą, cudnie poprostu, wszystkim polecam taie wycieczki.

~Magdalena -

aż mnie ciarki przeszły :-) Przypomniałam sobie czas wakacji... :-) byłam w zeszłym roku na takim rejsie z bp alfa star i to co zobaczyłam utkwiło mi na długo w głowie :-) Serdecznie polecam wszystkim taką wycieczkę... wspomnienia do końca życia :-)

~a -

biuro podrozy organizuje taki rejs??????

~Jacek -

gdzie mozna zarezerwować rejs bez pośrednictwa biura podróży (chodzi mi o sam rejs bez przelotu i zakwaterowania na ladzie). Będę bardzo wdzięczny za namiary

~Marswiat -

tu az czerwono do bledow historycznych i geograficznych, o imionach juz nie wspomne a opisy zabytkow rowniez pozostawiaja wiele do zyczenia, co jednak nie zmienia faktu, ze Egipt jest naprawde przepieknym krajem

~misio -

morze śródziemne!!!i niech tak zostanie ja wolę francję, hispzanię ikocham włochy i ich pizze ;)