Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Najsłynniejsze na świecie Lazurowe Wybrzeże

Ekskluzywne kurorty, bajeczne jachty, spotkania z wielkimi tego świata i miejsca bliskie turystom szukających prawdziwego piękna, prostoty i naturalności - to wszystko można znaleźć na Lazurowym Wybrzeżu.

Początek riwiery - miasteczko Menton, fot. Jan Adamski
Początek riwiery - miasteczko Menton, fot. Jan Adamski /INTERIA.PL

Lazurowe Wybrzeże, tętniące życiem, przyciągające miliony turystów, dla których podróż tam, to często podróż marzeń. Saint-Tropez, Cannes, Nicea, Monaco to miejsca wytworności, elegancji, wielkiego bogactwa, ale także często ułudy. I to, co tak naprawdę przyciąga tum turystów, to niezapomniane czarowne zakątki, wspaniałe widoki, lazurowe morze i gwarantowana dobra pogoda (Kto nie lubi upałów i tłumu niech zrezygnuje z przyjazdu w lipcu i sierpniu).

Z żandarmem w Saint-Tropez

Zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża rozpocząć można od Saint-Tropez. W Polsce znanego chyba najbardziej dzięki filmom z Louisem de Funesem i Brigitte Bardot, kultowej aktorce lat sześćdziesiątych. Obecne Saint Tropez wyznacza trendy zarówno w modzie jak i zachowaniu. Gwarne dyskoteki, zatłoczone plaże, ekskluzywne butiki, wysokie ceny - z tego słynie to miasteczko.

Miasto ma około 7 tys. mieszkańców, ale w sezonie przebywa jest tam nawet 100 tys. osób. Poza pięknymi plażami ma też zabytki - cytadelę, której początki sięgają VII wieku, kościół Saint Tropez, stojące blisko Starego Portu Musee d'Annonciade, w którym znajdują się obrazy m.in. Bonnarda, Matisse'a. W Saint Tropez można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, w miejscach, gdzie kręcono filmy z sympatycznymi żandarmami.

Jeżeli o filmach mowa to jadąc z Saint Tropez w kierunku północno-wschodnim docieramy do Cannes - francuskiej stolicy filmu. Tu co roku w maju, odbywa się prestiżowy festiwal, na który ściągają gwiazdy i filmowcy z całego świata.

Z gwiazdami w Cannes

Impreza organizowana jest w Le Palais de Festivals (zbudowanym w 1982 roku), przy prestiżowej promenadzie La Croisette. Na trotuarze przed pałacem widoczne są odciski dłoni gwiazd wraz z ich autografami.

Co można powiedzieć o Cannes? Chyba to, że bardzo wyraźnie rysują się tam dwa światy. Ten, ekskluzywnych hoteli takich jak np.: Carlton Inter-Continental, Martinez, Hilton, z własnymi plażami, obsługą na najwyższym poziomie i cenami od 350 euro za dobę. W kasynach, jak to na 7 piętrze w hotelu Carlton, grają wyłącznie goście w wieczorowych strojach, którzy radość wygranej świętują szampanem, a smutek łzami zmieszanymi z wytrawnym cytrynowym martini.

Przy La Crosiette znajdują się sklepy słynnych marek jak: Chanel czy Dior. Natomiast najwięcej eleganckich butików usytuowanych jest na ulicy d'Antibes. Wzdłuż nadmorskiego bulwaru Cannes ciągnie się plaża podzielona na małe odcinki płatnych kąpielisk z parasolami, leżakami i barami oraz plaż bezpłatnych, dostępnych dla każdego turysty.

Kąpiel w Morzu Śródziemnym dostarcza przyjemnego orzeźwienia. Z plaży, nadmorskich bulwarów pełnych egzotycznej roślinności roztaczają się wspaniałe widoki. Małe placyki z ławeczkami, otoczone gęsto śródziemnomorską roślinnością, to miejsca, gdzie można również znaleźć schronienie przed gorącym słońcem i upałem.

Miasto tętni życiem również nocą. Dobrze wtedy znaleźć się w rejonie Le Suquet lub w porcie. Stare miasto zamienia się wówczas w tajemnicze, magiczne miejsce. Na maleńkich uliczkach jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiają się stoliki z zapalonymi świecami, obowiązkowo wszędzie są kwiaty. Małe knajpki wypełniają się natychmiast międzynarodowym gwarem przyciszonych głosów.

Pięknie nocą wygląda również port. Miliony świateł maleńkich żaglówek i olbrzymich jachtów, z których często dobiega orientalna muzyka. W porcie, organizowane są również ciekawe imprezy "światło dźwięk" - pokazy sztucznych ogni połączone ze starannie dobraną oprawą muzyczną.

Opuszczając międzynarodowo - wakacyjną atmosferę Cannes udajemy się w kierunku Nicei, piątego co do wielkości miasta Francji.

Arystokratyczna Nicea

W XIX wieku europejska arystokracja zachwycona klimatem, pięknem Baie de Anges (Zatoki Aniołów) postanowiła stworzyć tu swoje miejsce na Ziemi. Wpływ na jego oblicze mieli także wielcy artyści, szczególnie malarze m.in. Matisse, Chagall.

Nicejskie stare miasto tkwi głęboko korzeniami w tradycji basenu Morza Śródziemnego. Można tam odnaleźć tradycyjny nicejski dialekt, kuchnię. Zaś labirynt krętych uliczek i pastelowych domów zachwyci niepowtarzalną atmosferą. Warto odwiedzić jedną z wielu kawiarni, wypić coś na tarasie i delektować się wypoczynkiem. Mówiąc o Nicei, nie sposób, nie wspomnieć o znanym na całym świecie nadmorskim bulwarze Promenade des Anglaise, inicjatorami jego budowy w 1822 roku byli Anglicy.

Promenada biegnie równolegle z pasami ruchu oddzielonymi kwietnikami oraz palmami. Przy bulwarze zwracają uwagę okazałe domy w stylu belle epoque, zwłaszcza hotel Negresco, ale tego typu budynków jest wiele także w innych częściach miasta np. siedziba prefektury.

W Nicei koniecznie należy zobaczyć: muzeum Matisse'a z wspaniałą kolekcją jego obrazów, Musee d'Art Moderne et d'Art Contemporain - budynek o supernowoczesnej architekturze prezentujący zbiory awangardy XX wieku. Natomiast wielbiciele twórczości Marca Chagalla niech skierują kroki do muzeum poświęconego jego twórczości, by obejrzeć m.in. jego dzieła cyklu biblijnego.

W Parc Floral Phenix można obejrzeć olbrzymią kolekcję krzewów i kwiatów oraz największą oranżerię w Europie. W Nicei podobnie jak na całym Lazurowym Wybrzeżu nie brakuje lokali czynnych prawie 24 godziny na dobę, tych ekskluzywnych, ale również małych knajpek, kawiarni, sklepików przyjaznych dla turystów o mniej zasobnym portfelu.

By na chwilę odpocząć od wielkomiejskiego gwaru można wjechać w głąb lądu. Im dalej, tym bardziej zmienia się krajobraz. Góry, wąwozy, rzeki, małe miasta sprawiają, że wspaniałe kurorty zdają się być odległe.

Z dala od kurortów

Zatrzymujemy się na chwilę w Vallauris, w którym dzięki Pablo Picassowi odżyło zamierające garncarstwo. Artysta sprawił, że dziś rzemiosłem tym zajmuje się ponad 100 osób (ich wyroby niestety nie należą do tanich). W miasteczku jest dużo prywatnych galerii jak choćby Galerie Valdoria przy ul. G.Clemenceau. Słynna jest też figura z brązu - Homme avec une Brebis autorstwa Picassa.

Z Vallauris dojeżdżamy do Saint Paul de Vence. Miasteczko, którego początki sięgają XVI wieku, jest malowniczo położone na zboczu wzgórza. Można tam spacerować godzinami, podziwiając wąskie uliczki, baśniowe kamienne domy otoczone girlandami kwiatów, kamienne schody i fontanny. Jako pierwsi zachwycili się nim Signac i Bonnard. Dziś mnóstwo jest tu małych pracowni malarskich i galerii. Jedną z nich prowadzi artysta polskiego pochodzenia Gamracyj.

W Saint Paul de Vence mieści się jedno z najpiękniejszych małych muzeów Fondation Maeght ze zbiorami Chagalla i Miro.

Mniej znane klejnoty riwiery

Kolejne trzy wspaniałe klejnoty francuskiej riwiery warte obejrzenia to Vence, Grasse i Eze. Vence jest malowniczo położone na wysokiej skale, średniowieczne centrum miasteczka otoczone jest murami obronnymi. Na placu Clemenceau zwraca uwagę katedra z XI wieku. W Vence ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

W Grasse znajduje się słynna na całym świecie fabryka perfum. Nad miastem powietrze przesycone jest ich zapachem. Piekne flakoniki perfum można kupić w Musee International de la Parfumerie. Wracając na Lazurowe Wybrzeże przejeżdżamy przez Eze - wioskę położoną wysoko nad morzem. Odtworzono w niej urzekające elementy architektury średniowiecznej: romańskie mury, okna, ogrody na dachach. Pozostałości dawnego zamku otacza Jardin Exotique z piękną kolekcją kaktusów i sukulentów.

Niezwykłe Monako

Ostatnim etapem, podróży po Lazurowym Wybrzeżu jest Monako. Morze, góry, zabytki, specyficzna atmosfera księstwa, sprawiają, że nie ma takiego drugiego miejsca na świecie.

Pierwsze kroki w Monako kierujemy do Palais de Princes - oficjalnej rezydencji księcia. Z pałacu, przed którym codziennie odbywa się uroczysta zmiana warty, można przejść do Jardin Exotique i Ogrodu Różanego księżnej Grace - gaje palmowe i oliwne, blisko 4 tys. róż to prawdziwie "zaczarowany ogród".

Monako ma również bogate tradycje sportowe. Co roku rozgrywane są tutaj zawody tenisowe z cyklu Masters Series oraz jeden z najsłynniejszych wyścig Formuły 1, którego trasa wiedzie po wąskich i krętych uliczkach słynnej dzielnicy Monte Carlo. W sierpniu każdego roku na stadionie Louisa II rozgrywany jest prestiżowy mecz o Superpuchar Europy. Na co dzień natomiast swoje mecze rozgrywa tu znany, utytułowany zespół AS Monako.

Podczas wizyty w Księstwie warto zwiedzić także katedrę, przejść wzdłuż rue Basse do starego miasta. Zwiedzanie można zakończyć w Musee Oceanographique zawierającym akwaria z fauną morską całego świata m.in. rekiny, olbrzymie płaszczki, żółwie.

Monte Carlo jest także europejską stolicą ruletki. Można zobaczyć tam najokazalszy przybytek hazardu Casino de Monte Carlo, ale taniej jest zagrać w totolotka, więc z żalem żegnamy Lazurowe Wybrzeże. Jest ono bez wątpienia piękne, oferuje turystom wiele wariantów i możliwości spędzenia wakacji, urlopu. Dwa tygodnie to zbyt mało, aby dokładnie poznać te miejsca!

Jan Adamski

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
nicea,
ekskluzywne,
Saint Tropez,
Cannes,
lazurowe wybrzeże,
świata,
Francja

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (18)

Dodaj komentarz

~marta -

Byłam w Saint Tropez i jestem rozczarowana! Brud, wszechobecny zapach moczu, tłok!!! A Cannes Pałac Festiwalowy przereklamowany!. Polecam małe miasteczka Prowansji: LE Baux, Menerbes, Gordes. To są perełki.

~Romek -

moja żona chce się ze mną kochać codziennie a ja nie daję rady - co robić?

Wesoły Gość -

:)

Załączniki:

~mimka -

Właśnie wróciłam po dwóch tygodniach pobytu na Lazurowym Wybrzezu,byłam tam pierwszy raz i chcę tam wracać co rok!!!to niesamowite miejsce.Drugim tak pięknym miejscem jest Chorwacja-polecam gorąco Dalmację.

~lukas -

prze piękne miejsce i widoki nie zapomniane jeżeli ktoś by sie wybierał autem to polecam trasę turystyczną a nie autostradami

~Basia -

Przez 8 lat - co roku spędzałam tam urlop. Czuję się tam jak w drugim moim domu. Uroku Lazurowego nie da się opisać. Tam trzeba być !!!!. Basia

~majster -

wrocilem z krety wlasnie, gdzie bylem z itaka kupowana przez travelplanet i calkiem spoko bylo, szczegolnie, ze to byl last minute. lazur morza tez niezapomniany. zostal nam jeszcze tydzien urlopu, wiec pewnie jakis last we wrzesniu wskoczy i tym razem bedzie to chyba rzeczywiscie francja po tym, co tu czytam

~mirek -

Bylem tam to jest raj na ziemi

~ann -

i gorąco polecam pobyr z biurem Juwentur Wałbrzych. Tanio mozna zwiedzić te wsoaniałe miejsca, otrzeć się o blicht tego świata.