Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Śladami pamiątek po Janie Pawle II

Ojciec Święty pozostawił po sobie sporo bezcennych dla nas przedmiotów. Znajdziecie je w miejscach, które były szczególnie bliskie jego sercu.

Rynek i Bazylika Ofiarowania NMP, po prawej rodzinny dom Karola Wojtyły, fot. R. Jaworski
Rynek i Bazylika Ofiarowania NMP, po prawej rodzinny dom Karola Wojtyły, fot. R. Jaworski /© Panthermedia

W Wadowicach jest najwięcej rzeczy osobistych Karola Wojtyły. W Krakowie zobaczycie jego szaty liturgiczne i dary z pielgrzymek. Na Jasnej Górze najcenniejsze są papieskie wota. Nad Jeziorem Lednickim ujrzycie? okno papieskie z Franciszkańskiej 3.

W domu małego Karola

Dom Jana Pawła II w Wadowicach zamieniono na muzeum. Na ścianach wiszą zdjęcia papieża (od fotki małego Lolka w sukience, po zdjęcia Karola Wojtyły jako kardynała). Oprócz nich - przedmioty codziennego użytku. Tenisówki młodego Karola, jego papieska kurtka narciarska i spodnie, narty z butami w stylu retro oraz grube skarpety z inicjałami K.W. (podobno przyszły papież w młodości marzł).

W jednym z pokoi zobaczycie dwustronne wiosło kajakowe. Wśród przedmiotów, które ocalały z mieszkania Wojtyłów, pozostało tylko kilka rzeczy kuchennych, m.in. ceramiczne naczynia, waza i talerze z niebieską obwódką. W muzeum są też innego rodzaju pamiątki. Np. listy, oficjalne i prywatne.

Można się wzruszyć czytając list, który ks. Wojtyła wysłał swojej dawnej sympatii po tym, jak został papieżem. Na każdym uczniu zrobią wrażenie świadectwa szkolne przyszłego papieża. Z nielicznymi wyjątkami są na nich piątki od góry do dołu.

W czasy młodości papieża przeniesie was także otoczenie jego domu. Naprzeciwko można poznać "Wadowice Karola Wojtyły", czyli obejrzeć multimedialną prezentację, która przybliża życie w mieście 80 lat temu. A potem pójść na słynne kremówki. Kupicie je na każdym kroku.

Przygotuj własnoręcznie papieskie kremówki

Na Wawelu i Jasnej Górze

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do 1938 r., kiedy to wraz z tatą przeniósł się do Krakowa. W królewskim grodzie, w którym papież spędził pół życia, pozostały po nim setki pamiątek. Najciekawsze znajdziecie w Muzeum Archidiecezjalnym oraz na Wawelu. Muzeum urządzono w kamienicy nr 19-21 przy ul. Kanonicznej, gdzie Jan Paweł II mieszkał od 1952 r.

Gratką są tutaj doskonale zachowane meble. O ile wnętrze wadowickiego domu zupełnie już nie przypomina mieszkania Wojtyłów, o tyle na Kanonicznej pokój Karola wygląda jak w latach 50. Zachowały się: biblioteczka, łóżko, szafa, stolik z maszyną do pisania i lampka.

Klasztor Jasna Góra, fot. Ireneusz Sobieszczuk © Panthermedia
Z Kanonicznej blisko do Wawelu. W katedralnym skarbcu prawdziwą perłą jest szata liturgiczna z XIV w., w której Jan Paweł II odprawiał msze podczas wizyt w katedrze. W Sali Papieskiej skarbca znajdują się natomiast jego papieskie i kardynalskie szaty. Godne tego miejsca są też cenne dary, które papież otrzymał podczas pielgrzymek. Takie np., jak puchar ze srebra i orzecha kokosowego.

Najbardziej osobiste rzeczy, najcenniejsze dla samego Jana Pawła II, zostały przekazane sanktuarium na Jasnej Górze. Najważniejsze z nich zobaczycie w Kaplicy Cudownego Obrazu. Obok wizerunku Czarnej Madonny wisi szkatuła, w której złożono pas sutanny papieskiej, przestrzelony podczas majowego zamachu. Obok szkatuły - złota róża. Papież przekazał ją Królowej Polski jako symbol jej duchowej władzy. Na róży wisi papieski różaniec.

W kaplicy jest również inne wotum - złote serce z najbliższym Ojcu Świętemu hasłem: "Totus Tuus" (Cały Twój).

Pod Bramą-Rybą

Papieskie pamiątki można znaleźć także daleko od ukochanej przez papieża Małopolski, bo nad Jeziorem Lednickiem koło Gniezna. Tutaj co roku młodzież spotyka się na modlitwach. Za życia Jan Paweł II przekazywał jej swe przesłanie.

Brama III tysiąclecia w kształcie ryby, Fot: Marek Lapis © Panthermedia
Dziś nadal uważany jest za duchowego patrona spotkań. Żeby podkreślić jego obecność, w 2007 r. otwarto Dom Jana Pawła II. Znajduje się on niedaleko Bramy-Ryby, symbolu III Tysiąclecia. Zobaczycie w nim? coś z krakowskiego mieszkania papieża.

Do budynku przeniesiono parkiet z sypialni kardynała Wojtyły na Franciszkańskiej (ma 135 lat). Jest także replika okna papieskiego. Wzruszającą pamiątkę stanowi chusteczka, którą często można było zobaczyć na kolanach papieża, gdy już podupadł na zdrowiu. W domu znajduje się jego laska, a także szaty liturgiczne. I tu trafiło jedno z wioseł Karola Wojtyły. Napisał na nim: "Nie bój się! Wypłyń na głębię. Jest przy Tobie Chrystus".

5 ukochanych miejsc papieża

1. Tatry

Z żadnymi innymi górami Ojciec Święty nie był bardziej związany. Znał nazwy wszystkich szczytów i dolin. Jako papież wędrował w Dolinach: Chochołowskiej i Jarząbczej.

2. Rurzyca

To rzeka na Pomorzu. Kardynał Wojtyła ostatni raz pływał po niej kajakiem w 1978 r., tuż przed wyborem na papieża.

3. Czarna Hańcza

Ona i jeziora augustowskie były miejscem młodzieńczych wakacji Jan Pawła II.

4. Bory Tucholskie

Karol Wojtyła jeździł w nie i pływał po Brdzie od 1953 r.

5. Łyna

W 1956 r. znad tej warmińskiej rzeki wezwano ks. Wojtyłę do stolicy i nominowano na biskupa.

Żółty papieski tulipan

W tym roku podczas XIV Ogólnopolskiego Spotkania Młodych imię Jana Pawła II nadano nowej odmianie tulipanów. Kosz tych kwiatów ustawiono pod Bramą-Rybą. Hodowca obiecał, że wiosną będą w sklepach ich cebulki.

źródło informacji: Tina

Więcej o:
Jan Paweł II,
Wadowice,
Kraków,
Częstochowa,
Bory Tucholskie,
Tatry,
Czarna Hańcza

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.