Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Co kryje się pod Paryżem?

Para rękawic, plecak i stare buty - to kompletne wyposażenie potrzebne członkom nielegalnej ekspedycji do trzystukilometrowej plątaniny tuneli wijących się pod stolicą Francji.

Ludzkie kości znalezione w paryskich katakumbach
Ludzkie kości znalezione w paryskich katakumbach /AFP

Najstarsze paryskie tunele powstały już w XII stuleciu. W miarę, jak miasto rozrastało się, do budowy kolejnych gmachów używano kamieni wydobywanych spod ziemi. Kamieniarze spędzali w wilgotnych tunelach całe dnie. Przez cały rok temperatura nie przekracza tutaj 14 stopni Celsjusza.Towarzystwa dotrzymywała im Matka Boska. Obok jej wizerunku w jednej z nisz można natknąć się na bardziej współczesne formy sztuki.

Paryskie katakumby tworzą sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau. W 1786 roku zaczęto tam znosić zwłoki z paryskiego cmentarza z dzielnicy Hal z powodów sanitarnych, dlatego w kliku punktach sieci tuneli można natknąć się na ludzkie szkielety.

Zobacz jak wygląda podziemie Paryża

Mimo niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą przebywanie w katakumbach, wielu miłośników tuneli urządza w tym miejscu imprezy. Są i tacy, którzy spędzają tam czas na rozmowach o historii miasta.

Wstęp do większości katakumb jest ściśle wzbroniony. Tunele wciąż jednak przyciągają poszukiwaczy wrażeń. Niektórzy z nich zapominają o podstawowym ekwipunku - latarkach, zapasowych bateriach, apteczce czy mapie. Jak wspomina funkcjonariusz paryskiej policji: - Pewien mężczyzna zszedł do katakumb tylko z kartką papieru i długopisem, i zaczął zapisywać przebieg wędrówki: pierwszy zakręt w lewo, drugi zakręt w prawo, i tak dalej. W rezultacie znalazł się o godzinę drogi od wyjścia - .

Bez odpowiedniego ekwipunku wycieczka do katakumb może okazać się niebezpieczna. Przede wszystkim jednak jest to przedsięwzięcie nielegalne. W zeszłym roku policjanci wypisali ponad tysiąc wezwań do sądu za złamanie tego zakazu.

Tłum. Katarzyna Kasińska na podst. AFP

źródło informacji: Interia.tv

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (18)

Dodaj komentarz

~Daria -

W podróż zabieram ze sobą kilka saszetek Nutramilu - doskonale sprawdza się jako awaryjny, podręczny posiłek. Dobry jest też dlatego, że jak łapią mnie jakiekolwiek problemy z żołądkiem to pije go i dzięki temu ich nie nasilam przez co szybciej przechodzą

~Tomasz 2010 .06.02 godz.11.45 -

bylem w Paryż w kwietniu 2007, jest to najlepszy okres-temperatura powietrza niezbyt duża ilośc turystów. Polecam Wersal w niedziele kiedy uruchamiane są fontanny, Luwr- środek tygodnia /pół dnia/, Katakumby najlepiej z samego rana aby zapomniec do wieczora o tej ilości ludzkich szczątek,wieża oczywiście tak -najlepej na piechote robi wrażenie ogrom ludzkiej ręcznie wykonanej pracy,może byc wieczorem dla romantyzmu dodac trzeba rejs Sekwana też wieczorem,oczywiście łuk ,wszystkie kościoły te największe

~Anya -

szkoda tylko, ze utorka art nie zadala sobie woecej trudu i nie napisala nic wiecej, niz to co jest we filmiku:/

~beata -

dziekuje za komentarze tych co tam byli...b interesujace i postaram sie rowniez je zwiedzic,pozdrawiam

~p. -

paryskie katakumby są atrakcją turystyczną, którą odwiedza co roku miliony turystów z całego świata. nie trzeba tam żadnych latarek ani specjalnego ekwipunku, przejście podziemnego kamieniołomu/katakumb zajmuje około godziny, w środku jest rzeczywiście chłodno i wilgotno, nie ma ubikacji czy miejsc w których można usiąść i odpocząć ale przejście katakumb w Paryżu to żadne wyzwanie jak sugeruje się w tekście powyżej. Nie polecam wrażliwym, tony ludzkich kości i czaszek, z niektórych ciągle wisi skóra, na niektórych widać ślady dość gwałtownej śmierci. Ten tekst to szukanie sensacji w niczym. polecam paryskie katakumby jako standardową atrakcję turystyczną Paryża, tylko uwaga, wejście jest ograniczone z powodów bezpieczeństwa - przy wejściu i wyjściu liczą ludzi max pod ziemią to 200 osób - powoduje to długie kolejki przy wejściu a ostatnie wejście o 16.00. Jak do tej pory nie kupicie biletu nie warto wchodzić (sprzedają dalej naciągając turystów) Wjazd 8 Euro (początek września 2009)ale warto

~irko -

Szambo jakie na górze, takie i na dole nic więcej nie warte niż śmierdząca Wenecja w Italii. Śmietnik jak piramidy egipskie!!!

~:) -

Obejrzyjcie sobie film pt.: "Katakubmy". Jest właśnie o tym, co kryje się pod pięknym Paryżem. Zaznaczam, że film jest bardzo emocjonujący i zaskakujący. Pozdrawiam:)

~paryzanin -

Katakumby - nowe?

~kg -

reklamy ,a jedzenie francuskie jest na psa ,wszystko przereklamowane ! , ale w ten sposob sie turystow sciaga a u nas nikt tego nie potrafi i dlatego tak malo turystow mamy ,a jak juz sa to sa tak pienieznie wyzyskiwani ze juz drugi raz do polski nie przyjada i tu jest ta wielka roznica pomiedzy polska ,hiszpania czy francja itd.

~Patrycja -

Hmm...widzę, że Paryż chce się promować czymś nowym(bo czasy ciężki i żyć z czegoś trzeba).Ale czym? Wszędzie można wchodzić w jaskinie, podziemia etc.Żadna rewelacja jak dla mnie. Być w podziemiach dawnej kopalni soli w Wieliczce-to super przeżycie a doświadczyłam go kilka razy więc wiem co mówię-byle się przygotować na kilkumetrową wędrówkę pieszo..ale za to z powietrzem i oddechem innym niż ten na zewnątrz i właśnie to jest wspaniałe. Nie namawiam nikogo specjalnie ale mówię-to wg mnie najlepsze miejsce, gdzie można się zrelaksować a przede wszystkim podreperować zdrowie.