Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Sprzęt na wyprawie rowerowej

Czasem niewielki błąd logistyczny potrafi wprowadzić niezłe zamieszanie podczas wycieczki. Szczególnie, kiedy w połowie drogi zorientujemy się, że zapomnieliśmy mapy lub nie ma jak naprawić kapcia, bo w plecaku nie ma dętki.

Pojemność rowerowych sakw nie daje zbyt wielu możliwości, a dobre spakowanie sprzętu to podstawa.
Pojemność rowerowych sakw nie daje zbyt wielu możliwości, a dobre spakowanie sprzętu to podstawa. /© Panthermedia

Tutaj dowiesz się, co ze sobą zabrać oraz jak i do czego wszystko spakować.

Sakwy

Na to pytanie najłatwiej sobie odpowiedzieć, gdy wszystkie niezbędne do zabrania rzeczy leżą już na środku pokoju. Wtedy wystarczy je zważyć i już mamy gotową odpowiedź. Jeżeli bowiem jazda na rowerze ma nam sprawić przyjemność, a nie cierpienie, plecak nie powinien być cięższy niż 5-7 kg. Jeśli więc nasz "dobytek" znacznie przewyższa ten limit, mamy dwa wyjścia. Możemy z czegoś zrezygnować albo kupić sakwy. Przydają się szczególnie podczas turystyki krajoznawczej. Odpowiednio spakowane nie sprawią nam żadnego problemu podczas jazdy na szosie lub wycieczki w mało wymagającym terenie. Decydując się na sakwy możemy także zabrać ze sobą znacznie więcej sprzętu.

Niektórzy podróżnicy potrafią zapakować do sakw nawet ponad 30 kg, co oczywiście nie oznacza, że początkującemu będzie się wygodnie jechało z tak dużym ładunkiem. Przy zakupie sakw powinniśmy zwrócić uwagę na ich nieprzemakalność, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą produkty, które trzeba będzie chronić przed wilgocią. Dobrze sprawdzić przed zakupem czy istnieje możliwość ich łatwego demontażu. Idąc do muzeum lub zwiedzając zamek będziemy musieli zabrać je ze sobą, aby nie stały się łupem złodziei. Na koniec warto zwrócić uwagę na elementy odblaskowe. Mała rzecz, a może uratować nam życie.

A może lepszy plecak?

Ci, którzy zdecydują się na plecak, będą musieli znacznie ograniczyć ilość i masę bagażu. Nie oznacza to oczywiście, że amatorzy jazdy z plecakiem są zmuszeni do spania w gospodach lub hotelu. Przy obecnej miniaturyzacji sprzętu turystycznego bez trudu można ze sobą zabrać śpiwór i namiot. Będzie trzeba jedynie odpowiednio podzielić sprzęt pomiędzy znajomych. Wybierając plecak nie musimy się decydować na produkt przeznaczony specjalnie dla rowerzystów.

Zwykłe plecaki turystyczne spisują się równie dobrze podczas jazdy na rowerze. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, aby szelki były odpowiednio szerokie i wypełnione miękkim tworzywem. Także plecy powinny być wzmocnione i odpowiednio wyprofilowane. Podczas ostrej jazdy niezbędny okaże się pas biodrowy i piersiowy. Jeśli - mimo wszystko - ktoś zdecydowałby się na specjalny plecak dla rowerzystów, powinien wydać parę groszy więcej na model wyposażony w bukłak na wodę. Taki wynalazek posiada specjalną rurkę, która jest przymocowana do jednej z szelek. Dzięki temu można pić w każdej chwili bez konieczności oderwania rąk od kierownicy.

Pakowanie

Ilość

Jeśli zastanawiasz się dłużej niż minutę nad tym, czy dany element wyposażenia się przyda, po prostu go ze sobą nie zabieraj. Weź tylko to, co jest niezbędne. Z pewnością obejdzie się bez żelu do włosów, książki kucharskiej czy spodni na dyskotekę. Może natomiast być ci nie do śmiechu, jeśli w nocy zgubisz się na szlaku, a w twoim przeładowanym plecaku nie będzie latarki lub mapy.

Masa

Więcej na ten temat

  • Przed wyruszeniem w trasę warto poćwiczyć podstawowe naprawy roweru. W przeciwnym razie narzędzia znajdujące się w plecaku okażą się bezużyteczne. Czasem zdarzają się sytuacje beznadziejne i ekstremalne, z którymi trzeba sobie poradzić w górach zanim nadejdzie zmrok. więcej »


Jeśli masz w domu dwa śpiwory i jeden z nich waży kilogram, a drugi pięć razy tyle, weź oczywiście ten lżejszy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku innych przedmiotów. Miło zjeść zupę na porcelanowym talerzu, ale aluminiowy jest czterokrotnie lżejszy. Pozornie 20% różnicy wagi nie robi żadnej różnicy, ale jeśli wszystkie elementy naszego ekwipunku uda nam się w ten sposób odciążyć, to plecak będzie lżejszy minimum o dwa kilogramy.Ułożenie

Najcięższe przedmioty zawsze pakuj u dołu lub po stronie pleców, a w przypadku sakw - u dołu i od strony roweru. Zapobiegnie to sytuacji, w której plecak będzie nosił ciebie, a rower będzie sam skręcał.

Rzeczy wartościowe

Pieniądze najlepiej spakować w kilku miejscach. W górach kieszonkowcy raczej nie będą nas niepokoić, ale chętnie opróżnią nasz portfel w pociągu lub gdy zatrzymamy się na targowisku, aby kupić coś do picia. Rzeczy wartościowe to także nasze dokumenty oraz mapa. Na trasie musimy je więc ochronić przed wilgocią. Mapę najlepiej zafoliować lub na wszystkich zgięciach podkleić przezroczystą taśmą. Całość razem z dokumentami należy trzymać w szczelnym, nieprzemakalnym worku. Dotyczy to szczególnie paszportów.

Niezbędne w górach lub na dłuższej wyprawie

• Telefon komórkowy (okaże się niezbędny, gdy będzie trzeba wezwać pomoc);

• mapa okolicy i kompas;

• oświetlenie, latarka;

• kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne spodnie;

• ciepłe ubranie (grube skarpetki, czapka, rękawiczki);

• czekolada lub kilka batonów.

Więcej na ten temat

  • Wiosna rozgościła się na dobre w naszym kraju, a to idealny moment, żeby pojechać na pełną wrażeń wyprawę w góry. Wystarczy spakować plecak i wyruszyć. Niby oczywista sprawa, ale jak przychodzi się pakować, to nie wiadomo co zabrać i do czego. więcej »

Podstawowe narzędzia

• Pompka;

• dętka;

• łatki i klej;

• łyżki do zdjęcia opony;

• skuwacz do łańcucha;

• klucze imbusowe;


• narzędzia pasujące do nietypowych śrub w naszym rowerze;

• klucz do centrowania (pod warunkiem, że wiemy jak go używać);

• oliwka do łańcucha;

• taśma izolacyjna.

Ochrona roweru przed kradzieżą

Bez względu na to czy nocujemy na kampingu, czy też "na dziko", zasada działania jest taka sama. Należy spiąć wszystkie rowery ze sobą i postawić w takim miejscu, aby nie rzucały się w oczy. Całość należy oczywiście odpowiednio przywiązać do namiotu. Rowery można dodatkowo wyposażyć w rower-alarm. Jego zadanie będą spełniać menażki i puste puszki przywiązane do rowerów lub też ułożone pomiędzy nimi.

Mateusz Nowak

źródło informacji: Sportowy styl

Więcej o:
wycieczki,
mapy,
rzeczy,
jazdy,
sprzęt,
plecak

Warto zobaczyć

ROWER - warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Ewa -

Na wycieczkę rowerową zabieram ze sobą zapas saszetek Nutramilu - sprawdza się jako podręczny posiłek. Wystarczy go rozpuścić i jest gotowy, a do tego jest bardzo pożywny i ułatwia regeneracje mięśni

~Autostrada. -

Rower nie zabrado się nadaje do trasnportu możeby taką przyczepkę jak do wożenia dzieci zastosować ale wtedy można jechać tylko szerszymi drogami. Plecak jakoś uwiera. Chyba lepsze są sakwy i nie za dużo bagażu. Njlepiej rower do samochodu i gdzieś zmontować pojeździć. Przez to się zwiedzi też nieznane rejony.

~Test -

Szkoda, że nie mam takiej kondycji, żeby móc spędzać wakacje tak aktywnie. Wiem, wiem, że wszystko jest do wyćwiczenia, już w tym roku zamiast leżenia plackiem na plaży wybrałam wycieczkę objazdową - do Hiszpanii, z Almaturu :)