Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Zakopane spod chmur

Na Toporowej Cyrhli bywał Iwaszkiewicz i Szymanowski. Dawniej niezamieszkałe hale, dziś - najwyżej położona dzielnica zimowej stolicy Polski może być alternatywą dla zatłoczonego i głośnego centrum Zakopanego.

fot. Jerzy Pawleta
fot. Jerzy Pawleta /Agencja FORUM

Na wiosnę na Cyrhli, która znajduje się na wysokości prawie tysiąca m n. p. m., zachwycają polany pełne krokusów, a przez cały rok - jedna z najpiękniejszych panoram tatrzańskich. Doskonale widać stąd m. in. Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch, Giewont i Czerwone Wierchy - Kopę Kondracką, Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak.

Mimo, że administracyjnie należy do Zakopanego, Cyrhla jest idealnym miejscem dla osób, które chcą odpocząć od ruchliwego centrum miasta. Dla narciarzy także - nieopodal znajdują się wyciągi na Nosalu. WIĘCEJ...

Nazwa - Cyrhla pochodzi od cyrhlenia, czyli wypalania lasu, żeby zyskać miejsce pod uprawy. W ten sposób radzili sobie wołoscy pasterze, którzy przybyli w Karpaty na przełomie XIV i XV wieku. Część drewna, po usunięciu kory i wysuszeniu wykorzystywali jako materiał do budowy, pozostałości - palono. Także dzisiaj zakopiańską dzielnicę otaczają lasy.

Cyrhla została nazwana Toporową, podobnie jak Głodówka, od nazwiska właściciela - Topora.

Ponieważ prowadzą stąd dwa szlaki turystyczne, można, bez potrzeby dodatkowego dojazdu zaplanować wycieczki o różnym stopniu trudności. Pierwszym szlakiem, czerwonym, przez Psią Trawkę, Polanę Waksmudzką, Wodogrzmoty Mickiewicza i Morskie Oko można dojść aż na Rysy.

Drugi - zielony prowadzi przez Polanę Kopieniec. Tu mamy do wyboru albo wyjście na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.), na którego szczycie będziemy mieli wrażenie, że mamy Tatry - od Hawrania po Osobitą, na wyciągnięcie ręki, albo spacer przez Polanę i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki.

Na Cyrhli wciąż przybywa pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Do dziś działa tu także restauracja "Siedem kotów", którą odwiedzał Jarosław Iwaszkiewicz i Karol Szymanowski.

JD

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
dziś,
Iwaszkiewicz,
Zakopane

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (13)

Dodaj komentarz

~ania -

Ja znalazłam fajną, klimatyczną chatkę z kominkiem w Zakopanem na E-wczasy. Pięknie tam jest, na pewno niebawem tam wrócimy :)

~wlkp 31 -

Ja jadę do zakopca już trzeci raz i pojadę czwarty i piąty wcale nie jest przereklamowane jak się wie jak sobie czas urozmaicić, a cały urok zakopanego to piękne góry i przyroda

~Marlenka -

Zakopane ma swój klimat którego nic nie zastąpi. Niestety ostatnio nie mam czasu w ogole zeby wypuscic sie gdzies znacznie dalej za Poznaniem. Dlatego najblizszy weekend wypoczynkowy spedzam pod znakiem Green Hotel.

~wiesław -

Jade 1 sierpnia .Uwielbiam nasze tatry .A przeglądając oferty noclegów ręce opadają ,te tapczany pamiętają czasy dobrobytu za Gierka.A z ceny nie zejdą ,na 100-200 ofert 3/4 to samo.

~Johny -

dzieje,o 23-ciej nie ma juz nawet taksówki na postoju,a po drodze mozna spotkać najwyżej 1-ną osobę.Knajpy max czynne do 23-ciej.Co robić na wczasah w takiej dziurze? Tylko wypoczywać?to mogę w domu!Zakopane jest piekne,tu jest rozerywka,wybór knajp,zabawa i mnóstwo ciekawych ludzi.

~woytas -

no właśnie... co ma tytuł do treści? gdzie tu snobizm?

~abc -

przeciez to strata czasu i pieniedzy-mozna nawet zostac stratowanym przez konia

~Ola -

dobre jest tylko jako baza wypadowa w inne miejsca. Tako rzeczę

~maja -

co ma tytuł do treści????

~Vik -

Racja....byle tylko nie wybudowali grilla i disco...szkoda ze Zakopane powinno zmienic nazwe na Zadeptane.