Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Paryż - najpiękniejszy jest wiosną!

Najpiękniejszy jest właśnie wiosną, gdy rozkwitają setki tulipanów. Od stuleci Paryż uchodzi za niekwestionowaną stolicę świata mody, kuchni i sztuki życia.

Wiosną, kiedy kwitną tulipany, Paryż wygląda najpiękniej
Wiosną, kiedy kwitną tulipany, Paryż wygląda najpiękniej /AFP

Możesz zwiedzać to miasto w ramach zorganizowanej wycieczki, ale to będzie trochę jak wizyta w... muzeum. A urok Paryża polega na tym, że wśród zabytków i pamiątek z przeszłości tętni zwykłe życie.

Młodzież umawia się na randki w kawiarenkach obok Sorbony, bukiniści sprzedają książki nad Sekwaną, a na nieskazitelnie gładkich trawnikach bawią się dzieci. Jeśli nie przepadasz za mrocznymi wnętrzami świątyń i muzealną ciszą, najpierw zafunduj sobie spacer po mieście.

Interesujesz się modą? Odwiedź butiki przy Avenue Montaigne. Zawędruj nad Sekwanę, przejdź się obok wieży Eiffla czy w pobliżu bazyliki, gdzie możesz trafić na sesję z udziałem supermodelek w fantastycznych kreacjach. Fani filmowej Amelii muszą wejść jej śladami na wzgórze Montmartre (tu rozgrywała się akcja filmu).

Cenisz współczesną architekturę? Przejedź się metrem do pobliskiej dzielnicy biznesowej La Defense, nad którą wznosi się imponujący łuk - symbol dzisiejszego Paryża. A potem? Po prostu przysiądź w knajpce albo na schodach wiodących na Montmartre i popatrz na przechadzających się turystów i śpieszących do swych zajęć paryżan.

Dla miłośników piękna architektury obowiązkowym punktem jest Bazylika Notre Dame, zachwycająca ozdobami rzeźbionymi w kamieniu. Przestronne wnętrze może wydać się surowe, gdyż w czasie Rewolucji Francuskiej bazylikę zdemolowali jakobini. Na szczęście nie zdążyli zniszczyć innego klejnotu gotyku, pobliskiej Saint Chapelle. Dwupoziomowa kaplica jest świadectwem kunsztu średniowiecznych mistrzów, a wibrujące barwami witraże wypełniają całe ściany.

Niedługi spacer doprowadzi Cię stąd do Luwru. Wielkość tej dawnej rezydencji władców Francji naprawdę robi wrażenie! Nic więc dziwnego, że ulokowano tu jedną z najokazalszych światowych kolekcji dzieł sztuki. Luwr można zwiedzać przez kilka godzin lub... kilka tygodni. Mona Lisa będzie na pewno oblężona przez azjatyckich turystów (w tłumie uważaj na portfel i paszport!), ale setki innych bezcennych dzieł, w tym np. płótna impresjonistów, można podziwiać w spokoju.

Z Luwru przez zielone Ogrody Tuileries dojdziesz do Pól Elizejskich. Architekci przemyśleli każdy szczegół - wykorzystując lekką pochyłość stworzyli tu oś widokową. Nie bez powodu tu odbywają się defilady, bo w tej scenerii wyglądają wyjątkowo imponująco. Na Łuku Triumfalnym, sławiącym zwycięstwa Napoleona, odczytasz nazwy miejsc, gdzie stoczono bitwy i nazwiska wodzów. Znajdziesz wśród nich i polskie.

Artur Dubiecki

Dojazd - jeżeli zaplanujesz wypad do Paryża z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, możesz kupić bilet tanich linii lotniczych za ok. 400 zł. Pamiętaj - im bliżej wylotu, tym wyższe są ceny;

Jak poruszać się po mieście? - Najlepiej połączyć spacery z przejazdami metrem. Paryskie metro ma już 108 lat, jest czytelnie oznakowane i ma gęstą sieć stacji (w śródmieściu mniej więcej co 500 m). Za całodniowy bilet w obrębie centrum (strefy 1, 2 i 3) zapłacisz ok. 15 euro (45 zł), a za bilet trzydniowy - ok. 30 euro;

Muzea - bilet do Luwru kosztuje 12 euro (36 zł), ale bilet od godz. 18 do 21.45 kosztuje 8 euro;

Kuchnia - ceny w lokalach z kuchnią francuską są wysokie, taniej zjesz np. w knajpce włoskiej.

źródło informacji: Na Żywo

Więcej o:
życia,
Francja

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (24)

Dodaj komentarz

~Danuta -

Do walizki wrzucam dobrze skompletowaną apteczkę po zatruciu które spotkało mnie na wakacjach. Teraz uzupełniam ją m.in. o Nutramil, który jest bardzo dobrym źródłem kalorii na takie wypadki, bo szybko się przyswaja i nie nasila dolegliwości

~Maria515 -

Z Paryżem jest jak z dobrym jedzeniem i winem. Nie ma tu znaczenia data urodzenia, tylko wrażliwość. Tam się po prostu wraca.

~Monika -

Przed 3 miesiacami wróciłam z wycieczki do Paryża i nadal jestem pod ogromnym rażeniem tego miasta...Piękne zabytki , cudowny klimat , ...Największe wrażenie wywarła na mnie wieża Eiffla , ogrom budowli - szczególnie postrzegany od dołu robi wrażenie ...Pięlny łuk Triumfalny , Katedra Notre Dame i cały Montmart robią wrażenie...Goraco polecam Paryż.

~maja -

ten cały Paryż to wielki mit!!! tak ma piekne zabytki nie zniszczone przez wojnę ale co z tego!!! niemiłosierny brud całe mnóstwo śmierdzących czarnuchów, na wzgórzu montmartre śmierdzi moczem że nos urywa wszędzie brudno i paskudnie!!! o metrze już nie wspominając... a na zakupy do paryża???? smiech!!! nawet jednego eurocent nie wydałam bo nie ma tam nic aż do bólu. w tych paryskich kafejkach też nie ma nic szczegolnego czego nie ma krakow czy warszawa, jak zwykle przereklamowane miejsce...długo tam na pewno nie pojadę bo nie ma po co!!! już praga czy budapeszt są ładniejsze!!!

~Rafał -

...siedzieć w domu przed komputerem :-))))

~turysta w średnim wieku -

Paryż z wieży Eiffela nocą prezentuje się znakomicie, gorzej w dzień. Centrum miasta jest jeszcze w miarę czyste, ale dale dalsze dzielnice pozostawiają dużo do życzenia. Hotele drogie,restauracje drożyzna, najtańsze to: samolot do Paryża z tani lini około 400zł, metro 12 euro za dzień i muzeum Luwr 9 euro po 19.00. Paryż to takie miejsce gdzie raz w życiu trzeba byc, jednym się podoba drugim nie. Trzeba to zobaczyc na własne oczy i ocenic.

~>! -

12 euro to 36 zł.. od kiedy euro kosztuje 3,00 zł??!!!!

~turystka -

to najbrudniejsza stolica jaka widziałam w Europie bo brudniej to tylko w Indiach

~hanys -

brud na ulicach , afrykańczyków i arabów mnóstwo, stare rudery , nędza , znam lepsze miejsca na świecie

~SIJA72 -

to prawda ,że jest miastem dla romantykow,cudownie wygląda szczególnie nocą.