Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Szydłów - polskie Carcassonne

Zachowany do dziś XIV-wieczny układ urbanistyczny miasta pozwala nazwać Szydłów polskim Carcassonne.

Szydłów na zdjęciu: mury obronne, fot. Daniel Pach
Szydłów na zdjęciu: mury obronne, fot. Daniel Pach /Agencja FORUM

Brama Krakowska z XIV w. fot. Daniel Pach Agencja FORUM
Choć dziś panuje tu senna atmosfera, w przeszłości było to tętniące życiem miasto. Zatrzymywali się tu królowie ze swymi dworami, a bogacący się na handlu i rzemiośle mieszczanie wybudowali nawet wodociągi dostarczające wodę z pobliskiej rzeki do miejskich łaźni.

Nie wiadomo dokładnie jakie są początki osady, ale już w XIII w. Jan Długosz w "Kronikach" wymieniał Szydłów jako "miasteczko". Jednak oficjalnie prawa miejskie nadał mu dopiero w 1329 r. Władysław Łokietek. Kazimierz Wielki opasał miasto murem i włączył do systemu strzegącego kraju. W miejscu książęcego dworu wybudowano warowny zamek; grodu strzegły trzy kamienne bramy.

Kościół św. Wawrzyńca ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, fot. Tomasz Zdrojewski Agencja FORUM
Do dziś przetrwała tylko jedna, Krakowska, zwana też Królewską. Pozostałe w 1822 r. wystawiono na licytację i rozebrano. Podobny los spotkałby zapewne mury i "rudery zamkowe", ale nie znalazł się nabywca. Wchodząc przez monumentalną Bramę Krakowską możemy zobaczyć typowy średniowieczny układ miejski. Nie zachował się co prawda ratusz ani kupieckie sukiennice istniejące tu w okresie świetności, ale wciąż góruje nad miastem strzelista wieża fary.

Ceglany, dwunawowy kościół z charakterystycznymi słupami na wprost prezbiterium też ufundował Kazimierz Wielki, w 1355 r. Pamiątką po szydłowieckich Żydach, którzy do II wojny stanowili niemal połowę mieszkańców, jest późnogotycka synagoga z renesansowymi attykami i drewnianą przybudówką, babińcem.

Największą chlubą Szydłowa mógłby być królewski zamek, ale dziś po dwukondygnacyjnej budowli z kaplicą i słynną salą rycerską zostały jedynie ściany. Możemy za to zwiedzić XVI-wieczny Skarbczyk mieszczący muzeum i pospacerować wzdłuż masywnych zamkowych murów. Roztacza się stąd piękny widok okolicę, latem tonącą w zieleni. Chyba, że kwitną śliwy, wtedy jest biało jak okiem sięgnąć.

Dojazd samochodem: Szydłów, obecnie posiadający status wsi, położony jest ok. 40 km na wschód od stolicy regionu, Kielc. Stamtąd też najłatwiej dojechać kierując się najpierw na Chmielnik drogą krajową 73, a następnie drogą wojewódzką 765 na Staszów. Od północy jadąc przez Starachowice, Łagów i Raków drogą wojewódzką 756. Natomiast od południa krajową "siódemką" dojedziemy do Jędrzejowa, i stamtąd na Chmielnik i dalej na Staszów.

Gminnne Centrum Kultury mieści się przy ul. Targowej 3 w dawnej synagodze i prowadzi sprzedaż biletów do wszystkich interesujących obiektów w Szydłowie.

Warto zobaczyć:

- Synagoga, ul. Targowa 3; bilet normalny - 2,00 zł, bilet ulgowy - 1,00 zł.

- Plac zamkowy i muzeum, ul. Szkolna; bilet normalny - 3,00 zł, ulgowy - 2,00 zł.

- Kościółek pw. Wszystkich Świętych na rogu ul. Kieleckiej i Kazimierza Wielkiego z pięknie zachowanymi średniowiecznymi polichromiami, bilet wstępu - 1,00 zł.

Katarzyna Dędek

Świat i Ludzie 46/2010

źródło informacji: Świat i Ludzie

Więcej o:
zamek,
dziś,
Polskie,
województwo świętokrzyskie,
Szydłów

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (18)

Dodaj komentarz

~Kasia -

Dobrze jest znaleźć sobie jakiś wiarygodny nocleg - ja np wyszukuję takie na fajnenoce.pl i zawsze znajduję coś dla siebie odpowiedniego.

Załączniki:

~12 -

jedyna nazw miasteczka które w Polsce jest nazywane Polskim Cacassone... to PACZKÓW woj. Opolskim

~Zbyszek -

Chełmno nad Wisłą nazywane jest Carccason a do tego Krakowem północy.Pozdrawiam wszystkich.

~gabi -

te strony maja swoj urok - jest moze biedniej niz w zachodnich czesciach Polski ale za to panuje tutaj niepowtazalny klimat / za sprawa serdecznych ludzi i swojskiego krajobrazu / - ja np. bardzo lubie Suchedniow i okolice i z wielka przyjemnoscia tam zagladam

~rambostb -

Polecam.Byłem w Szydłowie w 2010r.Zwiedziłem chyba wszystko w tym miasteczku,udało mi się trafić na międzynarodowy konkurs rzeźby w drewnie.Naprawdę talenty rzeźbiarskie.Mimo skromnej zabudowy aż chce się tam mieszkać.Jeszcze raz polecam gorąco.

~pp -

Proponuje odbudowac te zabudowania aby staly sie nastepna Polska atrakcja przyciagajaca turystow....a to bardzo sie oplaca...wiedza o tym Wlosi,Francuzi, Niemcy i Anglicy.

~ja -

nie

~niegdyś Szydłowianka -

Kościół jest pod wezwaniem św. Władysława a nie Wawrzyńca i jest to kościół tzw. pseudodwunawowy nie dwunawowy (jedna szeroka nawa podzielona na dwie części słupami), z charakterystycznej grupy pseudodwunawowych kościołów kazimierzowskich - ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego mniej więcej w jednym czasie, a za jaką pokutę to już niech sobie szuka kto ciekawy.

~Magda -

ale ładnie tu... może gdyby ktoś bardziej skupił się na odbudowaniu i zareklamowaniu tego miejsca, byłby lepszy efekt:)

~staruszek -

To ile mamy tych polskich CARCASSONNE?Podobnie określa się Paczków(opolskie).