Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Matecznik króla żubra

Gdyby nie Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy, dla wielu osób nie istniałby powód przyjazdu na północno-wschodnie krańce Polski.

Żubry - od wieków królują w polskich lasach.
Żubry - od wieków królują w polskich lasach. /Poznaj świat

Przecięta polsko-białoruską granicą puszcza jest ostatnim w Europie Środkowej wielkim kompleksem leśnym o charakterze naturalnym. Mówiąc bardziej potocznie, jest jedyną w tym rejonie świata prawdziwą puszczą porastającą w średniowieczu niziny Starego Kontynentu.

Najbardziej pierwotna i naturalna część puszczańskich lasów tworzy Białowieski Park Narodowy. Dostęp do tej części jest ograniczony. Z uwagi na unikatowe walory przyrodnicze Białowieski Park Narodowy został uznany w 1977 roku przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. W dwa lata potem został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Jest jedynym na tej liście polskim obiektem przyrodniczym. W grudniu 1992 roku UNESCO rozszerzyło granice obszaru Światowego Dziedzictwa Ludzkości na przyległą do polskiego parku część Białoruskiego Parku Narodowego "Biełowieżskaja Puszcza", który także jest objęty ochroną ścisłą.

W ten sposób powstał polsko-białoruski transgraniczny Obiekt Dziedzictwa Światowego.

Czy to za sprawą fascynującego wielkiego żubra - uratowanego przed zagładą, czy z powodu owych nieomal magicznych opowieści o największym kompleksie leśnym w Europie, Białowieża odwiedzana jest co roku przez setki tysięcy gości. Są tu miejsca, do których docierają tłumy - choćby Rezerwat Żubrów lub bardzo modne ostatnio Miejsce Mocy. Jednak wystarczy uważniej przestudiować mapę, starannie wybrać drogę, a potem całymi kilometrami nie natrafi się na jednego choćby człowieka. Piękne uroczyska, stare drzewa (m.in. dęby, świerki, klony i wiązy), polany na których można napotkać dziką zwierzynę - to wszystko będziemy mieć wyłącznie dla siebie.

Turyści najczęściej na miejsce wypadów do Puszczy wybierają Białowieżę. Wieś stała się dobrze zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym. W ciągu ostatnich lat zbudowano tu kilka nowoczesnych hoteli, powstało także wiele uroczych pensjonatów i restauracji. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie - od taniego schroniska młodzieżowego poczynając, na luksusowych hotelach kończąc. We wsi mieści się siedziba Białowieskiego Parku Narodowego z ciekawym i nowoczesnym Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, od którego trzeba zacząć poznawanie Puszczy.

źródło informacji: Poznaj świat

Więcej o:
Narodowy,
puszcza,
Puszcza Białowieska,
park,
park narodowy,
Białowieski Park Narodowy

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (11)

Dodaj komentarz

~przez puszczę -

moje wycieczki po puszczy

Załączniki:

~podlasianka -

mieszkam na skraju Puszczy Białowiskiej i wg mnie sama białowieża nie jest ciekawa, malo tam atrakcji. najfajniejsza impreza jest Noc Kupały:) osobiście zapraszam do gminy narewka i nad zalew siemianówka:) tez sa ścieżki rowerowe i piesze, wiele zabytków a żubry mozna spotkać na polu przy drodze, nawet cale stada (ok 30sztuk):) serdecznie zapraszam:)

~vfjt -

tzn. w południowej wielkopolsce, jakby ktoś miał wątpliwości :D

~wybierająca się do Białowieży -

Czy ktoś będąc w Białowieży korzystał z tej atrakcji? Powoli kompletuję informacje na wyjazd i nie mogę natrafić na opinie...

~marcin twoje kochanie słupsk -

jesli czytasz to monika do zadzwon do mnie na muj numer z plusa kocham cie twuj marcin spotkamy sie w wakacje jak bedziesz chciala bo ja chce mi zalezy na tobie tylko ty kochanie buziaczki pozdro twuj marcinek ze słupska ?

~marcin -

fajnie fajnie fajnie fajnie

~ŻUBR -

Artykuł mocno naciągany albo autor w życiu nie był w Białowieży jaki skansen jak można popatrzeć na to cudo przez ogrodzenie bo właścicieli jest kilku i nie potrafią się dogadać, muzeum następny kwiatek nie wystarczy wykupić bilet żeby wejść do niego trzeba jeszcze zrobić zrzutkę na przewodnika bo inaczej za żadne skarby nie wejdziesz i takich ciekawostek jest o wiele więcej.

~buszmen -

na północną Polskę to mi tak nie za bardzo wygląda, pozdrawiam autora

~razz -

Małopolska!!!

~m -

wyspa Wolin - okolice Swinoujscia;) Do tego wspol oswojone dziki (da sie nawet glaskac lochy w warchlaczkami)!