Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Krocząc za Majami, czyli witamy w Meksyku

Meksyk, nazywany często "krajem o stu twarzach", kojarzy się przede wszystkim z tequilą, ostrymi papryczkami, kapelą mariachi i dramatyczną historią spotkania kultury indiańskiej i hiszpańskiego najeźdźcy. Podążając za historią Meksyku, odkryjemy majańskie i azteckie miasta. Co pozostawiły po sobie te indiańskie ludy?

Ruiny prekolumbijskiego miasta Majów w Tulum
Ruiny prekolumbijskiego miasta Majów w Tulum /materiały promocyjne

Plaża, słońce i Majowie w Cancun

Położone we wschodniej części półwyspu Jukatan nad Morzem Karaibskim miasteczko Cancun to prawdziwy raj dla turystów. Pełne jest piaszczystych i skąpanych w słońcu plaż.

Cancun to nie tylko piasek i słońce. Miasto podzielone jest na dwie grupy historyczne - Zona Hotelera i Zona Arqueologica. W tej drugiej znajduje się mała świątynia oraz kilka rytualnych platform (miejsc ceremonii religijnych). Warto zatrzymać się również przy zabytkach współczesnej kultury meksykańskiej i zwiedzić podwodne muzeum - La Evolucion Silenciosa, czyli "Cichą Ewolucję". Rzeźby projektanta Jaysona de Caires Taylora zobaczymy płynąc łódką ze szklanym dnem lub nurkując z maską tlenową. Czeka na nas 420 metrów kwadratowych i ponad 500 rzeźb, które zanurzone na dnie morza Karaibskiego przedstawiają ludzi oraz przedmioty codziennego użytku.

Tulum pełne skarbów

Szukając kolejnych śladów kultury Majów, musimy kierować się brzegiem morza z Cancun na południe. Znajdziemy się w antycznym mieście - Tulum. To w nim Majowie rozwijali nauki astronomiczne oraz matematykę. Słynni z wynalezienia kalendarza i pisma piktograficznego, wyróżniali się również strojem. Każda wioska posiadała inny wzór ubrania, które świadczyło o przynależności do konkretnej wsi, statusu społecznego, czy stanu cywilnego.

Tulum leży nad lazurowym morzem Karaibskim z kontrastującymi, szarymi ruinami majańskiego miasta. Same ruiny znajdują się nad klifem, skąd rozpościerają się niezapomniane widoki. To nie wszystkie atrakcje, które pozostawili nam Majowie w tym mieście. Cała stara wiedza i architektura skryta jest w Świątyni Zstępującego Boga, Świątyni Wiatru, czy prekolumbijskich domach mieszkalnych: Domu Kolumn, Halach Uinic i Chultuna.

"Źródła ludu Itza" - Chichen Itza

Dobrze zachowane pozostałości po antycznych czasach Majów odnajdziemy w dawnym ośrodku Indian w południowym i zachodnim Jukatanie, miejscowości Chichen Itza, leżącej 100 kilometrów na zachód od miasta Tulum. Założona została w V wieku, a czas rozkwitu jej architektury i kultury przypada na wiek X. Jest jednym z najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych terenów Meksyku. Odkrywając, to miejsce, czekają na nas świątynia Kukulkana z 24- metrową piramidą boga Majów, zwaną "świątynią-zamkiem". Z każdej strony posiada schody: aż 365 stopni, które prowadzą na sam szczyt piramidy. Podczas przesilenia wiosennego lub jesiennego rzucają cień, przypominający kształtem smoka.

Wartą odwiedzenia w prekolumbijskim mieście jest również Świątynia Wojowników "Templo de los Guerreros" i przylegająca grupa Tysiąca Kolumn, a także Świątynia Jaguara. Bardzo ciekawym miejscem jest budynek El Caracol, czyli "Ślimak". Prawdopodobnie dawniej mieściło się w nim obserwatorium astronomiczne. Kształtem przypomina walec, w środku znajduje się spiralna klatka schodowa oraz promieniście rozłożone okna.

Chichen Itza jest pełne zabytków kultury Majów, na kilometrze kwadratowym powierzchni czekają jeszcze: Świątynia Czaszek w kształcie litery T, przyozdobiona czaszkami, symbolizującymi ofiary składane bogom. Nieopodal znajduje się mała Platforma Orłów z płaskorzeźbami jaguarów i orłów, które trzymają ludzkie serca w swoich szponach. W pobliżu warta odkrycia jest również piramida El Osario, nazywana grobem Wielkiego Kapłana, a patrząc na północ ujrzymy platformę pięknej Wenus.

Merida - "Paryż Zachodu"

Kierując się na zachód od Chichen Itza, dotrzemy do Maridy - najstarszego miasta obu Ameryk, które przez setki lat było nieprzerwanie zamieszkałe. W epoce Majów nazywane było Miastem Pięciu Wzgórz. W stolicy Jukatanu odnajdziemy dawne centra administracyjno-ceremonialne Majów północnych, ale również budowle z białego kamienia. Współczesna architektura wyrosła tutaj na fundamentach budowli majańskich: powstały budynki banków, restauracji i muzeów. W Muzeum Miasta Meridy zgromadzone zostały zabytki i pozostałości po Majach. Nieopodal mieści się Plaza Grande (zwana "Wielkim Pałacem") - punkt centralny osady Majów, a także katedra św. Ildefonsa.

źródło informacji: materiały promocyjne

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (7)

Dodaj komentarz

~Alina -

W podróż warto zabrać ze sobą apteczkę - ja się o tym przekonałam gdy dopadło mnie zatrucie. miałam na szczęście elektrolity i kilka saszetek Nutramilu, który stanowił jedyne źródło kalorii jakiego mój żołądek nie odrzucał od razu

~Roksana -

My z mężem jedziemy w tym roku we wrześniu do Meksyku i musze powiedzieć, że jestem bardzo podekscytowana i już nie mogę się doczekać. Zawsze wybieraliśmy wakacje w Europie, ale tym razem udało nam się trafić na korzystą ofertę z Itaki, bo oni mają duże zniżki do 30go marca, więc szkoda było nie skorzystać.

~Agata -

Od niedawna zabieram ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę podróżną. Nauczyłam się tego podczas ostatniego urlopu gdy dopadło mnie zatrucie pokarmowe. Wrzucam do niej m.in probiotyk i Nutramil - preparat który jest idealnym źródłem kalorii pozwalającym szybko dojść do siebie po chorobie i nie nasilającym objawów gdy pije się go w trakcie choroby.

~Iza -

Byłam w Meksyku z Konsorcjum Polskich Biur Podróży. Wspaniałe przeżycie i wspaniały kraj. Polecam wszystkim wybrać tam się w podróż.

~Lusille -

Meksyk to piękny kraj, ale sama z plecakiem, bez przewodnika i bezwiedzy bym się tam nie wybrała. Kopsnęliśmy się tam z rainbow na objazdówkę Hasta la vista Mexico. Jest piknie, dziko, nieokrzesanie, a potencjalne niebezpieczeństwo tylko dodaje pikanterii.

~Ania -

Ja niestety skupiam się na Europie, jeszcze sporo miejsc mam do odwiedzenia :) ale mam nadzieję, że do Meksyku też dotrę:) Na razie zapraszam na relacje z moich europejskich wycieczek na blogu podróżniczym lecebochce.pl