Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Polska na weekend

Pieniądze dla turystów

Wiele miast w Polsce wprowadza własne, lokalne monety. Można nimi płacić w wybranych sklepach, hotelach czy restauracjach lub po prostu - zatrzymać na pamiątkę.

Lokalne pieniądze mogą być alternatywną pamiątką z wakacji
Lokalne pieniądze mogą być alternatywną pamiątką z wakacji /AFP

Są trwalsze od widokówek i mają ciekawą formę, nawiązującą do historii albo legend. To rodzaj wizytówki miasta. Pieniądze lokalne funkcjonują krótko - przeważnie przez okres kilku miesięcy. Nie są równowarte złotówce, przeważnie za jedną monetę trzeba zapłacić stałą kwotę, ok. 3-4 złote. Za to po wycofaniu ich z obiegu, zyskują na wartości, bo kolekcjonerzy znacznie podbijają ich cenę.

Od złotówek emitowanych przez Narodowy Bank Polski odróżnia je to, że nie są tzw. prawnym środkiem płatniczym, a jedynie bonem towarowym, który można wymienić na towary lub usługi.

Promowanie miast za pomocą pamiątkowych monet to dobry pomysł?
Promowanie miast za pomocą pamiątkowych monet to dobry pomysł?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany

Zobacz wyniki

Moneta zamiast bursztynów?

Merki to na Kaszubach dawny zwyczaj oznaczania sprzętu rybackiego. Dzięki specjalnym znakom - najczęściej kreskom - właściciel "podpisywał" przedmioty, które do niego należały.

Merkami nazwano w 2006 roku w Jastarni pierwsze w Polsce lokalne pieniądze. Monety z pierwszej edycji zostały wybite przez Mennicę Polską z okazji 75-lecia powstania miasta. Pieniądze o nominale 3 merków kosztowały wówczas 3 złote i przedstawiały wybrzeże Bałtyku z Półwyspem Helskim.

Merki z Jastarni, które mają promować miasto, funkcjonują do dziś. Od 1 lipca do 30 września trwa kolejna z kilku już edycji nadbałtyckich monet. Oprócz Jastarni, można je kupić w Juracie i Kuźnicy. Jak zastrzegają władze miasta na stronie internetowej, jednorazowo można się zaopatrzyć w 30 monet, czyli 90 merków.

Zdaniem Towarzystwa Przyjaciół Juraty, które wyszło z inicjatywą ich wprowadzenia, lokalne pieniądze sprawdziły się nad Bałtykiem. Większość turystów traktuje monety jak pamiątki znad morza.

Lajkonik wyraża patriotyzm

"Zagłębiem" lokalnych monet jest Małopolska, a szczególnie Kraków. Lokalne dukaty, emitowane pod Wawelem dwa razy do roku, inspirowane są legendami. Pierwsza moneta - 4 Kraki z wizerunkiem Lajkonika o wartości 4 zł funkcjonowała do końca maja. Za jej srebrny odpowiednik trzeba było zapłacić 200 zł, za złoty - 2,5 tys. zł. Kolejną edycję zaplanowano na jesień - od września do października. Seria 12 dukatów ma być kontynuowana do 2014 roku. Na monetach zostanie uwieczniona m. in. legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca, o krakowskim hejnale, gołębiach i o Smoku Wawelskim.

- Dukaty to swoista lekcja dumy i patriotyzmu lokalnego. Są nośnikami różnych wartości. Przy okazji naszych akcji przypominamy o zapomnianych fragmentach historii miast - podkreśla Robert Drogoszcz, dyrektor Biura Promocji Regionów, które wprowadziło na rynek 4 Kraki.

- Nie podejmujemy się wprowadzania dukatów lokalnych w mieście, w którym nie ma przychylnego klimatu ze strony władz. Nic na siłę. Przychodzimy z propozycją przeprowadzenia akcji promocyjnej. Nie chcemy od miasta ani złotówki. Dajemy pomysł, pracę i kapitał - dodaje.

Czary Michała - alchemika

Od 15 czerwca do 31 października w Rytrze w Beskidzie Sądeckim w wybranych hotelach, restauracjach, na polu namiotowym, w schronisku na Przehybie a nawet w... sklepie spożywczym i na stacji benzynowej można płacić mosiężnymi denarami ryterskimi.

Denary wróciły do Rytra po 700 latach. Monetą o tej nazwie posługiwano się za czasów Władysława Jagiełły. Kilka lat temu w czasie prac archeologicznych w ruinach ryterskiego zamku znaleziono taką właśnie monetę. Denar Jagiełły z Rytra znajduje się dziś w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Jednak pierwsze denary pojawiły się jeszcze wcześniej. Nazywano tak srebrne monety rzymskie, używane W III w. p. n. e.

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
miast,
w polsce

Gdańsk, Kraków czy Wrocław?


  • To nie przypadek, że nasze największe miasta przeżywają najazd zagranicznych turystów. Mamy się czym chwalić! Ale czy dobrze znamy uroki pięknych polskich metropolii? »

Pieniądze dla turystów


  • Wiele miast w Polsce wprowadza własne, lokalne monety. Można nimi płacić w wybranych sklepach, hotelach czy restauracjach lub po prostu - zatrzymać na pamiątkę.  »

Ankieta

Jak zamierzasz spędzić pierwszy weekend maja?

Jak zamierzasz spędzić pierwszy weekend maja?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

z rodziną

 
44%

romantycznie tylko we dwoje

 
19%

z przyjaciółmi

 
15%

samotnie

 
22%Głosów: 3181

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł: Polska na weekend

Wasze komentarze (5)

Dodaj komentarz

~Anka -

Na Allegro można zebrać kolekcję z całej Polski.

~łodzianin -

szkoda tylko,ze biorą się za to hochsztaplerzy

~jamax -

A są takie monety na przykład w Portugalii????

~FraGo -

w Miliczu (dolnośląskie) są chyba "karpie"