Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Upiorny cel wycieczek

"Wilczy szaniec" to zespół bunkrów, które były niegdyś pierwszą kwaterą wojskową Hitlera na Wschodnim Froncie. Dziś przyciąga setki turystów.

"Wilczy szaniec" był pierwszą kwaterą wojskową Adolfa Hitlera
"Wilczy szaniec" był pierwszą kwaterą wojskową Adolfa Hitlera /INTERIA.PL
  • Sowiogórski Olbrzym

    Sześć podziemnych kompleksów w Górach Sowich powstało w ramach projektu "Riese" ("Olbrzym"), jednego z największych, choć niedokończonych przedsięwzięć budowlanych III Rzeszy. więcej »

"Wilczy szaniec" - to nazwa pierwszej kwatery wojskowej zbudowanej dla Adolfa Hitlera na Wschodnim Froncie. To z tego miejsca Fuhrer zarządzał operacjami militarnymi, kryjąc się w kompleksie zakamuflowanych bunkrów. - Pokazuje to patologiczną paranoję, która charakteryzowała osobowość Hitlera, jego styl życia i jego poglądy. Sam fakt, że lubił przebywać w bunkrach pozbawionych światła dziennego, wiele mówi o jego chorej osobowości - twierdzi Jan Załuska, opiekun bunkra.

Popękane, grube na sześć metrów ściany, to wszystko, co zostało z kryjówki zbrodniarza. Znajduje się ona w pobliżu wioski Gierłoż w północno-wschodniej Polsce.

W 1941 roku tereny te były częścią Prus Wschodnich, skąd Fuhrer przygotowywał zmasowaną inwazję na Związek Radziecki.

- Jesteśmy w schronie, który przeznaczony był dla gości Hitlera. Podczas drugiej wojny światowej przyjmował on wiele wizyt dyktatorów, którzy współpracowali z III Rzeszą. Tym, który przyjeżdżał tutaj najczęściej, był sam Mussolini - mówi Henryk Dziadek, przewodnik.

Zobacz jak wygląda "Wliczy szaniec"

W najgorętszym okresie w "Wilczym szańcu" mieszkało prawie 2 tysiące osób - wojskowego I cywilnego personelu. Dziś pozostało już tylko mocno brzmiące przesłanie z przeszłości.

- Myślę, że młode pokolenie nie rozumie tak naprawdę drugiej wojny światowej i powinno więcej czytać, by zapoznać się z tym tematem. Wizyta w takim miejscu, jak to, może stać się początkiem zainteresowania historią - uważa Anna, polska turystka. Podobnego zdania jest niemiecki turysta Friedolin - O tym, co się tutaj działo, i o wyglądzie takich miejsc, nie można wyrobić sobie wyobrażenia tylko czytając o nich. Trzeba to zobaczyć - .

W styczniu 1945 roku, w obliczu zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, bunkry pod Gierłożem zostały wysadzone przez nazistów, a sam Hitler uciekł do Berlina.

Wilka już nie ma - ale jego szaniec wciąż stoi, choć rosnący wokół polski las powoli upomina się o swoją własność.

Tłum. Katarzyna Kasińska na podst. AFP

źródło informacji: Interia.tv

Więcej o:
dziś

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (38)

Dodaj komentarz

~mamerki -

U BOOT w Mamerkach, Mamerki Miasto Brygidy,com, odrestałrowane bunkry 600m2 podziemny tunel super atrakcje

~nasturcja -

niedaleko w Mamerkach znajduje się także dobrze zachowany i warty zwiedzenia zespół bunkrów i zdecydowanie mniej oblężony przez turystów.

~Esiek -

Wojska radzieckie próbowały bunkry zrównać z ziemią, nie udało się tego zrobić, to co pozostało jest przereklamowane. Nie warto szukać tego miejsca i płacić za wstęp. Teraz ktoś tanim kosztem zarabia. Wilczy Szaniec to zaledwie cząstka olbrzymich umocnień hitlerowskich. Inne są w dużo lepszym stanie i oglądanie za darmo.

~Olia -

...niech to dziadostwo zburzą i zruwnają z ziemią,po co nam miejsca upamiętniające Hitlera?..niech lepiej zadbają o nasze polskie zamki,pałace o coś co jest kolebką naszej kultury, gdzie przyjemnie można spędzić czas z rodziną.

~Anna -

byłam tam pare lat temu i uważam że warto tam pojechać co to także cześć historii , i właśnie tam dokonano pierwszego zamach na hitlera

~stachu z jaworzna -

byłem , ale tez polecam : "Hochwald Polowa Kwatera Heinricha Himmlera Pozezdrze (Possesern) - na trasie Węgorzewo - Giżycko Polowa kwatera Himmłera znajduje się koło wsi Pozezdrze przy szosie Węgorzewo-Giżycko. Kwatera występowała pod kryptonimem "Hochwald" (wysoki las). Cechą charakterystyczną kwater głównych i polowych była ich lokalizacja tuż przy linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko. Kolej ułatwiała komunikację oraz służyła do dowozu ogromnej ilości materiałów potrzebnych przy budowie. Zasadnicze roboty budowlane i instalacyjne ukończono wiosną 1941r... "

~cyberangel -

w tekście zabrakło jednej ważnej informacji, to w tym miejscu dokonano zamachu na Hitlera...

~Józef lewandowski -

18 naście kilometrów dalej znajdują się Mamerki to kwatera wojsk lądowych .Trzydzieści bunkrów dobrze zachowanych ,cała sieć pozostałości po podziemnych liniach przesyłowych prądu ,łączności i prawdopodobnie wody i kanalizacja .Jedyny minus to zaniedbanie ,teren jest żle oznakowany brak toalet i najważniejsze teren jest zapuszczony zarośla utrudniają dostęp do wielu miejsc.Prowadzone prace leśne w tym rejonie kolidują z szlakami turystycznymi a pozostałe po wyrębie konary często leżą w wejściach do obiektów lub zawalają wręcz obiekty powodując nawet zagrożenie dla nieuważnych turystów .Oczyszczenie terenów do zwiedzania ,większa liczba oryginalnych eksponatów z tego okresu ,tablice informacyjne przy obiektach i przewodnicy w pełnym mundurze z epoki na pewno bardzo podniosło by atrakcyjność tego miejsca. I tak bardzo polecam

~b -

Muszę się tam wybrać.

~rene -

górach sowich. Kawał niemieckiej historii dostępny z przewodnikiem i bardzo ciekawy. Co do zwyrodniałego charakteru - hitler miał światłowstręt tak jak niektórzy ludzie z powodów zdrowotnych a nie ideologicznych.