Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Miejsca, które budzą zachwyt cudzoziemców

Często nie zdajemy sobie sprawy, w jak ciekawym kraju mieszkamy. O jego atrakcjach wiedzą za to obcokrajowcy i ciągną do nas tłumnie. Co im się podoba najbardziej?

Pałac na Wodzie w Warszawie. /fot. Stanisław Kowalczuk
Pałac na Wodzie w Warszawie. /fot. Stanisław Kowalczuk /East News

Poland, Polen, Pologne - nazwa naszego kraju już na stałe weszła do folderów zagranicznych biur podróży. Chociaż nie mamy ciepłego morza ani starożytnych zabytków, cudzoziemcom się u nas podoba. Przyjeżdżają do dużych miast, chociaż cenią także uroki natury.

Jesienny relaks w spa: Odpowiedz i wygraj!

Dwa grody królów

Warszawa jest najczęściej odwiedzanym przez gości z zagranicy miastem. Wędrówkę po naszej stolicy zwyczajowo zaczynają oni od Traktu Królewskiego. Najpierw zwiedzają Starówkę i Zamek Królewski. Potem podziwiają przedwojenne kamienice w Alejach Ujazdowskich, Pałac na Wodzie w malowniczych o każdej porze roku Łazienkach, by dotrzeć do Wilanowa, do siedziby króla Jana III Sobieskiego. Zwłaszcza Francuzi chętnie tu przyjeżdżają. Widocznie w przylegającym do pałacu ogrodzie francuskim czują się jak u siebie!


Kolejnym warszawskim pałacem, którego cudzoziemcy nie omijają, jest Pałac Kultury i Nauki.

Może tylko goście zza wschodniej granicy mają w swoich krajach podobne budowle. Większość turystów jest także pod wrażeniem Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niesztampowy sposób przybliża nieznany im wątek polskiej historii.

Ze stolicy odwiedzający Polskę turyści jadą do Żelazowej Woli. Na własne oczy mogą tam zobaczyć miejsce narodzin Fryderyka Chopina i posłuchać jego muzyki. Chopin był w Krakowie tylko raz, natomiast nasi zagraniczni goście chętnie tu wracają. Słusznie, bo żeby obejrzeć wszystko, co ciekawe, potrzeba czasu. Do najbardziej podziwianych zabytków należy ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim.

Arcydzieło to tworzy 200 figur wyrzeźbionych w drewnie lipowym. Jedna do drugiej niepodobna, każda ma rysy krakowskiej mieszczki czy mieszczanina. Ze świątyni wiele osób udaje się do podziemi, aby przejść średniowieczną trasą turystyczną pod Rynkiem Głównym. Niepodobna być w Krakowie i nie zwiedzić Wawelu. Cudzoziemcy dobrze o tym wiedzą.

Dawnej fabryka Emalii Oskara Schindlera. /fot. M. Lasyk
REPORTER

Zaczynają od Katedry Wawelskiej. Potem idą do Skarbca, następnie do komnat królewskich. Z zainteresowaniem oglądają w nich arrasy, a od niedawna też słynną "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz ten jest jednym z zaledwie 20 zachowanych dzieł malarskich mistrza. Popularność kręconego w Krakowie filmu "Lista Schindlera" sprawiła, że żelaznym punktem wycieczek z USA i Izraela jest dawna fabryka Oskara Schindlera przy ul. Lipowej. Dziś mieści się w niej muzeum.

U Kopernika i Sabały

Kolejnym miastem, do którego zdążają obcokrajowcy, jest Toruń. Najwięcej zatrzymuje się tu Niemców. Część z nich jedzie potem na Mazury. Czy wiecie, co (oprócz Domu Kopernika, kościołów i bulwaru nadwiślańskiego) gościom z zagranicy bardzo się podoba? Zabawa pod Krzywą Wieżą! Zabytek ten to gotycka baszta wtopiona w mury staromiejskie. Jest odchylona od pionu o blisko 1,5 m.

Zgodnie ze zwyczajem, obcokrajowcy poddawani są w tym miejscu testowi... na wierność. Kto ustoi przy krzywej ścianie minutę, ten jest wierny partnerce czy partnerowi. Próba nie jest łatwa. Trzeba się bardzo wychylić do przodu i stać w bezruchu! Po poznaniu naszych głównych miast, zagraniczni goście wyruszają do Zakopanego, rodzinnej miejscowości gawędziarza Sabały.

I choć na co dzień mają np. swoje alpejskie kurorty, zapewniają, że z tutejszą architekturą nie mają one szans konkurować. Drewniane wille kryte gontem, z obszernymi werandami, pełne ornamentów i stylowych mebli, budzą niekłamany zachwyt przyjezdnych.


Hiszpanie dodatkowo jeszcze upodobali sobie wieś Chochołów. Może dlatego, że przypomina skansen? Przecież zachowały się w niej chałupy sprzed 200 lat. Niektórzy turyści biorą plecaki, wkładają wygodne buty i idą w góry. Bo czyż można zmarnować okazję zobaczenia Morskiego Oka albo Zakopanego ze szczytu Giewontu?

Warto wiedzieć

Kto przyjeżdża do stolicy?
W Warszawie prym wśród obcokrajowców wiodą Niemcy. Po Euro 2012 przekonali się do niej również Rosjanie. Wciąż jest dużo Japończyków.

Goście pod Wawelem
W Krakowie dominują turyści brytyjscy. Coraz więcej przybywa tu też Hiszpanów i Włochów.

Wejście do Doliny Kościeliskiej. /fot. Adam Tuchlinaki
REPORTER

Tatry jak góry w Indiach
W Zakopanem pojawili się ostatnio przyjezdni z Indii. Chcą koniecznie zobaczyć pejzaże, w których kilka lat temu kręcono jeden z filmowych przebojów Bollywood zatytułowany "Fanaa". Tatry zagrały w nim góry Kaszmiru.

Co cudzoziemcy kupują?
Wszystkim bardzo podobają się polskie pamiątki. Turyści z dalekiej Azji zabierają do domu bursztyny, szczególnie w srebrze (biżuterię, bibeloty). Goście zza Buga - ludowe lalki i obrazy. Niemcy - polski len, wędliny (zwłaszcza kiełbasę krakowską) oraz pieczywo.

5 innych, popularnych atrakcji Polski

Starówka we Wrocławiu
Odwiedzana głównie dla wspaniałych zabytków, choć nie tylko. Mieszkają na niej też... krasnale. Stoją na chodnikach, wychylają się zza kamienic i rozbawiają przechodniów.

Mazurskie jeziora
Otoczone lasami i łagodnymi wzgórzami, pełne dzikiego ptactwa i ryb. Nic dziwnego, że kandydowały do miana jednego z nowych 7 cudów świata.

Kopalnia soli w Wieliczce
Nie od dziś cudzoziemcy są nią zachwyceni. W I kwartale br. pod ziemią było więcej gości zagranicznych niż Polaków!

Papieskie Wadowice
Pielgrzymi katoliccy odwiedzający Polskę chcą poznać rodzinne miasto Karola Wojtyły. Chcą też spróbować sławnych kremówek. Takich ciastek nie wypiekają nawet w Wiedniu.

Sopot przez cały rok
Miasto przyciąga miłośników odpoczynku nad morzem. Ma plażę, tereny spacerowe i najdłuższe drewniane molo nad Bałtykiem (512 m).

***

Więcej w serwisie

Hiszpania, Chorwacja, Grecja... Dokąd na urlop po sezonie?

36 godzin w... Metropolie Europy na weekend

Polska na weekend. Ciekawe miejsca dla każdego

źródło informacji: Tina

Więcej o:
miejsce,
miejsca,
Zakopane,
Oskar,
turystyka,
podróże,
Wawel,
Warszawa,
Kraków,
Toruń,
Mazury

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (30)

Dodaj komentarz

~Natalia -

Na pewno miastem, które każdy turysta musi zobaczyć jest Kraków :) Wiele zabytków, ciekawych uliczek oraz ustronnych restauracji co roku odwiedza miliony osób. Jeśli chodzi o nocleg w mieście króli to gorąco polecam Green Hostel na ul. Krakowskiej 1, który znajduje się tuż koło Wawelu :) W cenę wliczone jest m.in. śniadanie, dostęp do aneksów kuchennych wraz z kawą i herbatą oraz wi-fi. Obsługa jest bardzo miła i pomocna. Byłam mile zaskoczona :)

michalwa

Obojętny michalwa -

Warszawa to przepiękne miasto. Co roku przyjeżdżam na weekend, do naszych msjbatdzuej ulubionych miejsc należą Łazienki. Oczywiście nasze dzieci zabieramy także do muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Kopernik. Dla poszukujących noclegu z całą odpowiedzialnością polecam noclegi w Bizapartments, bardzo dobra lokalizacja, warunki zakwaterowania super. Www.Bizapartments.pl

Załączniki:

~anka -

Nie tylko cudzoziemców:) Sami też się nimi zachwycamy:) uwielbiam iWarszawę i nasze kochane Tatry:) niezaleznie gdzie jadę zawsze szukam noclegu z noclegi-online.pl. I zawsze świetnie się bawię;) A KOpalnia Soli w Wieliczce - dla mnie cud natury:)

~mmm -

proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety dotyczącej turystyki filmowej link

Załączniki:

~Jurek -

Polecam Śląąąąąsk! Tanie noclegi w komfortowych warunkach: 600 zł za miesiąc - wszystkie media w cenie Ceny za dobę: 20 zł doba na dłuższy okres /miesiąc 30 zł doba na 14 dni 35 zł doba na 7 dni Pokoje są wyposażone w dostęp do internetu, tv, lodówkę. Na piętrze znajdują się salony kąpielowe, kuchnia, jadalnia , pralnia, automaty do gier. Budynki są monitorowane i dozorowane przez firmę SOLID SECURITY 24h, Pokoje i łazienki są sprzątane codziennie link link

Załączniki:

~KRK -

Jak oszacowała Małopolska Organizacja Turystyczna w 2013 r. Kraków odwiedzi około 9,25 miliona turystów (nowy rekord) i wyda około 4,9 miliarda złotych (też rekord mimo kryzysu). W Krakowie około 15-20 % mieszkańców żyje z turystyki. To znacząca gałąź gospodarki.

~krakus -

Każdy turysta zainteresowany sztuką musi zobaczyć w Krakowie: 1. ołtarz Mariacki - Wita Stwosza, 2. Krucyfiks - Wita Stwosza w Kościele Mariackim, 3. arrasy wawelskie, 4. zespół nagrobków królewskich w katedrze na Wawelu, 5. obraz "Dama z gronostajem" - Leonarda da Vinci, 6. zespół namiotów tureckich (pokazywany niestety tylko na wystawach czasowych), 7. Rynek Główny, 8. Zamek królewski na Wawelu, 9. Kościół Mariacki, 10. Katedrę na Wawelu, 11. Kościół Św. Piotra i Pawła, 12. Kościół Św. Anny, 13. Kościół Augustianów, 14. Kościół Bożego Ciała. Są to obiekty o najwyższej klasie światowej. W Krakowie znajduje się też kilkanaście wysokiej klasy obrazów (rozproszonych w różnych muzeach - np. Lotto, Cranach, Broughel, Dossi, Rembrandt, Massys, Strozzi) oraz w zbiorach wawelskich: b. dobry zbiór mebli, sreber, porcelany saskiej, średniowiecznego malarstwa włoskiego.

~mecenas -

Kraków ma dwie nowe atrakcje turystyczne. Niedawno udostępniono 2 oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie: Europeum czyli galerię malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej ( nieduża kolekcja - ok. 150 eksponatów ale są w niej cymelia: Lotto, Strozzi, Venecjano, Breughel, Madonny Katalońskie...) oraz Muzeum im. E. Hutton-Czapskiego (rewelacyjny zbiór polskich monet i medali, map oraz pamiątek narodowych) w eleganckim pałacyku zbudowanym dla kolekcjonera.

~podróżnik -

Do Warszawy przyjeżdżają głównie biznesmeni, dyplomaci, urzędnicy załatwiać różne sprawy w stolicy Polski. Przy okazji muszą coś zjeść, zabawić się o ile jest na to czas i ewentualnie coś zobaczyć. Tylko część to prawdziwi turyści. 95% prawdziwych turystów to natomiast osoby odwiedzające Kraków.

Obojętny Gość -

Cudzoziemcom powinniśmy pokazywać Mazury! To jedyna taka kraina na skalę światową, jeden z pretendentów na cud świata. Jakby się tamten rejon wzbogacił, gdyby więcej turystów tam przyjeżdżało. Ja podtrzymuję tradycję rodzinną i raz na kilka lat wyjeżdżam tam pod domek ;)