Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Alpejskie zwiedzanie

Nie każdy musi lubić wysokogórskie wspinaczki, ale to nie oznacza, że powinien zapomnieć o wycieczce w Alpy. We francuskiej części Alp można znaleźć trasy tłumnie nawiedzane przez turystów i zupełnie nieznane, miasta licznie odwiedzane i małe osady przytulone do skał jak jaskółcze gniazda.

Lodowiec Le Glacier du Lautaret, fot. Jan Adamski
Lodowiec Le Glacier du Lautaret, fot. Jan Adamski /INTERIA.PL

Departament Wysokie Alpy (fr. Les Hautes Alpes) leżący w regionie Prowansja- Alpy- Lazurowe Wybrzeże cieszy się szczególną popularnością wśród tych, którzy chcą zdobyć szczyty potężnych czterotysięczników, zakosztować spacerów alpejskimi szlakami, nasycić oczy zapierającymi dech w piersiach krajobrazami lub pospacerować wąskimi uliczkami górskich francuskich miasteczek.

Stolica Gap

Stolicą regionu jest Gap. Miasto leży przy słynnej drodze Napoleona, na wysokości 745 m. n.p.m. Jest malowniczo położone u podnóża Alp. Na uwagę zasługują w nim min.: katedra Notre Dame de L'Assomption (Wniebowzięcia) zbudowana w latach 1864-1904 według projektu Charla Laisne, piękny pałac z tarasowo położonym ogrodem botanicznym - prezentującym różne gatunki roślinności alpejskiej, dom, w którym mieszkał Napoleon, rzeźba kwiatowa kolarza - upamiętniająca przejazd wyścigu Tour de France.

Ciekawostką jest, że Gap posiada aż 5 rynków. Żaden z nich nie dominuje wielkością, przyjęto jednak, że najważniejszy jest ten, przy którym stoi katedra i budynek prefektury. Gap jest dobrym miejscem na uprawianie sportów letnich i zimowych. Jest także świetnym punktem wypadowym do zwiedzenia okolicy i pokonywania dalekich alpejskich tras. W jego pobliżu odwiedzić można m. in. ruiny zamku w Tallard. W odległości około 30 km. od miasta znajduje się malowniczo położone lazurowe jezioro Lac de Serre Poncon, którego symbolem jest kaplica Św. Michała stojąca na niewielkiej wysepce. Wokół jeziora są przystanie i plaże. Niezapomnianych wrażeń dostarcza przejażdżka statkiem spacerowym "La Carline" - cena biletu wynosi ok.10 euro.

Na spotkanie ze świstakiem

Kolejna piękna wycieczka, którą można odbyć z Gap, udając się w kierunku północnym, wiedzie szlakiem do La Foret De Gap - Chaudun. Wspaniałe widoki, ścieżki prowadzące wśród wyjątkowych okazów fauny i flory alpejskiej, ogromne przepaście wśród poszarpanych szczytów górskich- zapewniają pewną dozę emocji, ale także doskonały wypoczynek w ciszy.

Kilkanaście minut drogi od Gap leży malutkie, wtulone w potężne góry Prapic. Można tu zobaczyć, zarówno w muzeum jak i w parku narodowym, sympatyczne świstaki. Stąd prowadzą w Alpy jedne z najładniejszych spacerowych tras. Jeśli ktoś jednak nie lubi, bądź nie może wędrować po wysokich górach, może pójść na spacer Promenade de Poete, która przypomina nasze tatrzańskie dolinki.

Najwyżej położone miasto

80 kilometrów na północ od Gap leży Briancon - najwyżej położone miasto w Europie (na wysokości 1328 m. n.p.m.) Briancon to dawny gród obronny. Znajduje się tam zabytkowa katedra oraz fortyfikacje, które są częścią tzw. grupy Les Fortifications de Vauban, wśród nich Fort des Salettes, Fort des Tetes, Pont d'Asteld. Są one wpisane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Briancon urzeka wąskimi uliczkami z kamiennymi rynnami, malowniczymi domami przypominającymi czasy Ludwika XI. Turyści mogą tu sobie zrobić zdjęcie z brygadierami ubranymi w tradycyjne stroje gwardii francuskiej. Miasto jest często miejscem startu lub metą etapów wyścigów kolarskich takich jak: Tour de France czy Giro d'Italia. Stąd również tylko krok do granicy francusko-włoskiej. Gdyby więc komuś przyszła ochota na zwiedzenie np. Turynu, nic prostszego, bowiem z Briancon to tylko 100 kilometrów. Briancon podobnie jak Gap to świetne miejsce na początek górskich wycieczek. Stanowi ono jakby furtę do doliny La Vallouise oraz Parc National de Ecrins.

Grave to miasteczko leżące u podnóża ogromnego Massif de la Meije. Pełno w nim malutkich sklepików, gdzie można kupić pamiątki regionalne. Stąd też idealnie widoczne są ogromne blisko czterotysięczne szczyty Le Pic Gasprad o wysokości 3881 m. n.p.m., Le Grand Pic wznoszący się na wysokość 3982 m., lodowiec Le Glacier du Lautaret. Korzystając z kolejki linowej można dostać się na przełęcz Col des Ruillans - 3211 m. n.p.m. i obejrzeć lodowcową grotę, wspaniałą panoramę i widoki przyprawiające o zawrót głowy. Wracając można zahaczyć o maleńką osadę Villar d'Arene, wypić gorącą herbatę lub kawę u Marie-The i rozkoszować się dalej pięknem Alp.

Królowa Alp

Niedaleko Brancon leży Nevache - mała górska miejscowość. Warto zorganizować tam wypad, by podziwiać charakterystyczne domy z kamienia, z drewnianymi balkonami pełnymi kwiatów, zabytkowy kościół oraz symbol kwiatowy Alp - La Reine Des Alpes (Królową Alp) - kwiat porównywalny z naszym tatrzańskim dziewięciosiłem. Bardzo blisko miasteczka znajduję się Col d'Echelle. Leży tuż przy granicy włoskiej (dawniej należała do Włoch). Obecnie francuska przełęcz położona na wysokości 1728 m. n. p. m. stanowi idealne miejsce wypoczynku dla rodzin. Co ciekawe Włosi nadal uznają ją za "swoją", wciąż dominujący jest tu język włoski.

Kierowcy z adrenaliną

Charakterystyczną cechą dróg alpejskich są wąskie, kute w skałach tunele i bardzo kręte serpentyny dróg, pozwalające zobaczyć oszałamiające widoki, podnoszące adrenalinę, ale też stanowiące nie lada wyzwanie dla kierowców. Przy nieco okrężnej drodze z Briancon do Gap leży Col d'Izoard. Jest to jedno z wyższych miejsc, do którego można dojechać samochodem (aż 2360 m. n.p.m.). Można tam odpocząć w schronisku Napoleona. Często w tym miejscu poprowadzona była trasa Tour de France z gór na południe. Natomiast zjeżdżając troszkę niżej na Col de la Platrier, zostajemy przeniesieni w inny świat. Pustynny, wysokogórski, "księżycowy" krajobraz, niczym niezmącona cisza, groza gór wzbudzająca pokorę - warte są zobaczenia.

Zarówno z Briancon, jak i z Gap można dotrzeć do Grenoble oraz do słynnego Sanktuarium Maryjnego - La Salette. Grenoble to znany kurort tętniący życiem. Miasto o wielu obliczach, sportowym, naukowym, artystycznym i przemysłowym. La Salette to miejsce wyciszenia.

Warto zobaczyć małe miasteczka i wioski we francuskich wysokich Alpach. Właśnie tam można najlepiej podziwiać alpejską przyrodę. Ludzi gór, przyjaznych i uśmiechniętych, żyjących często w bardzo trudnych naturalnych warunkach. Można usłyszeć w dolinach dzwonki zwierząt wypasanych na pastwiskach, zachwycić się "Królową Alp" i porozmawiać ze świstakiem, a na wysokich szczytach można spotkać kozice, muflony.

Informacje praktyczne

Dojazd do Les Hautes Alpes nie jest niestety prosty. Osobom podróżującym samochodem najlepiej wjechać we francuskie Alpy od Turynu. Jeśli ktoś chce sprawdzić się jako kierowca, może spróbować jazdy drogą Napoleona prowadzącą w góry znad Lazurowego Wybrzeża. Droga jest bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia oraz znajomości zachowań francuskich kierowców. Można tam dotrzeć również samolotem - najlepiej do Lyon. Do Briancon i Gap można również dojechać pociągiem. Obie miejscowości mają dobre połączenia z większymi francuskimi miastami.

Olejki różane, woda lawendowa, kostki oliwkowego mydła, perfumy, wino czy figurki santons to typowe pamiątki z tego regionu.

Jan Adamski

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
Francja,
Alpy

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

~polak -

moje marzenie :(