Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Lizbona - zabytki i dobra zabawa

Stolica Portugali jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki. W mieście i okolicy znajdują się liczne zabytki przypominające o dawnej, morskiej potędze Portugalii.

fot. Turismo de Portugal Lisboa Castelo
fot. Turismo de Portugal Lisboa Castelo /materiały prasowe

Zalicza się do nich m.in. Mosteiro Dos Jéronimos (klasztor Hieronimitów), Torre de Belém oraz Pomnik Odkryć Geograficznych. Dwie pierwsze budowle znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół w podzięce

Mosteiro Dos Jéronimos został ufundowany przez króla Manuela I Szczęśliwego w podzięce za udany powrót ekspedycji wysłanej do Indii. Na czele wyprawy stał Vasco da Gama, a odkrycie nowej drogi morskiej pozwoliło Portugalii na uruchomienie niezwykle zyskownego handlu przeprawami ze Wschodu.

Ten imponujący kościół z dwupiętrowym klasztorem stanowi znakomity przykład portugalskiego stylu manuelińskiego (nazwa pochodzi od imienia króla Manuela I Szczęśliwego), który cechuje połączenie gotyku z niezwykle ozdobną ornamentyką o motywach orientalnych i morskich (np. liny okrętowe, fale, koniki morskie czy koralowce). Wzrok przyciągają misternie ozdobione kolumny i krużganki.

W klasztorze, oprócz grobowców rodziny królewskiej, znajdują się także szczątki Vasco da Gamy (na jego nagrobku widnieje sfera armilarna - przyrząd astronomiczny służący do nawigacji) oraz wielki poeta portugalski - Luis de Cam'es, który w eposie "Luzjada" opisał wyprawy da Gamy do Indii. Z klasztorem związane jest jeszcze jedno, ważne wydarzenie: 13 grudnia 2007 r. podpisano tu tzw. Traktat Lizboński, mający zreformować Unię Europejską.

Widok z windy

W Lizbonie, osiadłej na wzgórzach i opadającej stopniowo w kierunku rzeki, nie brak punktów widokowych, z których można podziwiać miasto. Turyści najczęściej wybierają wjazd Elevador de Santa Justa (zwaną też Elevador do Carmo) - ok. 30 metrową windą ze szkła i metalu, którą zaprojektował Raul Meisner, uczeń Gustave'a Eiffel'a.

Na szczycie windy, która przypomina wyglądem wieżę, znajduje się taras widokowy. Elevador de Santa Justa jest czynna codziennie od godziny 8 do 21. Bardzo popularna jest także Torre de Belém, stojąca na nadbrzeżu Tagu, bogato zdobiona wieża wzniesiona w stylu manuelińskim. Jej pierwotnym celem była obrona portu i miasta przed wrogami. Obecnie wieża pełni rolę niezwykle ciekawego punktu widokowego, który ze względu na nastrojowe oświetlenie warto zobaczyć także nocą.

Wystawa w pomniku

Godny uwagi jest także monumentalny, bo liczący ok. 50 m wysokości, Pomnik Odkryć Geograficznych (Padr'o dos Descobrimentos), zbudowany na cześć: żeglarzy, kartografów, astronomów i misjonarzy, którzy wsławili się w czasach wielkich odkryć geograficznych. Na dziobie betonowego okrętu znajdują się m.in. książę Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Luis de Cam'es i Ferdynand Magellan.

Pomnik odsłonięto w 1960 r. w 500 rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza, który zapoczątkował pierwsze ekspedycje morskie z Portugalii. W środku pomnika znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a z jego szczytu można podziwiać panoramę okolicy. Cena biletu wynosi 2,50 EURO. Ulgowy można kupić za 1,5 EURO. (Więcej informacji można uzyskać na stronie www.padraodescobrimentos.egeac.pt). Przy pomniku znajduje się ogromna, marmurowa mozaika przedstawiająca różę wiatrów, a w jej środku mapę świata z zaznaczonymi trasami podróży portugalskich odkrywców.

Na spacer - Rua Augusta, na imprezę - Alfama

Dobrym miejscem na spacer jest Rua Augusta - deptak pełen sklepów, ciągnący się od Praça do Comércio (zwanego też Terreiro do Paço) aż do Praça Dom Pedro IV (zwany Rossio). Sympatyczne kawiarenki na placu Rossio są popularnym miejscem spotkań mieszkańców Lizbony.

Po całodziennym zwiedzaniu warto zajrzeć do najstarszej dzielnicy Lizbony - Alfamy, pełnej uroczych uliczek i zaułków oraz... artystów. W jednej z licznych knajpek (tascas) można posłuchać fado - tęsknych pieśni mówiących o nieszczęśliwej miłości, bólu rozstania i przeznaczeniu. Należy jednak pamiętać, że w Lizbonie koncerty fado odbywają się w absolutnej ciszy. Brawa dozwolone są dopiero na koniec występu.

Prawdziwi fani fado nie powinni zapomnieć o obowiązkowej wizycie w Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa (Dom Fado i Muzeum Gitary Portugalskiej). Muzeum poświęcone jest historii fado (od jego powstania aż po czasy współczesne) oraz gitarze portugalskiej. Wśród ekspozycji znajdują się m.in. instrumenty muzyczne, obrazy, zdjęcia i plakaty z koncertów, biografie oraz nagrania czołowych wykonawców fado (najpopularniejszą i najbardziej kochaną przez Portugalczyków pieśniarką fado była Amália Rodriques. Jej piękny głos i charyzma przyczyniły się do spopularyzowania tego stylu muzycznego na świecie).

Tutejszy sklepik oferuje szeroki wybór płyt z muzyką. (więcej informacji na temat muzeum można uzyskać na stronie www.museudofado.egeac.pt).

Lizbona się bawi

Jest w Portugalii powiedzenie: "Coimbra studiuje, Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli". Patrząc na bogaty program kulturalny stolicy Portugalii trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

W ramach programu Festas de Lisboa, trwającego od połowy maja do połowy lipca, przewidziane są liczne koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia. (więcej informacji można znaleźć na stronie www.festasdelisboa.com). Na uwagę zasługuje Festa do Fado (3-27 czerwca), podczas której w kilku miejscach Lizbony odbywają się koncerty fado. Za darmo będzie można posłuchać muzyki m.in. w Museu do Fado oraz kościele Santo Estvo. Podczas festiwalu Andar em Festa (19 maja do 11 czerwca) w środkach transportu publicznego odbywają się liczne, darmowe wydarzenia kulturalne.

Wystarczy tylko skasować bilet. W tramwaju nr 28 odbędą się koncerty fado (9-11.06., 13.06., 16-20.06.), a w wybranych windach - występy muzyków jazzowych (30.06.-4.07., 7-11.07. o godzinie 11.00). Miłośnicy wspólnego biesiadowania powinni wziąć udział w Arraiais Populares, imprezach odbywających się przez cały czerwiec na ulicach Lizbony, podczas których można zjeść m.in. grillowanie sardynki i caldo verde - zieloną zupę z ziemniaków, kapusty i oliwy, a także napić się wyśmienitego porto.

Azulejos - ceramiczny skarb Portugalii

W Portugalii, na każdym kroku napotyka się azulejos, czyli ręcznie malowane, a następnie szkliwione płytki ceramiczne, które zdobią ściany rozmaitych budynków: kościołów, domów, restauracji czy też miejsc użyteczności publicznej (m.in. stacje metra, dworce kolejowe, miejskie toalety). Zamiłowanie do azulejos pojawiło się na Półwyspie Iberyjskim wraz z Maurami, którzy przyozdabiali nimi pałace swoich władców. Te niecodzienne kafelki szybko zyskały uznanie wśród rdzennych mieszkańców, dzięki czemu w XVI-XVIII w. Portugalia stała się światowym liderem w ich produkcji. W Museu Nacional do Azulejo, zlokalizowanym w XVI-wiecznym klasztorze Madre de Deus, można prześledzić jak zmieniały się techniki wytwarzania azulejos, ich kolorystyka oraz przedstawiane tematy: od motywów roślinnych, religijnych i morskich, aż po wielobarwne kompozycje nie ustępujące niczym obrazom olejnym. Warto zatrzymać się dłużej przy panoramie Lizbony - niebiesko-białej kompozycji przedstawiającej stolicę Portugalii jeszcze sprzed potężnego trzęsienia ziemi (z 1755 r.), które spowodowało olbrzymie straty. (Więcej informacji na temat muzeum można uzyskać na stronie http://mnazulejo.imc-ip.pt ).

Informacje praktyczne:

Dni wolne od pracy: 3 czerwca (Boże Ciało), 10 czerwca (Dzień Portugalii), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP)

Bezpośrednie połączenia lotnicze: TAP Air Portugal.

TAP lata z Warszawy do Lizbony. Z przesiadką w Lizbonie można się dostać liniami TAP do Faro, Porto, Funchal (Madera) i na Azory. Cena biletu do Lizbony (w obie strony): od 910 zł.

Noclegi:

Schronisko młodzieżowe: 17 euro nocleg w pokoju 4-os., 45 euro za pokój 2-os.

Dobrej klasy pensjonat: ok. 60 euro za pokój 2-os.

Hotel 3* ok. 80 euro za pokój 2-os.

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com

źródło informacji: INTERIA.PL/materiały prasowe

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz

~Kasia -

Rzeczywicie Lizbona si bawi, cay czas liczne atrakcje- punkt obowizkowy dla zwiedzajcych.

~ePictureBank -

to znajdziecie zdjęcia z Lizbony link

Załączniki:

~Kulq -

My z mężem i synem będziemy lecieć do Portugalii na objazdówkę. Jeszcze się nie zdecydowaliśmy na nic konkretnego, ale jedna wycieczka szczególnie przypadła mi do gustu, w alfa starze. Bardzo dużo fajnych miejsc się odwiedza, a przy tym nie jest jakaś bardzo droga ( porównywałam ceny z innymi biurami). Chciałabym tylko żeby udało się zarezerwować taki termin pod koniec lipca, terminy jeszcze powinny być bo to jeszcze kwietnia nie ma.

~Lesia -

Czytam i czytam najróżniejsze artykuły o tej Lizbonie i doczekać się nie mogę. Moje wakacje zaczynają się dopiero za miesiąc, ale co to będą za wakacje! Lecę na objazdówkę do Portugalii. Odkąd pamiętam fascynowała mnie kultura tego kraju, podobno panuje tam klimat nie do opisania. Jadę więc sprawdzić. Kosztuje mnie to wbrew pozorom niewiele, bo plan wycieczki naprawdę jest rozbudowany, a płacę ok 2900 zł. Na stronie alfa staru przypadkiem ją znalazłam, spodobała mi się i właściwie bez chwili namysłu ją wykupiłam. Teraz nie mogę się doczekać, Lizbona, Porto, Fatima, Tomar, Coimbra. Wszystko co najpiękniejsze w Portugalii!

~Suzi -

Znalazłam bardzo fajną ofertę last minute na stronie alfastaru, męża namówiłam i lecimy! Koszt niecałe 1300 zł,do Armacao de Pera. Najbardziej chcę jechać na wycieczkę właśnie do Lizbony, postaram się aktywnie spędzić ten czas. Nigdy wcześniej w Portugalii nie byłam, a nie ukrywam, że już od kilku lat planowałam taką podróż, ale zawsze coś było ważniejsze, zawsze coś wyskakiwało i musiałam odkładać to na później. Teraz wreszcie jest okazja.

~elwira -

Ja również zakochałam się w tym kraju podczas wycieczki objazdowej. Muszę tu pochwalić organizatora, który wykonał kawał dobrej roboty. Zorganizowali nam najcudowniejszy wyjazd. Spędziłam cudowne dwa tygodnie w tym fascynującym kraju na pewno jeszcze tam wrócę!

~tola -

Ja zakochałam się w Portugalii, to wspaniały kraj. W Lizbonie byłam podczas wycieczki objazdowej po tym cudownym kraju. Zastanawiam się czy nie pojechać tam jeszcze raz. W alfie mają bardzo niskie ceny, chyba szkoda byłoby zmarnować taką okazje. Mają niesamowicie ciekawa kulturę, chętnie znów bym tam wróciłam i poznawała ją dalej.

~ania -

dwa tygodnie temu zaledwie przez 1,5 dnia i na pewno wrócę tam kiedyś, bo pozostał ogromny niedosyt dokładnego zobaczenia tego miasta. Jest fantastyczne.....

~bonifrat -

bylem w lizbonie w tamtym roku, jak polecialem na last minute z travelplanet. kase, ktora mi sie udalo zaoszczedzic, to sobie wlasnie na miejscu na wycieczki wydalem

~mai -

Przepiękne miasto, cudne plaże, wspaniałe wspomnienia.....