Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Luksor: Poczuj magię wiecznych świątyń

Luksor jest jednym z najwspanialszych miast świata. Mówi się o nim "muzeum pod gołym niebem", gdyż na obszarze zaledwie kilku kilometrów kwadratowych oferuje ogromną liczbę starożytnych zabytków. Na każdym kroku świetnie zachowane świątynie i kamienne budowle Luksoru potwierdzają potęgę Państwa Faraonów.

Luksor zachodni brzeg Nilu
Luksor zachodni brzeg Nilu /materiały prasowe

Luksor leży w południowej części starożytnych Teb, dawnej stolicy Egiptu z okresu nowego Państwa. Odwiedzając świątynię w Karnaku, świątynię luksorską oraz nekropolia, takie jak Dolinę Królów i Dolinę Królowych, można bardzo dokładnie poznać nadzwyczajną historię tego regionu.

Waset, czyli siła

Obecnie Luksor ma trzy dzielnice: centrum miasta na brzegu Nilu, Karnak na północy, które stanowi miasto samo w sobie, oraz Teby położone w Dolinie Królów. Miasto zyskało na ważności około 2000 roku przed Chrystusem, podczas rządów dynastii Ith. W starożytności Luksor nosił nazwę Waset, co oznacza siłę. Pod rządami greków nazwę zmieniono na Teby.

Homer podobno opisał Luksor jako "miasto tysiąca bram". Przez wiele lat, było to jedno z najważniejszych miast na świecie, tutaj znajdowało się centrum politycznego, ekonomicznego, religijnego i militarnego życia starożytnego Egiptu.

Współczesny Luksor rozciąga się wzdłuż brzegów Nilu i graniczy z pustynią, ma około 380 000 mieszkańców. Co roku miasto odwiedzane jest przez tysiące turystów, ich liczba zwiększa się zwłaszcza w okresie wiosny i lata, gdy temperatura jeszcze jest umiarkowana. Typowa temperatura dla lipca i sierpnia wynosi 31-40°C.

Agatha Christie nad Nilem

Luksor nie jest dużym miastem, przez co łatwo się w nim poruszać, a skoncentrowanie większości turystycznych atrakcji w jednym miejscu umożliwia efektywne zwiedzanie bez tracenia czasu na zbędne dojazdy. Z lotniska w Luksorze do centrum miasta możemy dojechać już w ok. 20 minut. Wybudowany 10 lat temu most na Nilu spowodował, że bez problemu i w krótkim czasie można dotrzeć z centrum na Zachodni Brzeg oraz do oddalonych nieco od miasta Doliny Królów i Doliny Królowych.

Centrum atrakcji miejskich Luksoru stanowi nadmorski bulwar biegnący wzdłuż brzegów Nilu. Przy nim znajduje się hotel Winter Palace (obecnie będący własnością sieci Sofitel), w którym to Agatha Christie podobno napisała swój klasyczny kryminał "Śmierć na Nilu". Pozostałe dwie główne ulice to Al-Mahetta, na której znajduje się dworzec kolejowy, oraz al-Karnak, która biegnie od świątyni w Karnaku aż do świątyni Luksorskiej. Do bezsprzecznie najważniejszych atrakcji turystycznych Luksoru należą świątynie: luksorska i Karnak oraz muzea luksorskie oraz mumifikacji.

Najwspanialszy widok w Egipcie

Widok na monumentalną Świątynię Luksorską jest jednym z najwspanialszych w całym Egipcie. Zalana słońcem kamienna budowla zapiera dech w piersiach, choć szczególnie pięknie wygląda po zmroku, gdy zostaje subtelnie podświetlona.

Amenhotep II rozpoczął budowę świątyni ku czci boga Amona i jego żony Mut, którzy razem

z Khonsem tworzą triadę Luksoru. Po licznych rozbudowach dokonanych przez jego następców ostateczny kształt świątyni został nadany przez Ramzesa II.

Przed wejściem do świątyni znajdują się dwa wielkie, mierzące po 65 metrów pylony, pięknie zdobione reliefami o tematyce batalistycznej, wzniesione przez Ramzesa II. Po obu stronach pylonu zachowały się dwa z sześciu oryginalnych posągów faraona oraz dwa wysokie na 25 metrów obeliski. Jeden z nich został wywieziony w 1833 roku do Paryża i do dnia dzisiejszego stanowi popularną atrakcję placu Zgody.

Sfinksy z baranimi głowami

Za pylonami znajduje się dziedziniec Ramzesa, który otoczony jest podwójną kolumnadą zbudowaną przez Amenhotepa III. Każda z kolumn zakończona jest głowicą w kształcie rozwiniętych kwiatów papirusu. Wzdłuż imponującej kolumnady znajdują się reliefy z czasów Tutenchamona, a na zewnętrznej ścianie widnieją inskrypcje, które opowiadają o bitwie pomiędzy Ramzesem II

a Hetytami. Świątynia swoją monumentalnością świadczy o potędze faraonów Nowego Królestwa.

Do świątyni wchodzi się wejściem od północy, w miejscu, gdzie kiedyś łączyła się groblą z kompleksem świątyń w Karnaku. Obecnie grobla jest restaurowana, a obie świątynie łączy aleja, wzdłuż której stoją kamienne sfinksy z baranimi głowami (baran jest zwierzęciem Amona).

Świątynie Karnak są uważane za największe starożytne miejsce religijne na świecie, nazwa kompleksu pochodzi od wioski Al-Karnak. Kompleks składa się z trzech różnych świątyń. Największa z nich poświęcona jest bogowi obfitości Amonowi. Jest to jedyny obszar udostępniony dla zwiedzających. Od północy przylega do niej zamknięta już dla turystów Świątynia Montu - boga wojny, a na południu położone jest Sanktuarium Mut, żony Amona, oraz pozostałości po Świątyni Amenhotepa IV.

Skarby Tutenhamona

Powstanie kompleksu świątynnego w Karnaku datowane jest na 2000 p.n.e. Uważa się, że około 30 faraonów dobudowywało budynki, świątynie, kaplice i inne architektoniczne cuda przez okres około 2000 lat od Średniowiecznego Królestwa do czasów ptolomejskich. Wynikiem tej ciągnącej się przez wieki budowy jest jedno z największych skarbów starożytnej architektury, w którego skład wchodzą zadziwiające konstrukcje, kolumny, dziedzińce, pylony, obeliski, a nawet święte jezioro, przy którym stoi kamienny skarabeusz. Zwiedzając kompleks nie można przeoczyć przepięknie zachowanej figury Ramzesa II, która przez wielu uważana jest za wizytówkę kompleksu świątyń Karnak.

Pomiędzy znajdującymi się na północy Świątyniami Karnak a mieszczącą się na południu Świątynią Luksorską znajdują się dwa wyjątkowe muzea: luksorskie i mumifikacji. Muzeum Luksorskie założono w 1975 roku. Niech nikogo nie zwiedzie stosunkowo nowoczesny wygląd budynku - wewnątrz kryje on największe cuda starożytnej cywilizacji, łącznie ze skarbami znalezionymi w grobowcu Tutenchamona. Choć uważa się, że nic nie może konkurować z Muzeum Egipskim w Kairze, które do perfekcji opanowało sztukę wystawiania starożytnych eksponatów, jednak czymś niesamowitym jest zobaczyć tak niezwykłe przedmioty wystawione w Luksorze - miejscu, w którym zostały znalezione.

Mumifikacja krokodyli

Niedaleko Muzeum Luksorskiego znajduje się jedyne w swoim rodzaju Muzeum Mumifikacji. Jest to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić tajemnicę staroegipskich obrządków pogrzebowych. Na wystawie zaprezentowano bardzo ciekawe egzemplarze zmumifikowanych ciał, sarkofagi oraz specjalistyczne narzędzia i balsamy, których używano do mumifikacji.

Ciekawostką jest to, że Egipcjanie mumifikowali nie tylko zmarłych ludzi, ale również zwierzęta domowe a nawet ryby i krokodyle, których jest pełno w wodach Nilu. Wszystkie te zwierzęta można zobaczyć w muzeum w zmumifikowanej formie. W muzeum znajduje się również zmumifikowane ciało Masaharta, Wyższego szczeblem duchownego Amun w Tebach około 1050 roku p.n.e.

Luksor od czasów starożytności cały czas się rozwija i tętni życiem, dlatego zwiedzając miasto nie należy zapominać o późniejszych obiektach, które nie ustępują tym starożytnym pod względem piękna. Na szczególną uwagę zasługują Meczet El-Mekashkesh, w którym według legendy znajdują się zwłoki X-wiecznego islamskiego świętego, wspaniała bazylika koptyjska znajdująca się obok Świątyni Luksorskiej oraz kościoły. Wielu twierdzi, że Luksor najpiękniej wygląda oglądany z unoszącej się na rzece fellucci - są to drewniane łodzie, które przez cały dzień można zobaczyć pływające po Nilu.

Luksor jest wspaniałym miastem, które na każdym kroku przypomina o swojej wielowiekowej historii. Monumentalne świątynie, kamienne budowle i ogromne posągi przywołują z zapomnienia potęgę Państwa Faraonów.

źródło informacji: INTERIA.PL/materiały prasowe

Więcej o:
miast

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (12)

Dodaj komentarz

~ewczi -

to Agatha Christie swoją powieść "Śmierć na Nilu" napisała w Asuanie mieszkając w hotelu Old Cataracta. I to miasto powinniście polecać. W Asuanie jest wyjątkowa atmosfera, można spokojnie spacerować po zatłoczonym bazarze i nikt nie zaczepia, nie nagabuje, nie domaga się bakszyszu a zabytki również są warte uwagi.

~jas wedrownik -

Najwyższy czas żeby tam wznieść świątynię faraona tow. jarosława!

~Jaca -

Zabytki w Egipcie są nieziemskie-cała reszta to jeden wielki syf, na nieszczęście muszę tam jeździć biznesowo i zawsze jestem chory od tego brudu

~stary -

byłe widziałem i bywać tam chcę często. egipt i morze czerwone jest pełne magii.

~Alina -

Dlaczego pod tekstami o historii i zabytkach widnieją podobne wpisy jak pod opisami plaż i basenów? To jest zaśmiecanie Internetu. Czym wzbogacą mnie wpisy typu: "Byłem, widziałem" albo "polecam choć brudno"? CZy chodzi o to by wpisać cokolwiek? Dlaczego nikogo nic nie powstrzyma, skoro nie ma nic do powiedzenia poza "byłem, potwierdzam"? A propos tematu. Luksor jako największe muzeum świata ma sie czym szczycić. Panuje tu świetna atmosfera, taka mieszanka kosmopolityzmu z tradycją. Modne miejsce dla Anglików, ktorzy już maja dosyć nudy w Hurghadzie (chodzi mi o tych, co urlopu nie utożsamiaja z plażą i all inclusive). Fantastyczne hotele z duszą. Przyjeżdzają tu wycieczki z Hurghady na dzień, co jest strasznym skrótem. W tydzień nie zobaczyłam wszystkiego. Stąd jest blisko do rewelacyjnych miejsc: Dendera i Abydos, nie wiedzieć czemu omijanych przez Polaków. Feluki wcale nie przepływają tylko z brzegu na brzeg, a pływaja po dluższych odcinkach Nilu. Pierwszy raz w Luksorze bylam 20 lat temu. Od tamtego czasu wiele się zmieniło- doszlo dużo tandety, np. barów budowanych byle szybciej i taniej. Wrażenie robi meczet al-Haggaga, o ktorym rzadko sie wspomina.

~Tomal -

Wspaniały kraj ciekawa kultura no i oczywiście jest co zobaczyć. Byłem i bede jeszcze nie raz

~Gacu -

Polecam lot balonem. To niedroga atrakcja ale wrazenia niesamowite , nie mówiac o mozliwosci zrobienia pieknych fotek.

~andzbielska -

proszę o wycofanie również mojej uwagi