Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Gdzie na rower w Wielkopolsce?

Fani dwóch kółek mieszkający w wojewódzkie wielkopolskim - lub wybierający się tam na weekend lub urlop - mają wszelkie powody do zadowolenia, ponieważ ten region Polski jest szczególnie bogaty w atrakcyjne szlaki rowerowe. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać i jak się przygotować do takiego wyjazdu.

Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy, należy dobrze przygotować się do jazdy.
Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy, należy dobrze przygotować się do jazdy. /materiały prasowe

Tworzenie doskonałych warunków dla wielkopolskich rowerzystów zaczęło się w 1999 r., kiedy to zaczęto tworzyć Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. Jako pierwszy powstał Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, czyli seria szlaków rowerowych, tworzących zamkniętą pętlę wokół stolicy województwa.

Na efekty tych działań rowerzyści nie mogą narzekać - Wielkopolski System Szlaków Rowerowych to obecnie blisko 1500 km do przejechania, z czego sam pierścień liczy sobie ok. 165 km.

Poniżej prezentujemy kilka propozycji tras w sam raz na wiosenny czy majowy weekend. W większości przypadków szlaki nie są szczególnie wymagające i biegną przez stosunkowo łatwy teren - z powodzeniem można je pokonać na dobrym rowerze turystycznym, np. Kross Trans Alp, Hexagon czy Evado.

Jeśli nasze weekendowe wojaże rowerowe planujemy w miarę ambitnie, to podróżowanie na dwóch kółkach po Wielkopolsce warto zacząć właśnie od Pierścienia. To piękna, niespecjalnie wymagająca trasa, idealna do rozłożenia na dwa dni. Po drodze przyjdzie nam odwiedzić Murowaną Goślinę, Kostrzyn, Kórnik, Mosinę oraz Stęszew.

Atrakcją jest też przejazd przez poligon w Biedrusku (można to jednak zrobić tylko w weekend i dni wolne, a i wtedy warto wcześniej sprawdzić, czy na poligonie nie odbywają się ćwiczenia wojskowe - wtedy na jego teren nie można wjeżdżać). "Zanim wybierzemy się na tę ciekawą lecz trudną wyprawę, zacznijmy od regularnego pokonywania krótszych odcinków, by wzmocnić siły i wypracować najlepszą metodę komfortowego jazdy na długich trasach.", radzi Arkadiusz Trzciński z firmy Kross, polskiego producenta rowerów.

Dla nieco mniej doświadczonych rowerzystów - lub osób, które zamierzają się wybrać na wycieczkę zdecydowanie krótszą - ciekawą propozycją może być szlak wzdłuż Warty do Wielkopolskiego Parku Narodowego (pokrywający się częściowo z Pierścieniem) Jego trasa to Poznań (róg ul. Królowej Jadwigi i ul. Dębina) - Luboń - Puszczykowo - Mosina. W tym wariancie do przejechania jest niespełna 27 km, ale warto pomyśleć o dodatkowym zwiedzaniu parku.

Idealną trasą dla rowerzystów dla których Pierścień może być zbyt długą trasą, zaś przejazd wzdłuż Warty - zbyt krótką, będzie słynna Żerkowsko - Czeszewska Ósemka. Jest on podzielony na dwa odcinki: czarny (Miłosław - Winna Góra - Białe Piątkowo - Czeszewo - Pogorzelica - Śmiełów -Brzostków - Raszewy - Żerków) oraz czerwony (Żerków - Beździadów - Dębno - Orzechowo - Czeszewo - Mikuszewo - Miłosław). W sumie do przejechania jest blisko 70 km - taką trasę bez większego problemu można przejechać w jeden dzień, nie męcząc się przy tym przesadnie.

Planowanie przede wszystkim

Niezależnie od tego, którą wybierzemy, należy dobrze przygotować się do jazdy. Żadna z zaproponowanych przez nas tras nie jest szczególnie wymagająca, warto jednak pamiętać, by mierzyć siły na zamiary - jeśli dawno nie pokonywaliśmy dłuższych tras, warto zacząć od krótszej wycieczki i sprawdzić, czy jesteśmy gotowi do dłuższego pedałowania.

- Niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie roweru - przed wycieczką sprawdźmy, czy łańcuch nie jest uszkodzony lub zużyty, czy hamulce działają poprawnie i w razie potrzeby dopompujmy opony. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, warto zwrócić się do specjalisty - np. znajomego rowerzysty czy pracownika profesjonalnego salonu. Od kondycji roweru zależy nasze bezpieczeństwo - tłumaczy Arkadiusz Trzciński z firmy Kross, polskiego producenta rowerów.

Oprócz opracowania trasy i przygotowania roweru, należy wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie zapominajmy też o odpowiednim ubraniu i praktycznych akcesoriach - przewiewne i wygodne spodnie czy buty oraz koniecznie kask czy ochraniacze i odblaskowa kamizelka zagwarantują bezpieczeństwo na trasie.

źródło informacji: materiały prasowe

Więcej o:
rower,
Wielkopolska,
trasy,
szlaki,
Polska

Warto zobaczyć

ROWER - warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~lila -

Nie mam pomysłu na Wielkopolskę, ale chcę podzielić się z wami moim pomysłem. Niedługo całą rodzinką zabieramy rowery i będziemy zwiedzać Szwecję na 2 kołach :D Z unity line płyniemy. Niby to tylko rower a od razu jakie oryginalne zwiedzanie się tworzy :D

~marian -

Próba przejechania pierścieniem wokół Poznania doprowadziła mnie do wniosku że nie ma sensu liczyć na jakieś szlaki turystyczne i ich prawidłowe oznakowanie. Bo w necie wszystko jest pięknie oznaczone . Ale na gruncie na miejscu kręcisz się jak patyk w przeręblu i nawet miejscowi nie wiedzą gdzie jest szlak. Chcesz się bawić w turystykę rowerową to mapa do ręki i licz na siebie .

~k -

zgadzam sie z przedmówcą, oznaczenie słabe . jestem z poznania i z nam okoliczne miejscowości jednak i tak co chwilę trzeba się zastanawiać jak pojechać.

~dziobak -

Pierścień w okół Poznania...Szlak ten chciałem przejechać w 2012r. Całkowita porażka. Kiepsko oznaczony ciągle gubiliśmy szlak. Ktoś kto jest spoza Poznania i nie znam okolicy ma naprawdę problemy żeby nim jechać. Ten szlak powinien się nazywać szlakiem tęczy bo ciągle zmianiały się kolory oznaczające szlak.