Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Zakopane: Harenda Jana Kasprowicza

W połowie drogi z Zakopanego do Poronina na wzgórzu po lewej stronie, widać charakterystyczną góralską chatę. To muzeum poety Jana Kasprowicza na Harendzie. Choć ekspozycja jest skromna, to warto tutaj zajrzeć.

Muzeum i dom Jana Kasprowicza na Harendzie. /fot. Adrian Gładecki
Muzeum i dom Jana Kasprowicza na Harendzie. /fot. Adrian Gładecki /REPORTER

Choćby po to, by przypomnieć sobie jego wyjątkową twórczość pisarską. Jan Kasprowicz jest dzisiaj, w bardzo niepoetyckich czasach, poetą nieco zapomnianym. A przecież był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej literatury. Za życia przyrównywano go do samego Mickiewicza! I jako twórca, i jako człowiek był postacią nietuzinkową.

Willę na Harendzie kupił w 1923 roku od angielskiej malarki Winifrid Cooper. Ta z kolei odkupiła ją od Jana Fudali Klusia, który postawił dom z myślą o otwarciu tam pensjonatu. Kasprowicz zamieszkał na Harendzie ze swoją trzecią żoną Marią (Rosjanką, z domu Bunin). I był to jedyny szczęśliwy związek poety. Rozłączyła ich dopiero jego śmierć.

Pierwsze małżeństwo z Teodozją Szymańską trwało tylko kilka miesięcy. Z drugiego, z Janiną Gąsowską, miał dwie córki. I to małżeństwo rozpadło się, a powodem rozstania był romans żony ze Stanisławem Przybyszewskim. Większą część życia, aż 35 lat, Kasprowicz przeżył we Lwowie.

Pracował jako dziennikarz, prowadził konspiracyjną działalność niepodległościową i socjalistyczną. W początkach XX wieku był już uznanym twórcą i szanowanym profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. W tym czasie zaczęła się jego fascynacja Tatrami, zakończona przeprowadzką do zakopiańskiego domu. Tam umarł w sierpniu 1926 roku. Mauzoleum poety znajduje się koło jego willi.

Świat i Ludzie 50/2011

źródło informacji: Świat i Ludzie

Więcej o:
Zakopane,
willa,
Poronin

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.