Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Wielcy Polacy pochowani na Wawelu

Groby królewskie pod katedrą wawelską i te znajdujące się w bazylice odwiedzane są przez tłumy turystów przybywających do Krakowa. Zwiedzanie jest jak lekcja historii - pochowano tam wielkich bohaterów i słynnych władców.

Katedra na Wawelu jest miejscem pochówku wielkich Polaków
Katedra na Wawelu jest miejscem pochówku wielkich Polaków /© Bauer

Początkowo władców chowano pod posadzką katedry wawelskiej, dopiero później wybudowano krypty pod bazyliką. Dziś krypt jest 7 i wszystkie są udostępnione zwiedzającym. Wśród pochowanych w kryptach katedry wawelskiej znaleźli się tacy wielcy Polacy jak:

Jan III Sobieski - "Obrońca wiary"

Król Polski i wielki książę litewski, przez Turków nazywany Lwem Lechistanu, a przez chrześcijan Obrońcą Wiary, pod koniec życia był bardzo schorowany, cierpiał na otyłość i podagrę. Zmarł 17 czerwca 1696 roku na atak serca. Jego ciało na Wawel trafiło w 1734 roku, ale serce zostało w Warszawie w kościele kapucynów. Obok niego pochowano zmarłą w 1716 roku żonę Marię Kazimierę.

Naczelnik Tadeusz Kościuszko

Kościuszko zmarł w 1817 roku w szwajcarskiej Solurze, niecały rok później uzyskano od cara Aleksandra I zgodę na pogrzeb na Wawelu. W 1832 roku w całkowitej tajemnicy trumnę przeniesiono do marmurowego sarkofagu. Serce Kościuszki spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na cześć naczelnika usypano w Krakowie także Kopiec Kościuszki, jego imię sławi najwyższy szczyt Australii - Góra Kościuszki, jedno z hrabstw stanu Indiana i park w Chicago. Pomniki bohatera stoją m. in. na Wawelu, w Waszyngtonie i na polu bitwy pod Saratogą.

Święta królowa Jadwiga

Królowa zmarła na gorączkę połogową w 1399 roku cztery dni po urodzeniu córki Elżbiety. Miała wtedy najwyżej 26 lat. Jadwiga pochowana została w Katedrze Wawelskiej. W 1997 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętą znaną z niezwykłej religijności i dobroci Jadwigę Andegaweńską.

Generał Władysław Sikorski

Śmierć generała do tej pory owiana jest mgiełką tajemnicy. Sikorski zginął w 1943 roku podczas katastrofy samolotu, który spadł do morze 16 sekund po starcie niedaleko Gibraltaru. Początkowo pochowany był na cmentarzu lotników polskich w angielskim Nottingham. Po ekshumacji w 1993 roku jego zwłoki trafiły na Wawel, do przygotowanego już 12 lat wcześniej sarkofagu.

W 2008 roku dokonano kolejnej ekshumacji, która miała pomóc w wyjaśnieniu tajemniczych okoliczności śmierci generała, w najnowszym śledztwie wykluczono hipotezy o zastrzeleniu lub otruciu Sikorskiego przed startem samolotu. Ponownie pochowano go w specjalnie uszytym mundurze generalskim (zastąpił wcześniejszy koc, którym owinięte było ciało).

Książę Józef Poniatowski - marszałek Francji

Książę zginął w bitwie pod Lipskiem, niedługo po tym jak za bohaterską walkę został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji (to jedyne takie wyróżnienie dla cudzoziemca). Prawdopodobnie został zastrzelony przez sojuszników podczas osłaniania odwrotu armii francuskiej, kiedy ciężko ranny przekraczał wezbraną rzekę Elster.

Zwłoki księcia spoczęły najpierw w podziemiach kościoła św. Krzyża w Warszawie, potem w 1817 roku przeniesiono je do katedry na Wawelu. Jego pochówek zapoczątkował tradycję chowania na Wawelu bohaterów i wieszczów.

Adam Mickiewicz - pierwszy z wieszczów

Adam Mickiewicz zmarł podczas epidemii cholery w Konstantynopolu, gdzie pojechał podczas wojny krymskiej, by tworzyć tam Legion Polski. Jego ciało w 1855 roku pochowano na cmentarzu des Champeaux w Montmorency we Francji, stamtąd 35 lat później trafiło na Wawel.

Jako pierwszy pochowany został w Krypcie Wieszczów, w której złożono także ciało Juliusza Słowackiego, urnę zawierającą ziemię z grobu Cypriana Kamila Norwida oraz medalion z wizerunkiem Fryderyka Chopina.

Marszałek Józef Piłsudski

Pogrzeb Józefa Piłsudskiego w 1935 roku stał się wielką manifestacją narodowej jedności i potwierdzeniem, że postać obdarzona była wielkim kultem, do tej pory uważa się, że to największa tego typu uroczystość w historii Polski.

Marszałek zmarł na raka wątroby, kilka miesięcy po tym, jak wykryto u niego chorobę nowotworową (11 listopada 1934 roku zasłabł podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości, co było pierwszym sygnałem o jego złym stanie zdrowia). Ciało Marszałka spoczęło na Wawelu, jego serce w 1936 roku złożono w grobie matki w cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Kondukt żałobny złożony ze 100 tys. ludzi (w sumie w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło nawet 250 tys. Polaków) przeszedł ulicami Krakowa na Rynek Główny, gdzie odegrano hejnał mariacki, potem po mszy w Kościele Mariackim przy biciu dzwonu Zygmunta trumnę złożono w krypcie św. Leonarda (później na polecenie biskupa Sapiehy grób przeniesiono do krypty pod romańską wieżą Srebrnych Dzwonów). Oddano 101 strzałów armatnich, w całym kraju zapanowała trzyminutowa cisza, a następnie ogłoszono żałobę narodową.

Juliusz Słowacki - narodowy wieszcz

Prochy swojego ulubionego poety, zmarłego na gruźlicę w 1849 roku Juliusza Słowackiego, kazał sprowadzić do Polski marszałek Józef Piłsudski. W 1927 roku ciało z paryskiego Cmentarza Montrmatre przywieziono do kraj, trumna płynęła statkiem w górę Wisły z Gdańska do Krakowa, gdzie została złożona w Krypcie Wieszczów Narodowych.

Kazimierz III Wielki

Jego nagrobek w katedrze wawelskiej na dłużej przykuwa uwagę odwiedzających. Jest to jedyny w Europie przykład zachowanego w pierwotnym stanie nagrobka z baldachimem. Pomnik wykuty w czerwonym marmurze z białym baldachimem z piaskowca został ufundowany przez Ludwika Węgierskiego.

Król zmarł w wyniku powikłań po złamaniu nogi, którego doznał upadając z konia podczas polowania na jelenie w 1370 roku.

W kryptach katedry pochowani zostali także Zygmunt III Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki, Stefan Batory, Władysław IV Waza z żoną i dziećmi, Zygmunt II August, Anna Jagiellonka, Olbracht Jagiellończyk, Anna Austriaczka, Aleksander Karol Waza, August II Mocny, Zygmunt I Stary z synem Olbrachtem, Konstancja Austriaczka, Jan Albert Waza, Jan Kazimierz Waza z żoną i synem, w podziemiach znajduje się także urna z prochami Stanisława Leszczyńskiego.

W bazylice pochowani są św. Stanisław i prawie wszyscy królowie od Władysława Łokietka do Jana Olbrachta, a także wielu biskupów krakowskich m. in. Adam Stefan Sapieha i Jan Paweł Woronicz.

Ewa Pawełczyk

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
Tam,
wielka

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (911)

Dodaj komentarz

~:) -

zasluzyl sobie tym ze zginal w katastrofie. jutro specjalnie ide zginac w katastrofie. rodzina juz przygotowuje list do kurii o pochowek na wawelu! kto chce zebym zostal pochowany na wawelu?

~A.P. -

Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę GOOGLE hasło "Lech Kaczyński" dowiesz się co Prezydent zrobił dla Polski.Po drugie to nie była przypadkowa śmierć w podróży.Bohaterska śmierć to nie tylko "śmierć na wojnie, oddanie życia za kogoś".Bohaterską śmiercią umiera również ten, kto ginie przy wypełnianiu obowiązków zawodowych lub misji do której został powołany. Śmierć w służbie strażaka, policjanta, żołnierza a także prezydenta jest śmiercią bohaterską. Prezydent leciał do Katynia reprezentując naród. On i wszyscy, którzy z nim lecieli są bohaterami. On jednak był Prezydentem - głową Państwa. Został nim wybrany wolą większości narodu w wolnych wyborach. Obawiasz się że Prezydent "nalegał na pilota"? Zgodnie z informacjami z wieży kontrolnej piloci od początku chcieli lądować, nie zastanawiali się i nie wahali. Poza tym piloci wiedzą, że to oni są profesjonalistami a pasażerowie, choćby byli prezydentami w zakresie lotnictwa są laikami. Na pilotach spoczywa odpowiedzialność za życie wszystkich na pokładzie. Jedak na szukanie winnego jeszcze za wcześnie. I jakie ma to znaczenie? Zdarzył się wypadek, wypadki będą się zdarzać. Człowiek z natury swojej jest niedoskonały i urządzenia, które tworzy również. Tak było, jest i będzie. Ktoś napisał, że pochowani na Wawelu nie wszyscy byli świętymi, że niektórym do świętości było daleko. To prawda. Czy powinien na Wawelu spoczywać np. August II Mocny? "Wkręcił" Polskę w wojnę północną, która nic nam nie dała prócz daremnych śmierci, biedy i zniszczeń. Pochowano go z szacunku dla władcy. Więc z szacunku dla zmarłych w tej tragicznej katastrofie zakończmy tę dyskusję. Zamilknijmy na tymi trumnami. Powód dla którego Pan Lech Kaczyński powinien spocząć na Wawelu; pracował i zginął służąc wiernie swojemu narodowi.

~Agni. -

co Wam zabierze ? Wawel... ? dół ? ziemię która go nakryje ? opamiętajcie się !!!! wstyd mi za nas... w dniu katastrofy pokazaliśmy Światu jak się bratamy... w dniu śmierci Karola Wojtyły też to manifestowaliśmy... a teraz ? robimy pośmiewisko... kilometrowe kolejki, tysiące zniczy, tysiące kwiatów...ból i rozpacz...a teraz wielkie halo o Wawel...czy jesteśmy szczerzy ? wiarygodni w tym bólu ? nie....jak zawsze szukamy "dymu" Dajmy spocząć Prezydentowi i Pierwszej Damie. opamiętajmy się kochani.

~Iwona (19) -

Po pierwsze. zginął prezydent RP, nie wazne czy się go lubiło, czy nie. Był prezydentem i nalezy mu się z tego tytułu szacunek. Uszanujmy Jego pamieć i żałobę narodową. LUDZIE, NIE RÓBCIE CYRKU! po drugie. Nie od nas, społeczeństwa, zależy to gdzie go pochowają. decyzja zapadła, pogódźcie się z tym. Po trzecie. Kaczyński ma spocząć obok Piłsudzkiego. Dla tych, którzy nie przykładali się w szkole do lekcji historii przypomnę, że Piłsudzki za życia NIE BYŁ kryształową postacią. Ludzie albo go kochali, albo nienawidzili. Na bohatera narodowego wykreowano go dopiero po śmieci. To samo obecnie dzieje się z naszym świętej pamięci prezydentem. Za zycia był osobą bardzo kontrowersyjną, po śmierci media kreują go na bohatera. My żyjąc w czasach jego prezydentury mamy "obiektywne" spojrzenia na jego osobą, ale za kilkadziesiąt lat dzieci w szkole będą się uczyć o WIELKIM BOHATERZE, DZIEKI KTÓREMU SWIAT USŁYSZAŁ O ZBRODNI KATYŃSKIEJ. O nieudolnej polityce (chociaż prezydent napewno chciał dobrze, tylko mu nie bardzo wychodziło) nikt w podręczniku nawet nie wspomni. Skoro już jeden kontrowersyjny bohater został pochowany na wawelu, dlaczego nie mają pochować tam kolejnego? Po czwarte. Pomyślcie o biednym Piłsudzkim...lezy biedak sam w tej krypcie już tyle lat...Teraz przynajmniej bedzie mieć towarzystwo. Kaczyński miał bardzo podobne poglądy polityczne więc Piłsudzki chyba nie miałby nic przeciwko temu by pochowano go obok niego...

~sithu -

Wawel królom się należy.

~gość -

Ale wy jestescie pieprznięci to był dopiero prezydent z nim Polska i my Polacy żyli byśmy godnie a nie teraz z takimi pustakami tylko konta żeby mieli pełne i dobrze się bawili beznadzieja obiecują nam przed wyborami kokosy a po wyborach szpic w dupę .Ludzie gdzie wy macie oczy.....

~ula -

On lecial tam reprezentowac siebie i swojego brata w wyborach.

~m. -

spada ilosc turystow ostatni raz bylem na Wawelu 2009r.jezdzilem 2x w roku od pewnego czasu 2010 przestalem .

~i ble -

ha ha ha ha buha ha Prezydent zasłużony Biedna Polsko biedny Krakowie straciłeś swoja renomę

~andrzej (...) -

to same kłamstwa serio tostałem sa to pałe