Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Maroko - kraj kontrastów

Królestwo Maroka, bo tak brzmi pełna nazwa tego kraju, leży w północno-zachodniej części Afryki. W miejscu, gdzie przez wieki wpływy europejskie mieszały się ze zwyczajami plemion berberyjskich i kulturą arabską, tworząc niezwykłą mozaikę.

Turystyka kwitnie głównie na wybrzeżu, chociaż Maroko ma do zaoferowania więcej niż plaże i morze
Turystyka kwitnie głównie na wybrzeżu, chociaż Maroko ma do zaoferowania więcej niż plaże i morze /Getty Images/Flash Press Media

Maroko jest jednym z państw Maghrebu - tak nazywali ten region Arabowie podczas ekspansji, jeszcze w średniowieczu. To niewielkie państwo zajmujące mniej niż pół miliona kilometrów kwadratowych. Ukształtowanie terenu i klimat są tu bardzo zróżnicowane, co wynika z jego położenia geograficznego.

Od północy naturalną granicę stanowią wody Morza Śródziemnego, a od zachodu Ocean Atlantycki. Wzdłuż wybrzeży występują bujne zielone oazy, gaje daktylowe i oliwne. To głównie tu kwitnie turystyka, choć Maroko ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko piaszczyste plaże i nadmorskie kurorty.

Na narty do Afryki

W głębi kraju klimat jest bardziej suchy. Przeważająca część kraju to górzyste tereny pasma Atlasu, z najwyższym szczytem Afryki - Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m), gdzie znajduje się jedyny ośrodek narciarski na tym kontynencie. Na południu natomiast zaczynają się piaski największej na świecie pustyni, Sahary. Choć krajobraz jest bardzo zróżnicowany, to temperatury w całym kraju utrzymują się na zbliżonym poziomie. W lipcu średnie wahają się od 35 do 44 stopni Celsjusza, a w najchłodniejszym miesiącu - styczniu 10-12 stopni.

Język urzędowy - niekoniecznie stosowany

W Maroku panuje dziedziczna monarchia konstytucyjna, choć w rzeczywistości pozycja władcy w stosunku do parlamentu jest o wiele silniejsza. Na czele państwa stoi król, obecnie panuje Muhammad VI, który wstąpił na tron w 1999 roku. Stolicą jest miasto Rabat. Choć językiem urzędowym jest arabski, a spora część ludności mówi dialektami berberyjskimi ciekawostką jest to, że zarówno w interesach, jak i polityce używa się najczęściej języka francuskiego. Liczba ludności przekracza 32 miliony, z czego większość stanowią wyznawcy Islamu. Zdecydowaną mniejszość stanowią Chrześcijanie i Żydzi.

Wielokulturowa historia

Tereny Maroka od zawsze zasiedlane były przez koczownicze plemiona berberyjskie. W IV wieku p.n.e. ta tych ziemiach znajdowało się państwo mauretańskie, które zostało podbite przez Rzymian, po upadku Kartaginy. Przez wiele stuleci pozostawało one pod ich panowaniem, jedynie na krótko przejęte zostało przez Bizancjum, w końcu stało się domeną świata arabskiego i islamu. XIX wiek to ścieranie się na tym obszarze wpływów potęg kolonialnych, głównie Francji i Wielkiej Brytanii. To właśnie ta bogata historia, związana z różnymi kręgami kulturowymi odcisnęła swe piętno na dzisiejszym, barwnym obrazie państwa.

Turystyka coraz ważniejsza

Obecnie Maroko nastawia się na turystykę i czerpie coraz więcej korzyści z tej gałęzi gospodarki. Oprócz wspomnianych już pięknych plaż, turystów przyciągają także zabytki i egzotyczna kultura. Można tu doświadczyć i cieszyć się możliwością dokonywania zakupów na tradycyjnych targach, przyjrzeć się handlowi wielbłądami, czy odbyć przejażdżkę na tych osobliwych zwierzętach. Warto też zobaczyć antyczne wykopaliska rzymskie czy średniowieczne arcydzieła architektury Islamu. Napić się czarnej jak smoła kawy, której zaparzaniu towarzyszy cały ceremoniał, czy w spokoju wypalić fajkę wodną z tubylcami.

Rabat

Umiejscowiony na zachodnim wybrzeżu, przy ujściu rzeki Bu Raghragh, został założony w XII w. w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia. Początkowo było to ufortyfikowane obozowisko dla wypraw wojennych na półwysep iberyjski. W wieku XVII zaczęli się tam osiedlać muzułmanie - uchodźcy wypędzeni z półwyspu przez chrześcijańskich władców. Przez stulecia miasto stanowiło centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego.

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
ze

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (20)

Dodaj komentarz

~sylwia -

A ja uważam ,że warto do Maroka pojechać i wmieszać się w tłum, porozmawiać z ludźmi, takie wakacje dopiero są ciekawe, zapraszam do poczytania więcej o Maroku na mini blogu < a href ="link">Maroko na wakacje</a>

~Agata -

W połowie lutego 2011 r. byłam w Agadirze, cudowne miasto - poza strefą turystyczną typowe miasto Maroka. Kto jedzie do północnej Afryki niech nie oczekuje typowego "exclusive", to kraj arabski a nie uporządkowana Skandynawia i Germania. Toteż cały w tym urok. Rozgoryczy się ten, kto szuka tam brudu i karaluchów. Niestety brak tego.

~Che -

Jadąc już do Maroka to obowiązkowa trzeba zwiedzić meczet w Casablance, Marakesz oraz Essauire. Rozrzut spory między tymi miejscami ale naprawde warto. Do transportu polecam teleportację bo smród i syf jest straszny w całym kraju.

~sonia -

haszysz. pije się okropnie słodką herbatę.A w centrum miasta jest taki bród i smród ,że szok.

~Das perfekte Dinner. -

Uwielbiają Maroko.Szczególnie tamtejszych chłopców nie dużo trzeba im płacić.

~s. -

Kto te teksty pisze? dziecko z podstawówki? Kilimandżaro jest najwyższą Górą w Afryce, jakby ktoś nie wiedział.

~mad -

W Maroku nie pije sie smolistej kawy i nie pali fajki wodnej.Wszedzie popija sie zielona herbate z mieta ewentualnie mozna napic sie dobrej ,francuskiej kawy.

~MI -

PLAC MOHAMADA V ZNAJDUJE SIĘ W CASABLANCE A NIE W MARRACESCHU

~afroman -

Najwyższy szczyt Afryki to Kilimandżaro 5895 m.n.p.m

~ola -

piję się herbate, która jest słodka jak miód w malutkich szlaneczkach i leje się ja z czajnika ale tak z wysokości:)