Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

  • Podróże w New York Times
  • 36 godzin w ...

Chicago: wiejskie życie w wielkim mieście

Mimo upływu lat Andersonville - dzielnica, która jeśli spojrzymy na plan Chicago znajdzie się na dalekich północnych krańcach miasta - zachowała swój czar, który tworzą wszechobecne małe rodzinne biznesy.

W Fine Spirits, fot. Sally Ryan
W Fine Spirits, fot. Sally Ryan /New York Times Syndicate

Kiedyś była to wioska, w której mieszkali początkowo imigranci ze Szwecji. Dziś Andersonville jest dumne ze swoich eklektycznych, niezależnych butików, kawiarni, barów, restauracji, piekarni i galerii.

Obszar przylega do historycznej dzielnicy Lakewood-Balmoral pełnej dobrze zachowanych zabytkowych budynków, z pokaźną populacją gejów i miłośników antyków, a także różnorodną, ekscytującą kuchnią. Sercem dzielnicy jest North Clark Street - w ciągu dnia trakt biznesowy, wieczorem zwykle pełen zgiełku deptak.

Las Manos Gallery, fot. Sally Ryan New York Times Syndicate

Las Manos Gallery

Michelle Peterson-Albandoz w piwnicy pod swoim studio pracuje nad rzeźbami, do wykonania których używa drewna pozyskanego z chicagowskich ganków i werand.

5220 North Clark St., tel. 773-728-8910

Scout 5221, fot. Sally Ryan New York Times Syndicate

Scout 5221

Wejście do tego sklepu jest jak odkrycie fantastycznego pchlego targu, ale wszystkie przedmioty tutaj są w niemal nieskazitelnym stanie. Właściciel, Larry Vodak, znajduje i odnawia meble - od ciężkich i grubych metalowych stołów po modne, stare konsole.

North Clark Street, tel. 773-275-5700, scoutchicago.com

Anterprima

Rustykalna, włoska restauracja o wystroju w jasnych barwach ma charakterystyczne bujnie zarośnięte patio z tyłu budynku i serwuje sezonowe dania, zwykle z lokalnych i ekologicznych składników (nawet nie wiesz jak smaczne mogą być pokrzywy i kwiaty cukini), m.in. linguine z krewetkami i perfekcyjny grillowany nowojorski stek posypany świeżą rukolą i tartym parmezanem.

5316 North Clark St., tel. 773-506-9990, anteprimachicago.net

In Fine Spirits

Wielbiciele wódek produkowanych w małych partiach, świeżo warzonego piwa i niezależnych, domowych winiarni mogą kupić buteleczkę w winiarni albo napić się drinka albo spróbować wysokiej jakości dań w tętniącym życiem, wyszukanym barze naprzeciw.

5418 North Clark St., tel. 773-506-9463, infinespirits.com

Transistor New York Times Syndicate

Transistor

To miejsce, które zostało otwarte w zeszłym sezonie, należy do małżeństwa Andy Miles i Rani Woolpert. Jest to hybryda łącząca w sobie galerię sztuki, sklep muzyczny, księgarnię i przestrzeń do występów. Przyciąga kreatywnych ludzi zajmujących się projekcjami video, muzyką na żywo, wystawami elektronicznych bric-a-brac (zabytkowych maszyn do pisania przemienionych w lampy) albo fotografią, w tym ujęciami największych ikon w architekturze Chicago, takich jak Tribune Tower czy Uptown Theater.

5045 North Clark St., tel. 312-863-1375, transistorchicago.com

Ari Bendersky

Tłum. Ewa Pawełczyk

źródło informacji: New York Times Syndicate

Więcej o:
miast,
Chicago,
Życie,
Wiejskie Życie,
USA,
życie w wielkim mieście

Turku - nowa stolica Europy


  • Finlandia wkrótce będzie w kulturalnym centrum uwagi. W 2011 roku Europejską Stolicą Kultury będzie Turku, miasto na południu tego kraju. Przygotowania są zaawansowane! »

Wiejskie życie w wielkim mieście


  • Mimo upływu lat Andersonville - dzielnica, która jeśli spojrzymy na plan Chicago znajdzie się na dalekich północnych krańcach miasta - zachowała swój czar, który tworzą wszechobecne małe rodzinne biznesy. »

Modne londyńskie dworce


  • Kilka lat temu, spacerując późnym wieczorem przez Gales Garden - małą alejką pod łukami wiaduktu kolejowego w londyńskiej dzielnicy Bethnal Green, trafiłbyś do Studio 10. »

Nieznane dzielnice Paryża


  • Dzielnica, która powstała w XX w., przycupnęła wysoko na wschodnich zboczach Paryża. Historycznie było to miejsce zamieszkiwane przez tych obywateli francuskiej stolicy, którzy lubią chrapliwą muzykę i polityków skrajnej lewicy. »

Skomentuj artykuł: 36 godzin w ... - czyli New York Times poleca na weekend

Wasze komentarze (11)

Dodaj komentarz

~globler -

"zurbanizowanych" rednecków, mówiących z koszmarnym wieśniackim akcentem Środkowego Zachodu. Przy okazji - to chyba najbrzydsze miasto USA!

~Maciek -

się na wyjazd do USA. Miałem zostać tam tylko na wakacje a zostałem na 5 lat. W Chicago skończyłem drugie studia, poznałem żonę i przeżyłem najpiękniejsze chwile mojego życia. Pracowałem jako informatyk w jednej z największych firm tej branży na Świecie. Dziś mam własną firmę ale już w Polsce i śliczną córeczkę. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie chciała wyjechać na studia do Stanów i pokochać je tak jak ja z żoną. Jeśli chodzi o atrakcyjność miast amerykańskich to mój prywatny ranking: 1. New York, 2. San Francisco, 3. Chicago, 4. Boston, 5. Washington, 6. Los Angeles, 7. Savannah (Georgia).

~Nie ameryka -

Byłem w Chicago ludzie darujcie sobie te wiochę w niedziele w pantoflach do kościoła w kierpcach babuszki takie bez zębów ni eznajdziesz w Polsce takich orginałw do tego od 3 pokoleń a jezyka nie znają Poprawna polsczyzna jets tak samo obca jak Angileski Raz przebyłem od Chicago do Las Vegas i nigdy więcej nikt mni enie namówi na Obamowo i Bushowo to dziki kraj bez żadnej ale to żadnej kultury LAs Vegas to wielki otpust na Bielanach z tym tylko że ma jenoręcznych bandytów pracujących na milionerów dzień i noc bez przerwy Tam ludzi enie wiedzą co to dzień wolny czy dziś jest święto tam jest piekło na ziemi w postaci ogłupiania wygranąktóra nigdy nie spadnie na biedngo to mity jak bomba atomowa w Iraku

~mada -

Wycieczka objazdowa po Stanach... :) Poczuć klimat, zobaczyć najlepsze miejsca. Ostatnio z ciekawości sprawdziłam na travelplanet, czy jakieś biura mają w ofercie USA i w zasadzie jest lepiej niż myślałam. Są wycieczki, podczas których można zwiedzić LA, San Francisco, Las Vegas. :) Wiadomo, ze to minimum, ale choć to chciałabym zobaczyć, przynajmniej za pierwszym razem. Chyba trzeba zacząć odkładać kasę ;)

~irena -

bylam tam sa piekne miejsca jak wszedzie ale jest i bieda- nic ciekawego

~Obserwatori -

f farszafie.