Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

10 powodów, dla których powinieneś odwiedzić Warnę

Warna jest miastem, w którym nie można się nudzić - coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy plażowania i aktywnego wypoczynku, historii i kultury, a nawet hipisi i pogromcy wampirów.

Katedra w Warnie - druga co do wielkości cerkiew w Bułgarii, fot. Ewa Pawełczyk
Katedra w Warnie - druga co do wielkości cerkiew w Bułgarii, fot. Ewa Pawełczyk /INTERIA.PL

Znamy co najmniej 10 powodów, dla których powinieneś wpisać to miasto na listę miejsc wartych odwiedzenia w czasie urlopu.

1. Miano "morskiej stolicy"

Warna, chociaż cieszy się dużą popularnością wśród turystów, nie jest typową miejscowością wypoczynkową. To duże miasto, trzecie co do wielkości w Bułgarii, zamieszkuje ponad 300 tys. osób. Większe są tylko Sofia i Plovdiv, z którymi Warna rywalizuje pod względem gospodarczym i coraz częściej dogania je pod względem kulturalnym. To właśnie ze względu na ilość zabytków, teatrów, muzeów i odbywających się tu wydarzeń kulturalnych Warna zasłużyła na miano morskiej stolicy Bułgarii.

2. Jedenaście godzin plażowania na dobę

Latem w Warnie można się opalać przez niemal pół doby - czas od wschodu do zachodu słońca w miesiącach letnich dochodzi do 11 godzin. W granicach miasta jest 12 plaż, niestety nie wszystkie z nich są gotowe na przyjęcie plażowiczów. Te, które oficjalnie pozostają otwarte, są szerokie, pokryte drobnym piaskiem, większość ma własnego gospodarza i ratownika, liczne knajpki i restauracje. Plaże są codziennie sprzątane. Można też wynająć na nich leżak i parasol.

Z kąpielisk oficjalnie niedopuszczonych do obsługi turystów można korzystać "na dziko" - jeżeli nie ma tabliczki zakazującej wstępu np. ze względów sanitarnych. Niestety trzeba się liczyć z tym, że nie są one zbyt czyste, na brzegu regularnie pojawiają się gęste wodorosty, w niektórych miejscach położonych niedaleko portu woda nie spełnia norm czystości.

3. Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy

To druga co do wielkości cerkiew Bułgarii, większy jest tylko Sobór Aleksandra Newskiego w Sofii. Katedrę wybudowano w latach 1880-86 jako dowód wdzięczności za wyzwolenie spod okupacji tureckiej. Budowla w stylu bizantyjskim jest uznawana za zabytek narodowy. Na szczególną uwagę zasługują ikonostas, witraże i freski.

4. 25 wieków historii

Historia Warny jest bardzo długa - cywilizacja na terenach dzisiejszego miasta rozwijała się już w IV w. p.n.e. - dowodem na to jest nekropolia uznawana za przedtracką. Grecy założyli tu kolonię nazwaną Odessos, którą następnie we władanie przejęli Trakowie. Aleksander Macedoński, po tym jak jego ojcu nie udało się podbić miasta Odessos, zamiast zaatakować poszedł na układ z Trakami.

Pamiątką po rzymskim panowaniu są termy - podobno były jednymi z największych na terenie imperium. Zbudowane z cegły i kamienia stały się centrum życia towarzyskiego ówczesnego Odessos. W XIV w. Turcy przejęli miasto już wtedy pod nazwą Warna jako część swojego imperium. Wyzwolić ją miał pierworodny syn króla Władysława Jagiełły, który po śmierci zyskał przydomek Warneńczyk.

5. Władysław Warneńczyk

Symboliczne mauzoleum polskiego króla Władysława Warneńczyka znajduje się w miejscu gdzie poległ, między trackimi kurhanami - dziś w jednym z parków miejskich. Zobaczyć można tu także makietę pola bitwy, broń, działa, chorągwie i pancerze rycerskie.

Bitwa, w której zginął Warneńczyk, miała miejsce 10 listopada 1444 roku, dla Bułgarów wiązała się z utratą nadziei na uwolnienie spod tureckiego jarzma. Król Polski i Węgier był przywódcą antytureckiej krucjaty namaszczonej przez papieża, a złożonej z żołnierzy polskich, węgierskich, rumuńskich, czeskich i chorwackich. Miał wtedy zaledwie 21 lat.

6. Dogodne położenie - dla turystów i wampirów

W Warnie swój koniec mają dwie ważne linie kolejowe - z Sofii i Ruse, są międzynarodowe porty - lotniczy i morski. Warna położona jest w północnej części wybrzeża Morza Czarnego, może być więc bazą wypadową dla wycieczek, m.in. do Balcziku, Pliski, Słonecznego Brzegu i Nesebyru.

W granicach miasta położone jest Jezioro Warneńskie połączone kanałem z Morzem Czarnym. W XIX w. jezioro nazywane było Jeziorem Wampirów, a oddalona od Warny o 30 km Dewnia położona na drugim krańcu jeziora, miała być miejscem zamieszkiwanym przez najlepszych w kraju pogromców potworów. W powieści Brama Skotera to z portu w Warnie hrabia Drakula wypłynął na statku Demeter w kierunku Wielkiej Brytanii, by tam skosztować świeżej, chłodnej angielskiej krwi.

7. Najstarsze złoto świata

W Muzeum Archeologicznym można oglądać najstarsze na świecie wyroby jubilerskie - pochodzą z IV w. p.n.e., a ponadto starożytne pieniądze oraz broń Traków i Rzymian, pamiątki greckie i bizantyjskie. Specjalny program zwiedzania przygotowano w tym muzeum dla dzieci - przenoszą się w czasy pradawnej Bułgarii, lepią garnki, ryją w glinie, malują figurki.

8. Dżulaj - hipisowskie święto

Dżulaj to święto hipisów obchodzone na plażach Warny wczesnym rankiem 1 lipca. Tłumy ludzi zbierają się wtedy przy falochronie na plaży i o wschodzie słońca śpiewają piosenkę "July Morning" brytyjskiego zespołu Uriah Heep. To właśnie od hitu z 1972 roku wzięła się tradycja gromadnego świętowania o brzasku. Podobne spędy dzieci kwiatów są organizowane w kilku innych miejscowościach nadmorskich.

9. Okręty-muzea

W Parku Nadmorskim, największym parku miejskim, ulokowane jest Muzeum Marynarki Wojennej, które zgromadziło eksponaty związane z bułgarską flotą - od 1878 roku do dzisiaj. Część muzeum stanowi ekspozycja pod gołym niebem, m.in. słynny okręt, który w 1912 roku w nierównej bitwie pokonał turecki krążownik oraz jacht, którym bułgarski żeglarz płynął dookoła świata.

10. Akwarium i delfinarium

Delfinarium w Warnie, położone także w Parku Nadmorskim, reklamuje się jako jedyne na Bałkanach. Można w nim obejrzeć pokaz tresury delfinów cieszący się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci.

Ogromne akwarium znajduje się w tym samym parku (połączone z Muzeum Morza Czarnego). Zza szyby można podziwiać różne gatunki ryb, raków, ślimaków i ukwiałów. Niektóre z nich występują tylko w Morzu Czarnym.

EP

źródło informacji: INTERIA.PL

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (8)

Dodaj komentarz

~tom -

Naprawdę ładny jest tylko ten park. Cały klimat psują wszech obecne śmietniki przy ulicach i niezły zapach rozchodzący się w pobliżu. Stan chodników=katastrofa.

~flakon -

wszystko bylo by dobrze gdyby w warnie bylo czysto ( wali moczem na odleglosc ) natomiast 30 km dalej zlote piaski POLECAM !!! jakby całkiem inna bułgaria

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

~ela z krakowskiego -

Tak to prawda w Warnie można się i opalać usiąść nad morzem i obserwować inne Nacje i Ich obyczaje jest tam fajnie pod każdym względem noce urokliwe knajpki

~A. -

zszokowało tu brud na dzikich plażach i na obrzeżach turystycznych miejscowości. To co bym chciała zobaczyć to góry bułgarskie, np. Riła, ludzie cuda piszą o krajobrazie, zabytkach i klimacie.

~świezo wróciłem -

Wybrzeże Bułgari przynajmniej od granicy Rumuńskiej to lipa jakich mało, całkowity brak klimatu i stylu, mieszanina betonu i złomu. Fakt faktem morze super, pogoda tez, ale dla mnie to za mało jak na taką odległość. Wszystkie te kurorty to zatęchły PRL. Nie umywa się nawet trochę do Chorwacji. A Warna to takie miasteczko, ładne ale nie jakiś cud nad morzem. Nie umywa się do naszych nadmorskich miasteczek.

~ewczi -

aby pojechac do Warny. Wspaniałe wino!!!