Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Perły bułgarskiej riwiery

Burgas to doskonałe miejsce dla spragnionych wypoczynku nad morzem. Chociaż, poza atrakcjami dla plażowiczów, samo miasto ma niewiele do zaoferowania turystom, jest świetną bazą wypadową do zwiedzania zabytków wybrzeża Morza Czarnego.

Słoneczny Brzeg to największy kurort na bułgarskim wybrzeżu
Słoneczny Brzeg to największy kurort na bułgarskim wybrzeżu /INTERIA.PL

Burgas jest czwartym co do wielkości miastem Bułgarii i ważnym portem morskim położonym nad Zatoką Burgaską. Poza dostępem do morza Burgas ma także trzy jeziora lagunowe: Atanasowskie, Burgaskie i Mandrenskie, a pobliskie źródła mineralne stały się przyczyną zakładania w okolicy sanatoriów.

Plaża w Burgas jest piaszczysta i szeroka. Piasek, który w tym miejscu ma dużą zawartość magnetytu, przez co jest ciemniejszy sprawia wrażenie brudnego, niestety nie zawsze jest to tylko wrażenie. Wieczorami tętni życie w plażowych barach i dyskotekach.

Pirgos, Deultum, potem Burgas

Tereny wokół Burgas były zamieszkiwane już w V w. Tutaj zlokalizowane było antyczne miasto Pirgos, przez Rzymian przemianowane na Deultum, w średniowieczu istniała tu niewielka twierdza obserwacyjna. Po odzyskaniu przez Bułgarię niepodległości w 1878 roku Burgas liczyło jedynie 3000 mieszkańców. Wydarzenia najważniejsze dla rozwoju miasta miały dopiero nastąpić - w 1890 r. powstała linia kolei żelaznej z Plowdiwu, a 13 lat później zbudowano burgaski port.

Głównymi deptakami miasta są ulica Aleksandrowska i jej przecznica - bulwar Błagororidi, gdzie znajduje się najwięcej restauracji, knajpek i sklepów. W lecie jednak zdecydowana większość urlopowiczów spędza czas, jeśli nie na samej plaży, to w Parku Nadmorskim. Park tworzy zielony pierścień oddzielający plażę od miasta. Jest na tyle duży, że nawet w szczycie sezonu można w nim odpocząć od zgiełku i tłumów.

Ikony w synagodze

W Burgas jest kilka ciekawych muzeów. Należą do nich Galeria Sztuki Współczesnej z kolekcją ikon urządzona w dawnej synagodze, Muzeum Archeologiczne, w którym zgromadzono m.in. ceramikę i narzędzia z neolitu, trackie złoto i zabytki z czasów rzymskich. Interesujące wystawy można obejrzeć także w Muzeum Historii Naturalnej, Etnograficznym i Historycznym.

Warte odwiedzenia są cerkwie. Katedralna świętych Cyryla i Metodego została zbudowana w 1869 roku, na uwagę zasługują w niej szczególnie freski i drewniany ikonostas. Cerkiew Ormiańska św. Krzyża ma typową ormiańską architekturę. Została wzniesiona przez członków mniejszości w 1853 roku. Do dziś Ormianie w Bułgarii stanowią liczną i aktywną grupę.

Folklor i jazz nad morzem

W mieście działa opera i teatr, który w sezonie letnim wystawia także przedstawienia w Parku Nadmorskim. W sierpniu organizowany jest cykliczny Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. W październiku z kolei można wziąć udział w spotkaniach jazzowych "Burgas i morze".

Z Burgas można wyruszyć pociągiem w głąb Bułgarii (linią przez Plowdiw do Sofii i Ruse). Autobusami można pojechać właściwie we wszystkich kierunkach. Lokalizacja Burgas w połowie drogi od granicy z Rumunią i z Turcją jest bardzo dogodna dla wycieczek po wybrzeżu. Wśród miejsc, które szczególnie warto odwiedzić są: Sozopol, Primorsko, Nesebyr i Słoneczny Brzeg.

Sozopol

Sozopol, oddalony od Burgas o 32 km na południe, to najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża. Założone w 610 r. p.n.e. jako Apolonia. Dziś taką samą nazwę nosi główny bulwar Sozopola. Miasto położone jest na wychodzącym w morze skalistym cyplu, ma dwie piaszczyste plaże. Jedna z nich znajdująca się niedaleko dworca autobusowego, jest strzeżona i bardzo czysta, zatoka łagodnie schodzi do morza.

Stara część miasta ma bardzo ciekawą zabudowę pochodzącą z XIX wieku - przy wąskich, krętych, brukowanych uliczkach stoją budynki z murowanymi parterami i drewnianym piętrem.

Primorsko

Dziesięciokilometrowa primorska plaża jest uważana za jedną z najładniejszych i najdłuższych. Primorsko, oddalone od Burgas o 55 km na południe, nie jest zbyt dużą miejscowością, dzięki czemu jest tu wyraźnie spokojniej, niż w innych kurortach. Wypoczywając w Primorsku można wybrać się także na wycieczkę do pobliskiego rezerwatu Ropotamo, by zobaczyć ciekawe formy skalne i skalistą wyspę św. Tomasza.

Nesebyr

Nesebyr (35 km na północ od Burgas) to jedna z największych, jeżeli nie największa atrakcja bułgarskiego wybrzeża. Miasto zostało założone przed trzema tysiącami lat. Nosiło wtedy nazwę Mesambria.

Stare miasto położone na cyplu połączonym z morzem wąskim przesmykiem ma bardzo charakterystyczną architekturę - piękną zabudowę mieszkalną podobną do tej w Sozopolu oraz wiele cerkwi (w przypadkach niektórych świątyń pozostałością są tylko fragmenty ruin) budowanych z układanych na przemian cegieł i kamieni tworzących charakterystyczne czerwono-białe pasy.

Na starówkę, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO miasta, wchodzi się przez bizantyjską bramę. W średniowieczu podobno było tu aż 40 cerkwi i kaplic - trudno w to uwierzyć zważając na wielkość cypla, na którym "ściśnięta" jest starówka. Do najciekawszych obecnie należą: cerkiew Chrystusa Pantokratora - jedna z najlepiej zachowanych w całej Bułgarii, cerkiew Stara Metropolia - jej ruiny można oglądać na największym z miejskich placów, maleńka cerkiew Jana Chrzciciela, w której działa obecnie galeria.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg (29 km na północ od Burgas) to największy kurort na całym bułgarskim wybrzeżu. Temperatura wody sięga tu 24 st. C, piaszczysta plaża rozciąga się na długości sześciu kilometrów, a większość dni w roku panuje słoneczna pogoda. Wybrzeże jest tutaj zadbane i starannie sprzątane, można uprawiać windsurfing, żeglarstwo, jeździć na skuterach, motorówkach, rowerach i nartach wodnych, grać w mini-golfa, tenisa, kręgle i siatkówkę plażową.

Jak na kurort z prawdziwego zdarzenia przystało infrastruktura turystyczna jest tu bardzo dobrze rozwinięta (ponad 100 hoteli, ponad 30 tys. miejsc noclegowych), co niestety przekłada się na dość wysokie ceny.

EP

źródło informacji: INTERIA.PL

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (46)

Dodaj komentarz

~ALEKSANDRA -

WRÓCIŁAM NIGDY WIĘCEJ KOMPLEKS HOTELOWY TAK ALE RESZTA BRUD NIECHLUJSTWO I DROŻYZNA PLAŻA ŁADNA WODA CZYSTA ALE ZASTAWIONA PLAŻA CAŁA PŁATNYMI LEŻAKAMI CENY WYSOKIE SAM LEŻAK NA DZIEŃ PONAD 30 ZŁ A PARASOL OKOŁO 15 ZŁ BURGAS MIASTO BRUDNE BLOKOWISKA Z CZASOW KOMUNY JA BALABYM SIĘ TAM MIESZKAC SLONECZNY BRZEG PRZEREKLAMOWANY TOTALNIE WSZEDZIE NAGANIACZE I ZEBRACY CIUCHY MADE IN CHINA PIWO NA PLAŻY 9 ZŁ ZYCIA NOCNEGO NIE MA BARY PUSTWAWE A DROGI KOMPLETNIE DZIURAWE UWAGA NA KOLA MNIE JUZ TAM NIE ZOBACZA KAPLICA PRSZE NIE PORÓWNYWAĆ BUŁGARI DO ŻADNEJ RIWIERY TO NIEPOROZUMIENIE PIERW TRZEBA JECHAĆ NA RIWIERE A POTEM PORÓWNYWAĆ BO OBRAŻAMY RIWIERĘ

~EMERYT -

A ja jadę do Chorwacji i polecam

~Janushek -

Wybierzcie się do Obzoru. Mieścinka mała, tania, a wszędzie blisko i do Sozopolu i Neseberu, a i do metropolii niedaleko

~Krzysiek -

Chorwacja NIGDY!!! Drogo, hamstwo na drogach, ludzie a szcególnie obsluga hoteli nie uprzejma. Byłem z biurem TUI w 5 gwiazdowych hotelu i powiem tyle że sporo podrózuje ale takiej beznadziei nie widziałem juz dawno. A co do Bułgarii jak się pojedzie do szlamsu do takie są warunki za jakie sie płaci tak jak w Polsce. Ja czesto odwiedzam Bułgarie - konkretnie Słoneczny Brzeg i zawsze nocuje w hoteli Rainbow 3 lub 4 i zawsze jest ok. Zresztą sporo było tam moich znajomych i nigdy nie nażekali

~Eba -

Polecam Złote Piaski w Bułgarii. Cudowne miejsce na wypoczynek zarówno dla dwojga jak i dla większej grupy znajomych. Piękne plaże, mnóstwo barów i restauracji. Bylam z alfastarem, organizowali nam całe mnóstwo wycieczek, codziennie widzieliśmy się z rezydentem. Gorąco polecam na wypoczynek, naprawdę warto.

~Franka -

Lecę w przyszłym roku do wakacji do Bułgarii. Planujemy juz urlop ze znajomymi. Tylko biura nie mamy jeszcze, ale to się znajdzie.

~Mrówka -

Lecę do Bułgarii 28 lipca. Będę mieszkać w hotelu Kaukaz w Słonecznym Brzegu. W katalogu Alfa Staru prezentuje się całkiem nieźle. Za dostawkę dla dziecka zapłaciliśmy niewiele i w sumie to mnie przekonało do tych wczasów. Nie mieliśmy za dużych funduszy na ten wyjazd, a ta cena naprawdę nam odpowiadała. Zostało nam jeszcze sporo pieniędzy na "kieszonkowe". Mam nadzieję, że wypoczynek nam się uda i wrócimy opaleni słońcem i zadowoleni. Z jakich wycieczek fakultatywnych polecilibyście nam skorzystać?

~Ja -

Lecę od 15.09 do "Perła" w Złotych Piaskach czy ktoś ma jakąś opinię o hotelu i okolicy?

~Marysia -

jako dziecko z rodzicami pod namiotem. W tym roku lecimy z naszą córeczką do hotelu Meridian**** w Słonecznym Brzegu. Mój dawny wyjazd wspominam do tej pory b. miło i mam ochotę znowu tam polecieć. Poza tym dostaliśmy dobrą cenę w alfie i to chyba ostatecznie nas przekonało. Mam nadzieję, że moja córeczka też z sentymentem będzie wspominała swój pierwszy zagraniczny wyjazd z rodzicami:)

~jw -

Fajne spokojne miasteczko,polecam hotel SELENA, cena pokoju dwuosobowego ze śniadaniem 50 lewa, basen na miejscu, blisko plaży (60 metrów). Ceny w miasteczku dla Polaków bardzo korzystne!!!