Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Pora na rower!

Perła Warmii i Mazur: Szlakiem kolejowym

Szlaki rowerowe o łącznej długości 170 km na terenie Miasta i Gminy Orneta umożliwiają turyście, zarówno rowerowemu jak i pieszemu, bezpieczne poruszanie się po tym terenie.

Trasa łączy Lidzbark Warmiński z Ornetą.
Trasa łączy Lidzbark Warmiński z Ornetą. /INTERIA.PL

Długość i trudność szlaków pozwalają na wybór szlaku odpowiedniego do możliwości każdego turysty. Na trasach czekają na niego urokliwe widoki na okolice, pełne lasów i zabytków. Można również zwiedzać ukryte wśród parków dworki i pałace dawnych właścicieli ziemskich, urokliwe, wiejskie kościółki. Każda pora roku ukazuje nowe oblicze tego regionu.

Długość trasy: ok. 28 km
Przebieg trasy: Lidzbark Warmiński - Długołęka - Bobrownik - Łaniewo - Poborowo - Wolnica - Opin - Krosno - Orneta
Średni czas przejazdu: 2 godziny.

Ścieżka rowerowa szlakiem kolejowym to trasa o długości 27,86 km i szerokości 2 metrów, łącząca Lidzbark Warmiński z Ornetą. Ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta - Lidzbark Warmiński - Stopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 - 1945.

Trasa rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim, od drogi wojewódzkiej nr 513 i prowadzi wzdłuż rzeki Łyny, w rejonie wsi Długołęka i Bobrownik.

Cały szlak biegnie wśród pól uprawnych i lasów, charakteryzujących się równinnym, na przemian z pagórkowatym, ukształtowaniem terenu, stwarzając w ten sposób idealne warunki dla rekreacji i wypoczynku. Dodatkowym urozmaiceniem rowerowych wędrówek są liczne wiadukty i przydrożne kapliczki o dużych walorach historycznych i krajobrazowych. Na całej długości ścieżki znajdziemy tabliczki informujące o przebiegu trasy oraz okolicznych miejscach wartych zobaczenia.

Po przejechaniu ok. 7 km dojeżdżamy do pierwszej "stacji" - Łaniewo. Znajduje się strefa wypoczynkowa dla rowerzystów, z wyznaczonym miejscem do grillowania, ławeczkami i stolikami. Kolejne miejsce wypoczynkowe, w okolicy 21 km, to "stacja" Opin. Tu również znajdziemy drewnianą stacyjkę kolejową.


INTERIA.PL

W Ornecie szlak rowerowy przecina drogę wojewódzką nr 513, po czym podąża były nasypem kolejowym, zmierzając do końca ścieżki - ul. Krośnieńskiej.

Więcej o Lidzbarku Warmińskim

Miasto położone w środkowej części Warmii, w dolinie rzek Łyny i Symsarna, zewsząd otoczone wzgórzami, będącymi pozostałością po lodowcu skandynawskim. Turystów przyciąga tu zarówno mnogość zabytków, jak i malowniczy krajobraz okolicy oraz bogactwo fauny i flory. Miasto słynie również z wieczorów humoru i satyry.

Lidzbark, jak większość miast regionu, może poszczycić się bogatą i bardzo burzliwą historią. W 1241 roku wojska krzyżackie zdobyły gród, nazywający się wówczas Lecbarg, nieco ponad dwa wieki później Lidzbark należał już do Polski. W wieku XVII miasto zalały wojska szwedzkiego potopu, a w XVIII nawiedziła dżuma. Na początku XIX w. Lidzbark był świadkiem wielkiej bitwy pomiędzy wojskami Napoleona a wojskami rosyjskimi. W 1945 roku miasto znów powróciło do Polski. Warto wspomnieć, że kilka lat przeżył tutaj, jako lekarz swojego wuja, Mikołaj Kopernik, który później przeprowadził się do pobliskiego Fromborka.

Główną atrakcją turystyczną miasta jest, uważany za zabytek klasy zerowej, lidzbarski zamek. Jest to budowla gotycka powstała w XV wieku. Zamek oraz budowle do niego przylegające został wzniesiony na półwyspie zaraz przy ujściu Symsarny do Łyny. Kiedyś obok zamku od strony północnej stał młyn zamkowy, od południa rozciągało się przedzamcze. Dziś do zamku można dostać się przechodząc przez bramę zlokalizowaną w południowej części dziedzińca.

Zamek został wybudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem krużgankowym. Na narożach znajdują się baszty kwadratowe. Był kilkakrotnie niszczony przez pożary, a następnie odbudowywany. Mimo tego zachował pierwotny styl gotycki z nieznaczną barokową przebudową. Dziś w zamku ma swoją siedzibę Muzeum Warmińskie.

Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia jest Wysoka Brama oraz liczne mury obronne. Brama jest budowlą gotycką. Liczy 650 lat. Mury zaś powstawały sukcesywnie; ostatecznie zakończono ich budowę około 1357 roku. Imponująca swoimi wymiarami brama jest zabytkiem klasy pierwszej. Obecnie mieści się tutaj schronisko turystyczne PTTK.

Lidzbark Warmiński, Zamek Biskupi. /fot. Piotr Płaczkowski
REPORTER

Oferta turystyczna Lidzbarka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do oglądania zabytków. Amatorzy sportu znajdą tu również coś dla siebie, i to zarówno latem jak i zimą. Pobliskie jezioro Wielochowskie upodobali sobie wędkarze, a w sezonie nad jego brzegami działa kąpielisko z dobrą infrastrukturą turystyczną, strzeżoną plażą oraz placem zabaw dla dzieci.

Trochę dalej od Lidzbarka znajduje się jezioro Symsar - pięknie położone wśród lasów zachęca turystów swym niepowtarzalnym urokiem. Od maja do września czynny jest tu kemping, oferujący 100 miejsc biwakowych oraz 60 miejsc w domkach letniskowych. Dla nowych następców Samprasa i Aggasiego przygotowano również kort tenisowy.

Miejsca, które warto odwiedzić:

• Sanktuarium Maryjne w Krośnie - oszczędzony przez II wojnę światową cenny zabytek sakralny. Na zespół pielgrzymkowy w Krośnie, wzorowany na św. Lipce, składają się: barokowy kościół, konsekrowany w 1720 r., obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi oraz dom księży emerytów.

• Kościół św. Krzyża w Opinie - konsekrowany w 1400 r. gotycki kościół, po pożarze w 1880 r. wyposażony w stylu barokowym. To również cenne miejsce często odwiedzane przez pielgrzymów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie powiatlidzbarski.pl.

Więcej w serwisie

Trasy w Polsce - najciekawsze zakątki kraju, od Bałtyku, aż po Tatry

Trasy na świecie - wycieczki rowerowe za naszą granice i poza Europę

Nowości w sprzęcie rowerowym - siodełka, kaski, oświetlenie

Porady - jak przygotować się do zawodów, wyprawy, naprawić usterkę

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
tym,
orneta,
Warmia i Mazury,
mazur,
perła,
wycieczki,
rower,
trasa,
weekendy,
ścieżka rowerowa

Ankieta

Rozpocząłeś już sezon rowerowy 2012?Rozpocząłeś już sezon rowerowy 2012?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

tak, rower już dawno wyprowadzony :)

 
78%

nie, czekam na najbliższy dłuuugi weekend

 
22%Głosów: 2171

Zagłosuj w innych ankietach »

Sezon rowerowy za pasem!

  • Nadejście wiosny sprzyja rowerowym planom, które wymagają solidnego przygotowania teoretycznego. Najwięksi zapaleńcy ruszyli na trasy jeszcze zanim narciarze zaczęli myśleć o zakończeniu zimy. Pozostali właśnie teraz powinni skompletować sprzęt i zacząć realizować marzenia o krótszych i dłuższych wyprawach. »

Kupujemy rower miejski


  • Zaprojektowano go do poruszania się po mieście na trasie z punktu A do punktu B. Jest alternatywną i znacznie tańszą niż samochód czy autobus formą transportu. »

Na zbójnickich ścieżkach

  • Mieli Anglicy swego Robin Hooda, mieliśmy i my naszego Janosika. No właśnie, czy rzeczywiście naszego? Legenda dobrego zbójnika, który łupił bogatych, a dawał biednym tak się u nas zadomowiła, że jesteśmy skłonni bez wahania przyznać harnasiowi polskie obywatelstwo. »

Wygodna pozycja na rower


  • "Droga redakcjo, pomóż, bo mnie tak kolano boli, że musiałem przestać jeździć" "Jak pozbyć się tego dziwnego przeskakiwania w biodrze?" "Co zrobić, jeśli na metę maratonu dojeżdżam bez czucia w dwóch palcach?" To wyjątki z dziesiątków listów do redakcji. Jak jeździć, żeby nie odczuwać bólu? »

Skomentuj artykuł: Pora na rower!

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.