Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Najsłynniejsze polskie sanktuaria

Najtłumniej pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne 15 sierpnia. Odbywają się tu nabożeństwa i procesje, święcone są zioła. Takich świątyń jest w Polsce setki. My zapraszamy do największych, najpiękniejszych, słynących z cudów.

Stary Licheń, bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, fot. M. Czasnojc
Stary Licheń, bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, fot. M. Czasnojc /Agencja FORUM

Licheń Stary w Wielkopolsce

Złota kopuła bazyliki w Licheniu jest widoczna z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Nic dziwnego - wszystko tu ma imponujące rozmiary: bazylika, dzwon "Bogurodzica", organy (są największe w Polsce!). Budowę świątyni zakończono w 2004 roku, ale historia jej powstania jest długa.

Polskiemu żołnierzowi armii Napoleona objawiła się Maryja i uratowała mu życie. Zgodnie z jej prośbą po powrocie do kraju powiesił jej podobiznę w lesie pod Licheniem. Modlącemu się tam pastuchowi Maryja ukazała się kilka razy. Zapowiadała wojnę, choroby, ale i dawała nadzieję. Malutki (10x15 cm) obraz Matki Bożej Licheńskiej po raz pierwszy zasłynął z cudów w połowie XIX wieku - uzdrowieniami chorych na cholerę.

Jasna Góra w Częstochowie

Jasnogórski klasztor jest najbardziej znanym na świecie polskim sanktuarium. Stało się tak za sprawą obrazu Czarnej Madonny, Królowej Polski. Według podania obraz namalował św. Łukasz Ewangelista na desce ze stołu, przy którym Najświętsza Rodzina spożywała posiłki. Pielgrzymi z całego świata przybywają tu tłumnie, bo obraz słynie z wielu cudów, których od XIV wieku doświadczają wierni modlący się na Jasnej Górze.

Z czasem klasztor zyskał też sławę jako skarbiec. Uzdrowieni składali bowiem cenne wota dziękczynne: biżuterię, kielichy, zbroje. Można je obejrzeć w klasztornych zbiorach. Jeśli oprócz przeżyć religijnych i poszerzenia wiedzy historycznej (klasztor jest twierdzą) mielibyśmy ochotę na kontakt ze współczesną sztuką, warto zajrzeć do sali nad kaplicą Matki Bożej. Niezwykłe wrażenie na zwiedzających robi umieszczona tam Golgota Jasnogórska - 18 obrazów Jerzego Dudy-Gracza.

Ludźmierz na Podhalu

W tej najstarszej podhalańskiej wsi przed wiekami objawiła się Maryja. Pewien handlarz, zgubiwszy drogę, błagał ją o pomoc. Wybawiła go z opresji, a w miejscu jej objawienia trysnęło źródełko. To on z wdzięczności zbudował w Ludźmierzu modrzewiową kapliczkę. Po jakimś czasie kapliczkę rozebrano, a figurę Matki Boskiej przeniesiono do murowanego kościoła.

Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej zwanej Gaździną Podhala, fot. Wojciech Matusik
Agencja FORUM
W 1967 roku "Panią szarotek, owiec i wrzosów" (jak ją tytułował ksiądz Twardowski) koronowano na królową Podhala. Warto tu przyjechać, by obejrzeć słynącą z cudów figurę i drewniane stacje drogi krzyżowej. Atrakcją jest Ogród Różańcowy (a w nim 20 marmurowych kaplic) oraz Wrota Wiary - dzwon zawieszony w drewnianej konstrukcji. No i źródełko, z którego zaczerpniemy cudownej wody...

Nie tylko świątynia jest tu bardzo oryginalna. Droga Krzyżowa z labiryntem przejść, grot i kapliczek została wytyczona na kamienno-betonowym wzniesieniu. Na Golgocie są "schody pokutne", które pielgrzymi pokonują na kolanach.

Święta Lipka na Mazurach

Według legendy fi gurę Matki Boskiej wyrzeźbił skazaniec, więziony w zamku w Kętrzynie. Gdy go ułaskawiono, zawiesił rzeźbę na rozłożystej lipie. Figurka słynęła z cudów: zwierzęta przy niej klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok, chorzy - zdrowie. W XVII wieku zbudowano w tym miejscu bazylikę z przepięknymi krużgankami i narożnymi kaplicami.

Przyjeżdżają tu pielgrzymi i turyści, by podziwić m.in. wspaniałe polichromie (ozdoby malarskie ścian i rzeźb) i barokowe organy z ruchomymi fi gurkami. Latem w piątkowe wieczory odbywają się tu Świętolipskie Wieczory Muzyczne.

Iwona Jakubowska-Herc

źródło informacji: Kobieta i życie

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (3)

Dodaj komentarz

~pielgrzym -

Sanktuarium Matki Bozej Swietorodzinnej w Studziannie,modlili się tu królowie Polscy Michal Skorybut Wisniowiecki i Jan III Sobieski przed wyprawa pod Wieden i po zwycięstwie nad turkami.Krol Jan III Sobieski ofiarowal sanktuarium cenne dary:złoty kielich,dywan perski,kryształowy ołtarzyk wypożyczany Muzeum narodowemu w Warszawie!

~ek -

a gdzie Kalwaria Zebrzydowska???

~hehe -

hehe