Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Pora na rower!

Jak dobrać idealny kask?

Istnieje wiele sposobów numerowania i nazywania wielkości kasków a nasze czaszki bardzo różnią się budową. Kask trzeba koniecznie przymierzyć! To pierwsza i podstawowa zasada. O czym jeszcze warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup?

Jak dobrać idealny kask?
Katalog BikeBoard

Dopasowanie

Bardzo ważne jest, aby kask stabilnie trzymał się na głowie, gdyż w razie wypadku tylko wtedy spełni swoje zadanie. Kaski bardzo różnią się możliwościami i sposobami dopasowania ich do kształtu i wielkości głowy. W większości kasków dookoła głowy biegnie specjalna obręcz, której zadaniem jest stabilne trzymanie kasku. Producenci w różny sposób rozwiązują możliwość regulacji średnicy tej obręczy. Najczęściej można ją regulować dzięki paskom z ząbkami lub specjalnym pokrętłom.

Bardzo korzystnie jest, gdy można to zrobić jedną ręką. Umożliwia to poluzowanie kasku w czasie jazdy, np. w upalny dzień pod górę. W niektórych rozwiązaniach obręcz daje się regulować także w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu w zależności od wysokości czaszki można wsadzić kask głębiej lub płycej. Wewnątrz kasku znajdują się specjalne gąbki.

Ich zadaniem jest łagodzenie kontaktu czaszki z twardą skorupą kasku. Ważne, aby gąbki nie tamowały ruchu powietrza wewnątrz kasku i dawały się odczepiać do wyprania. Także dzięki zmianie ich ilości i grubości można dopasować kask do swoich potrzeb. O technologiach dopasowania zastosowanych przez producenta informujemy w linii "Regulacje".

Atesty

Kask to element wyposażenia, od którego zależy Wasze zdrowie oraz życie i dlatego musi on spełniać wymogi bezpieczeństwa. O ich spełnieniu informują przyznane producentowi atesty. Jest ich wiele i wydawane są przez odpowiednie instytucje w Europie i USA. Najpopularniejsze to: EN1078, US CPSC, ISO 9002, ANSI, ASTM; ze starszych: CE 95 i SNELL.

Dodatkowo wiele kasków wykonanych jest w technologii In-Mold. Polega ona na wtryskiwaniu masy styropianowej bezpośrednio do poliwęglanowej skorupy, która stanowi jednocześnie formę i zewnętrzną powłokę kasku. Dzięki temu całość jest bardziej sztywna, odporna na uderzenia i lżejsza. Dodatkowo można uzyskać skomplikowane kształty i powiększyć ilość otworów wentylacyjnych bez utraty wytrzymałości.

Przewietrzanie

Szczególnie w kolarstwie górskim istotne jest łatwe przewietrzanie kasku. Większość kasków podczas szybkiej jazdy wykazuje przyzwoite parametry w tej dziedzinie. Kłopoty zaczynają się, kiedy intensywność wysiłku wzrasta a prędkość maleje. Kaski dobrze wentylowane to wcale nie te, które mają najwięcej otworów, ale te których otwory powodują szybką wymianę powietrza, szczególnie podczas wolnej jazdy.

Niestety, nie ma określonych prawideł, według których można dobrać dobrze wentylowany kask. Doświadczenie mówi jednak, że pomiędzy skorupą a czaszką powinno być trochę miejsca. Gąbek, na których opiera się kask powinno być jak najmniej, powinny one być małe i skierowane wzdłuż przepływu powietrza. Otwory z przodu kasku powinny mieć podobną powierzchnię jak te znajdujące się z tyłu.

Więcej w serwisie

Trasy w Polsce - najciekawsze zakątki kraju - od Bałtyku, aż po Tatry

Trasy na świecie - wycieczki rowerowe za naszą granice i poza Europę

Porady - jak przygotować się do zawodów, wyprawy, naprawić usterkę

źródło informacji: Katalog BikeBoard

Więcej o:
Idealna,
kaski,
kask,
rozmiar,
rower,
sprzęt,
bezpieczeństwo

Ankieta

Rozpocząłeś już sezon rowerowy 2012?Rozpocząłeś już sezon rowerowy 2012?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

tak, rower już dawno wyprowadzony :)

 
78%

nie, czekam na najbliższy dłuuugi weekend

 
22%Głosów: 2146

Zagłosuj w innych ankietach »

Sezon rowerowy za pasem!

  • Nadejście wiosny sprzyja rowerowym planom, które wymagają solidnego przygotowania teoretycznego. Najwięksi zapaleńcy ruszyli na trasy jeszcze zanim narciarze zaczęli myśleć o zakończeniu zimy. Pozostali właśnie teraz powinni skompletować sprzęt i zacząć realizować marzenia o krótszych i dłuższych wyprawach. »

Kupujemy rower miejski


  • Zaprojektowano go do poruszania się po mieście na trasie z punktu A do punktu B. Jest alternatywną i znacznie tańszą niż samochód czy autobus formą transportu. »

Na zbójnickich ścieżkach

  • Mieli Anglicy swego Robin Hooda, mieliśmy i my naszego Janosika. No właśnie, czy rzeczywiście naszego? Legenda dobrego zbójnika, który łupił bogatych, a dawał biednym tak się u nas zadomowiła, że jesteśmy skłonni bez wahania przyznać harnasiowi polskie obywatelstwo. »

Wygodna pozycja na rower


  • "Droga redakcjo, pomóż, bo mnie tak kolano boli, że musiałem przestać jeździć" "Jak pozbyć się tego dziwnego przeskakiwania w biodrze?" "Co zrobić, jeśli na metę maratonu dojeżdżam bez czucia w dwóch palcach?" To wyjątki z dziesiątków listów do redakcji. Jak jeździć, żeby nie odczuwać bólu? »

Skomentuj artykuł: Pora na rower!

Wasze komentarze (22)

Dodaj komentarz

~kask -

Europa się śmieje z nas. Kasków nigdzie nie trzeba używać tylko u nas producentom udało się 'namówić' administrację na takie przepisy ...

~evfer -

Człowiek na rowerze w kasku wygląda po prostu żałośnie

~Marqus -

proponuję kłaść się do łóżka tylko w kasku - to bardzo niebezpieczne miejsce, mnóstwo osób tam umiera

~roweromaniak -

Po co rowerzyście jeżdżącemu po ścieżkach, nawet ulicy czy lesie kask????!! Poczytajcie o efekcie Peltzmana, i zastanówcie się czy nie będziecie w kasku bardziej szarżować!! Co skutkuje wypadkami. Czapeczka z daszkiem, lub same okulary z żółtymi-czarnymi szkłami i to zapewni bezpieczeństwo. Samochody nie oślepiają, to ważniejsze od kasku.. Przede wszystkim rozsądek

~krytyk -

Polandia, nakaz kasków już macie. A kiedy nakaz wlewa oleju do pustych pał, buuuuahahhahahhahaha

~PaLIKOT -

kask to podstawa,fajnie jak wiatr owiewa włosy,gorzej jak facet przywali w ciebie i zbiegnie z miejsca zdarzenia.Ci ,którzy nie popierają zasad bezpieczeństwa to petencjalni mordercy.

~wredy gliniarz -

kierowcy i pasażerowie samochodów niech kupią sobie kaski !!! najwięcej urazów głowy występuje właśnie w tej grupie uczestników wypadków drogowych.