Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

36 godzin w Stambule

Od sylwetki miasta, którą charakteryzują zarówno meczety, jak i strzeliste wieże kościołów po nawoływania na modlitwę, które konkurują z muzyką rozrywkową dobiegającą z klubów - Stambuł jest jedynym wielkim miastem, które rozciąga się między dwoma kontynentami.

Fransiz Sokagi po renowacji przypomina czasy, kiedy w Beyoglu żyło wielu Francuzów, fot. Tyler Hicks
Fransiz Sokagi po renowacji przypomina czasy, kiedy w Beyoglu żyło wielu Francuzów, fot. Tyler Hicks /New York Times Syndicate

Choć znany jest z zabytków sprzed tysięcy lat, ma także fascynującą, ale często pomijaną, scenę współczesną, która w końcu zyskała międzynarodowe zainteresowanie. Jako Europejska Stolica Kultury w 2010 roku w miejscach o znaczeniu historycznym i nowych muzeach wystawia lokalnych artystów. To kolejny dowód na to, że Stambuł jest jednym z najbardziej stymulujących wizualnie miast na świecie.

Ada Cafe & Bistrojest modną kawiarnią, sklepem muzycznym i księgarnią jednocześnie, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Piątek, godz. 17.00

Na bulwarze

Dziewczyny pozują do zdjęcia na bulwarze Istiklal Caddesi, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate
Wybierz się na wczesnowieczorny spacer po najbardziej znanym bulwarze Istambułu - ulicy Istiklal Caddesi, pieszej arterii w dzielnicy Beyoglu, która wypełniona jest butikami, restauracjami, ciastkarniami i galeriami.

Zatrzymaj się i zamów kawę po turecku w Ada Cafe & Bistro (Istiklal Caddesi 158-A, Beyoglu; tel. 90-212-251-5544; adakitapcafe.com) - modnej kawiarni, która jest jednocześnie księgarnią i sklepem muzycznym. W zależności od pogody możesz usiąść na tarasie i zrobić przegląd stambulskiej różnorodności, która obejmuje wszystko od konserwatywnych islamskich kobiet w chustach na głowach po nastolatków noszących najnowsze ciuchy Versace.

Godz. 19.00

Podniebny salon

Widok z 360 Istanbul - bar i restauracji na dachu jest taki, jak wskazuje nazwa, fot. Tyler Hick New York Times Syndicate
Na szczycie budynku Misir Apartments mieści się 360 Istanbul (Istiklal Caddesi 163, Beyoglu; tel. 90-212-251-1042; 360istanbul.com) - bar i restauracja na dachu z widokiem, który doskonale odzwierciedla nazwę lokalu. Zamów martini i wpatruj się w Bosfor, Hagię Sofię, a nawet Morze Marmara.

Możesz także nacieszyć oko widokiem wewnątrz - modnym barem ze szkła i stali, który jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie warto bywać, o czym wiedzą jet-settersi (bogaci członkowie śmietanki towarzyskiej, podróżujący po całym świecie i biorący udział w wydarzeniach niedostępnych dla przeciętnych ludzi - przyp. tłum.) i najbardziej olśniewający spośród mieszkańców Stambułu.

Bądź gotowy na wspinaczkę po stromych ulicach Cihangir, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Godz. 20.00

Jogurt i mięta

Bądź gotowy do wspinaczki po stromych ulicach (jeśli byłeś w San Francisco to na pewno powrócą wspomnienia), kiedy wybierzesz się do Cihangir - dzielnicy sąsiadującej z Beyoglu, znanej ze swojej architektury i kreatywnej wspólnoty artystów, pisarzy, performerów i pracowników mediów.

Meyra Cafe and Restaurant ma niezwykłą atmosferę New York Times Syndicate
Zarezerwuj stolik w gwarnej Meyra Cafe and Restaurant (Akarsu Caddesi 46, Cihangir; tel. 90-212-244-5350; meyracaferestaurant.com.tr). Jako przystawkę spróbuj patlican (bakłażan) pieczony z mozzarellą i sosem pomidorowym i boregi - ciasto wypełnione serem. Jeśli chodzi o danie główne, oprzyj się pokusie zamówienia burgera i wybierz filet mignon serwowany z pikantnym czosnkowym jogurtem i świeżą miętą. Obiad dla dwóch osób z winem kosztuje 150 tureckich lir, czyli około 100 dolarów.

Godz. 22.00

Muzyczne getto

Muzyki współczesnej w funkowych zestawieniach możesz posłuchać w Ghetto (Kamer Hatun Caddesi 10, Beyoglu; tel. 90-212-251-7501; ghettoist.com) - klubie muzycznym, otwartym w 2007 roku, który stał się jednym z tych gorących miejsc, o których w mieście mówi się najczęściej.

Mieści się w dawnej piekarni, ma sklepiony sufit i freski. Getto jest niemal jak kościół dla młodych artystów, którzy grają progresywny jazz i muzykę świata. Sety zaczynają się od godz. 22.00 w czwartki i od godz. 22.30 w piątki i soboty, ale wiele osób przybywa tu wcześniej, żeby nacieszyć się drinkiem w spokoju i ciszy.

Muzeum, otwarte w 2005 roku w przekształconym magazynie, ma dwa piętra sztuki nowoczesnej miejscowych artystów, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Sobota, godz. 10.00

Artystyczne jedzenie

Istanbul Modern (Meclis-i Mebusan Caddesi, Karakoy; tel. 90-212-334-7300; www.istanbulmodern.org) zostało otwarte w 2005 roku w przekształconych magazynach nad Bosforem. Ma nie tylko dwa piętra ze sztuką współczesną lokalnych artystów, ale także ogród rzeźby, bibliotekę i restaurację.

Zwróć uwagę na prace Mubina Orhona i Fahrelnissa Zeida - to oni sprzedali się najlepiej, kiedy w marcu Sotheby's (londyński dom aukcyjny z oddziałem w Nowym Jorku, jeden z najbardziej liczących się na świecie - przyp. tłum.) zorganizowało pierwszą dużą aukcję współczesnej sztuki tureckiej.

Którekolwiek eksponaty będziesz chciał oglądać, nie omiń okazji, żeby zjeść lunch na stylowym tarasie wychodzącym na Bosfor - ten widok może rywalizować ze sztuką! Zadziwiające, jak wspaniałe jest tam również jedzenie - mieszanka dań tureckich i europejskich. Zamów manti - ravioli z jagnięciną serwowane z czosnkowym jogurtem, a następnie tiramisu z sosem kawowym. Lunch z winem dla dwóch osób kosztuje około 150 lira. Rezerwacje zdecydowanie wskazane, zwłaszcza jeśli chcesz dostać stolik na zewnątrz.

TurYol oferuje 90-minutowe rejsy z przystani Eminonu, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Godz. 15.00

Ciasno i wąsko

Jeżeli nie masz czasu na trwający sześć godzin rejs statkiem w górę i w dół Bosforu, czyli na wycieczkę rekomendowaną przez większość przewodników, spróbuj TurYol (turyol.com; po dodatkowe informacje zadzwoń do biura TurYol tel. 90-212-512-1287). Firma jest operatorem mniejszych i szybszych łódek, z których korzystają zarówno miejscowi jak i turyści.

Oferuje trwającą 90 minut podróż z przystani Eminonu u stop mostu Galata, przez okolice Złotego Rogu, w górę do Rumelihisari, w okolice twierdzy z czasów otomańskich w najwęższym odcinku Bosforu, a następnie powrót do Eminonu (9 lira za osobę). Wycieczki ruszają w soboty co godzinę od południa do 19.00.

Kapitan stara się płynąć blisko brzegu, tak, żeby można było oglądać urocze stare drewniane otomańskie domy, nowe luksusowe wille i wiele eleganckich restauracji, klubów i wyszukanych hoteli, które leżą po obu stronach cieśniny.

Galerie prezentują prace lokalnych artystów, którymi zainteresowali się zagraniczni merszandzi, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Godz. 16.00

Polityczni galernicy

Misir Apartments wyglądają jak inne pięknie odrestaurowane dziewiętnastowieczne budynki w Stambule, ale mieszczą się w nich jedne z najciekawszych galerii sztuki w mieście. Odwiedź Galerist (Istiklal Caddesi, Misir Apt. 163/4, Beyoglu; tel. 90-212-244-8230; galerist.com.tr ) i Galeri Nev (Istiklal Caddesi, Misir Apt. 163/5, Beyoglu; tel. 90-212-252-1525; galerinevistanbul.com).

Obie galerie prezentują prace miejscowych artystów, którzy niedawno zyskali uwagę międzynarodowych marszandów. Większość wystaw jest nie tylko prowokacyjna, ale także kontrowersyjna, dotykająca kwestii związanych z politycznymi i społecznymi problemami aktualnymi w nowoczesnej Turcji.

Godz. 19.00

Tureckie fusion

Mikla w Marmara Pera Hotel (Mesrutiyet Caddesi 167-185, Beyoglu; tel. 90-212-293-5656; themarmarahotels.com) jest znana z zapierających dech w piersiach widoków, jak również z modnego, eleganckiego wystroju.

Zaprojektowana jako "wielowymiarowa przestrzeń życiowa" ma wewnętrzną restaurację i bar, zewnętrzną jadalnię i dwa tarasy oraz trzeci taras z barem na wolnym powietrzu i basenem. Nieważne, gdzie w końcu zasiądziesz, możesz z łatwością poczuć się częścią krajobrazu. Koniecznie zadzwoń wcześniej, żeby zarezerwować miejsce w restauracji.

Śródziemnomorsko-skandynawskie menu może początkowo wydawać się dziwne - są w nim takie pozycje jak mus z wędzonej makreli z curry i winegretem jabłkowym - ale te mieszanki w jakiś sposób działają, tworząc wyjątkowe pikantne dania rybne. Obiad z winem dla dwóch osób kosztuje około 300 lira.

Godz. 23.00

Francuski twist

Po obiedzie wybierz się na spacer na Fransiz Sokagi (znaną jako Francuska Ulica), gdzie dwuletnim projektem renowacji, który zaczął się w 2004 roku, uczczono pamięć wielu Francuzów żyjących w Beyoglu w XIX w. Kamienie na ulicy zostały zaaranżowane przez paryskich architektów, a stuletnie latarnie gazowe zostały przywiezione prosto z Paryża.

Za przynętę przyciągającą w te okolice służą niezliczone kawiarenki na zewnątrz, w których ciepło zapewniają grzejniki ustawione wzdłuż ulicy. Późną nocą większość ogródków wypełnia się stałymi bywalcami.

Jeśli zgiełk na ulicy robi się nie do wytrzymania, a pogoda na to pozwala, ucieknij na położony na dachu Artiste Terasse (Cezayir Cikmazi 4, Beyoglu; tel. 90-212-251-4425; artisteterasse.com), gdzie czeka na ciebie kolejny spektakularny widok na Stambuł.

Niedziela, godz. 10.00

Ciasta i ludzie

Najlepszą częścią nowego lokalu Four Seasons nad Bosforem Bosporus (Ciragan Caddesi 28, Besiktas; tel. 90-212-381-4000; fourseasons.com/bosphorus) jest marmurowy taras, który z wielkim rozmachem rozciąga się nad wodą, odsłaniając szeroki widok na Bosfor i azjatycką częśc miasta tuż za wodą. Restauracja ma także prywatną przystań, gdzie możesz zobaczyć gości, którzy przybywają własną łodzią.

Pozwól sobie na śniadanie na krawędzi wody, gdzie wszystko od parasoli, przez pelargonie, po poduszki na krzesłach jest w ostrych barwach czerwieni i bieli. Bufet śniadaniowy: 60 lira za osobę.

Godz. 11.00

Fabryka kultury

Możesz nazwać to tureckim Tate Modern. SantralIstanbul (Kazim Karabekir Caddesi 2/6, Eyup; tel. 90-212-311-7809; www.santralistanbul.org) - artystyczno-kulturalne centrum w Silahtar na górnym krańcu Złotego Rogu jest warte dwudziestominutowej jazdy autobusem z Taksimu.

Otwarte w 2007 roku w dawnej elektorowni zostało rozbudowane o stalowo-szklaną fasadę. Kompleks jest otoczony zielonymi terenami rekreacyjnymi, dwoma restauracjami i barami. Zamów kawę po turecku i pogratuluj sobie eksplorowania nie tylko tradycyjnej, ale także współczesnej strony tureckiej kultury.

Jako Europejska Stolica Kultury 2010 Stambuł ma fascynującą i często ignorowaną sztukę współczesną, fot. Tyler Hicks New York Times Syndicate

Podstawowe informacje

W dzielnicy Beyoglu najlepszą opcją jest poruszanie się pieszo albo tramwajem (bilet 1,5 lira).

Lush Hotel w Beyoglu (Siraselvifer 12; Taksim; tel. 90-212-243-9595; lushhotel.com) ma 35 pokoi od tych w klasycznym otomańskim stylu po te udekorowane na wzór lat sześćdziesiątych. Niedaleko są sklepy, kawiarnie, kluby. Hotel łączy starodawny czar z urokami hotelu butikowego (hotele o wysokim standardzie, które charakteryzuje się intymną atmosferą, wyrafinowaniem i luksusem, zwykle nie należą do sieci hotelowych i zlokalizowane są w centrach miast - przyp. tłum.). Pokoje kosztują od 109 euro.

Yesil Ev (Kabasakal Cadessi 5, Sultanahmet; tel. 90-212-517-6785; istanbulyesilev.com) mieści się w pałacu z XIX w., ma 19 pokoi wyposażonych w łóżka z mosiądzu, dywany i jedwabne zasłony. Dwójka kosztuje od 250 euro.

Jennifer Conlin

Tłum. Ewa Pawełczyk

źródło informacji: New York Times Syndicate

Więcej o:
Stambul,
Stambuł,
Turcja,
Europejska Stolica Kultury

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.