Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Powiat Krakowski - 10 miejsc wartych odwiedzenia

Umówmy się, ze chcemy odwiedzić Powiat Krakowski zupełnie pomijając Kraków. Jakie miejsca odwiedzić?

Zamek w Pieskowej Skale,  fot. Jan Wlodarczyk
Zamek w Pieskowej Skale, fot. Jan Wlodarczyk /Agencja FORUM

Przedstawiamy 10 propozycji na wycieczki dookoła Krakowa.

1. Najdłuższa wieś w Polsce

Sułoszowa to jedna z polskich wsi pretendujących do tytułu najdłuższej w Polsce. Ciągnie się przez 9 km i jest tzw. ulicówką, czyli wsią, której zabudowa ciągnie się wzdłuż głównej drogi, tu wzdłuż drogi Skała-Olkusz. Neobarokowy kościół z lat międzywojennych i wapienne skałki ponad domami to kolejne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

2. Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa to wielka skała wapienna, której nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu. Maczuga wyrasta samotnie z dna doliny, najładniej prezentuje się z drogi ze Skały do Sułoszowej.

3. Zamek Pieskowa Skała

Budowa zamku to pomysł Kazimierza Wielkiego z XIV w., dobry pomysł, bo zamek jest uznawany za jeden z najwspanialszych polskich zamków. W XVI w. średniowieczne zamczysko przebudowano w renesansowym stylu, dodano arkadowe krużganki na dziedzińcu, wielkie okna komnat mieszkalnych i uroczą loggię. Na przedpolu zamku wybudowano zaś fortyfikację osłaniającą główną bramę.

Na tarasie nad doliną Prądnika utworzono geometryczny ogród - dziś unikatowy przykład renesansowej sztuki ogrodniczej. Wnętrza zamku są dostępne dla zwiedzających, informacje o godzinach otwarcia i biletach: www.pieskowaskala.eu.

Zobacz galerię zdjęć z Pieskowej Skały

4. Grota Łokietka

W tej jaskini według legendy ukrywał się Władysław Łokietek, kiedy został wygnany z Krakowa przez króla czeskiego Wacława II. Grota jest rozległa, ale dość zniszczona - niewiele zostało z pierwotnej szaty naciekowej. Wejście do Groty znajdziemy idąc niebieskim szlakiem przez wąwóz Ciasne Skałki i potem skręcając na czarny szlak. Zwiedzanie w okresie wakacyjnym w godz. od 9 do 18.30.

5. Dolina Kluczwody

Dolina, która kluczy pośród jurajskich skałek i wzgórz, jest położona najbliżej Krakowa z kilku tzw. Dolinek Podkrakowskich. Dolina rozpoczyna się we wsi Bębło i jej dnem prowadzi szlak turystyczny. W górnej części doliny można zwiedzić kilka jaskiń, do Dzikiej i Mamutowej (gdzie znaleziono ciosy prehistorycznych zwierząt) koniecznie trzeba zabrać ze sobą latarkę. Z kolei Jaskinia Wierzchowska to jaskinia, którą wyróżnia ładna szata naciekowa - oświetlona trasa turystyczna o długości 700 m jest otwarta od godz. 9 do 17.00. W części doliny utworzono rezerwat Doliny Kluczwody.

Przeczytaj również o Dolinie Kobylańskiej

Zobacz galerię zdjęć z Doliny Kobylańskiej

6. Młyn Boronia

Najstarszy z zabytkowych młynów wykorzystujących prąd rzeki, które podziwiać można w Dolinie Prądnika, w drodze z Pieskowej Skały do Ojcowa. Młyn Boronia powstał w poł. XIX w.

7. Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinię upodobały sobie, jak wskazuje nazwa, nietoperze. Zwierzęta chętnie spędzają tam zimę, dlatego zwiedzać jaskinię można tylko w okresie od kwietnia do listopada. W korytarzach jaskini kręcono sceny filmu "Ogniem i mieczem" - mieściła się tam kryjówka Horpyny.

Jaskinia otwarta jest w okresie letnim od 9 do 18, bilety kosztuje 8 zł i 6 zł (ulgowy), więcej informacji: http://www.nietoperzowa.ojcow.pl/

8. Pałac Potockich w Krzeszowicach

Na stoku łagodnego wzgórza, w rozległym starym parku mieści się pałac Potockich z poł. XIX w. Niestety niewiele pozostało z dawnych podobieństw do włoskich renesansowych willi podmiejskich, obiekt jest zaniedbany i niedostępny dla zwiedzających. Jeżeli staniemy przy tarasie pałacu od strony parku, uda nam się dostrzec wieżę zamku Tęczyn (we wsi Rudno koło Tenczynka).

9. Zamek Tęczyn

Ogromne ruiny dawnej siedziby rodu Tęczyńskich z XIV w. położone są na wzgórzu, które jest prehistorycznym wulkanem. Gotycki zamek rozbudowany w stylu renesansowym w czasach świetności miał dziedziniec z krużgankami i ozdobne attyki. W XVII w. został dodatkowo otoczony fortyfikacjami z barbakanem. Opuszczony po wielkim pożarze zamek zaczął popadać w ruinę.

10. Wąwóz Bolechowicki

Wąwóz to prawdziwy raj dla wspinaczy, ale dno doliny jest też doskonałym miejscem na spacery. Część doliny jest skalista z niewielkim wodospadem, na końcu zmienia się w porośnięty chaszczami jar. W Bolechowicach można odwiedzić także kościół parafialny z 1393 r. i odwiedzić pobliski park ze stawami.

Na podstawie przewodnika "Powiat krakowski. Kraina Skarbów" z serii PolskaTurystyczna.pl.

To nie wszystkie miejsca, które warto odwiedzić w pobliżu Krakowa. Jakie jest twoje ulubione?

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
ze,
miejscem,
miejsc,
krakowski

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (9)

Dodaj komentarz

~anka73 -

Okolice Racławic też są ładne. Wybrałam się z mężem i małą córeczką za miasto, żeby odpocząć od wszystkiego. Z polecenia pojechałam do Hotelu Dosłońce, gdzie miło spędziliśmy czas. Jezdziliśmy na rowerach po pięknych okolicach, byliśmy na Kopcu Kościuszki - Grodzisko, zobaczyliśmy Dwór w Janowiczkach, Dziemierzycach. Wille Walerego Sławka, a potem pojechaliśmy zobaczyć Bazylikę Grobu Bożego.

~majorka -

Przyznam szczerze,że wszystkie te miejsca widziałam jako dziecko i od tamtej pory jakoś nie miałam ochoty na powtórkę. jak już odwiedzam Kraków top moje zainteresowanie ogranicza się do samego centru, a więc kluby restauracje itp. Lubię na przykład lescandale na placu nowym, tam fajnie spędza się czas

~lupusik31 -

Jak ktoś nigdy nie był w Krakowie, to obowiązkowo musi zobaczyć Wawel, bo to wstyd. Stali bywalcy pewnie chcą zobaczyć coś więcej niż tylko zabytki - proponuje klimatyczny Kazimierz z niesamowitymi knajpkami. Na pewno warto odwiedzić Le Scandale - knajpka ma podgrzewany ogródek, w którym znakomicie przesiaduje się nawet podczas mroźnej pogody.

~Jagoda -

jazda na rowerku najlepiej wśród zieleni,parki,lasy itp, a w upały pływanie

~mk -

same wieśniaki gorsze niz ze wsi

~gość -

nie jest to 10 miejsc, bo większość znajduje się na terenie Ojcowskeigo Parku Narodowego, więc tak naprawdę wystarczy tam jechać.

~nick -

Warto oczywiście wstąpić do Wolbromia.Przemiłe miasteczko z drewnianym kościołkiem, uroczym ryneczkiem, oraz Parafialnym Kościołem św Katarzyny mieszącym się przy rynku.