Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Bożonarodzeniowy klimat Krakowa

Świąteczna atmosfera, wspaniałe zabytki i muzea, przytulne knajpki - nie ma chyba w Polsce drugiego, tak odświętnie udekorowanego miasta, jak gród Kraka...

Świąteczna iluminacja Rynku Głównego. /fot. Damian Klamka
Świąteczna iluminacja Rynku Głównego. /fot. Damian Klamka /East News

Do Krakowa warto przyjechać o każdej porze roku, ale w grudniu jest tu wyjątkowo. Świąteczna iluminacja na Rynku stwarza niepowtarzalną atmosferę świąteczną. Na początku grudnia Rynek Główny zamienia się w wielką wystawę szopek - przez cały rok nad ich wykonaniem pracują ludzie różnych profesji, wykazując się wyobraźnią i cierpliwością.

Prace są prezentowane pod pomnikiem Adama Mickiewicza, nagradzane w różnych kategoriach, a potem można je oglądać w Muzeum Miasta. W Krakowie trzeba koniecznie zajść do Bazyliki Mariackiej, jednego z najpiękniejszych kościołów na świecie, by obejrzeć ołtarz Wita Stwosza (uroczyste otwarcie codziennie o godz. 11.50) oraz wspaniałe polichromie Jana Matejki, rzeźby i dekoracje.

Spacerując ulicami wokół Rynku, można zajrzeć do Jamy Michalika przy ul. Floriańskiej - kawiarni słynnej z czasów Młodej Polski i spotkań ówczesnych poetów, obejrzeć Teatr Słowackiego, Collegium Maius - renesansowy dziedziniec uniwersytecki, witraże w kościele św. Franciszka i okno papieskie tuż za nim.

Ulicą Grodzką dojdziemy do Wawelu. Wspinając się stromą ścieżką, trafimy prosto na dziedziniec zamkowy. Warto kupić bilet i obejrzeć najważniejsze zabytki: wnętrze katedry, groby królewskie, dzwon Zygmunta oraz muzeum zamku królewskiego, gdzie znajduje się "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Pomysły na wolny czas

Konkurs Szopek Krakowskich
Co roku w grudniu na Rynku Głównym odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku Konkurs obchodził swoje 70. urodziny - pierwszy odbył się w 1937 roku, a jedyna przerwa była w czasach okupacji. Co roku uczestniczą w nim setki twórców. Szopki można oglądać do 24 lutego w Pałacu Krzysztofory.

Prezentacja szopek pod pomnikiem Adama Mickiewicza. /fot. Jan Graczyński
East News

Miasto królewskie
Władysław Łokietek był pierwszym koronowanym w Krakowie królem (1320 r.). Od tego czasu to tu koronowano królów Polski. W 1611 roku dwór Zygmunta III Wazy przeniesiono do Warszawy, ale aż do 1792 r. stolicą Polski był Kraków.

Kolebka patriotyzmu
W Krakowie zawsze silne było poczucie polskości. To tu 24 marca 1794 roku na Rynku Głównym Tadeusz Kościuszko złożył narodowi przysięgę, że będzie walczył o wolność narodu. W kościołach jest wiele polskich symboli.

To tu leżą polscy królowie
Od odrodzenia Królestwa Polskiego (od 1320 roku) większość królów polskich była chowana w kryptach pod katedrą wawelską. Leżą tu m.in. Stefan Batory, Jan III Sobieski, Władysław IV Waza, a także zasłużeni dla Polski: Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Maria i Lech Kaczyńscy.

Życie Na Gorąco 51/2012

źródło informacji: Życie na gorąco

Więcej o:
w polsce,
Kraków,
klimat,
zabytki,
podróże,
turystyka,
szopki krakowskie,
Święta Bożego Narodzenia

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (19)

Dodaj komentarz

~alka -

oj kraków w okresie bożego narodzenia - bajka. zawsze wyjeżdżamy w tym okresie przynajmniej na kilka dni:) o nocleg się nie martwię bo korzystam ze świetnego serwisu, który pozwala mi znaleźć świetne i dostosowane do moich możliwości portfelowych miejsce noclegowe;) polecam Kraków i szukanie noclegu w sieci;)

~mmm -

proszę o pomoc w wypełnieniu ankiety dotyczącej turystyki filmowej link

Załączniki:

~-Ja -

Byłam w grudniu - PRZECUDNIE !!!

Dobry -

Uwielbiam Kraków, jakbym mogła bez zastanowienia bym się tam przeprowadziła :) A teraz pozostaje mi tylko odwiedzać to miasto. Rok temu byłam właśnie na jarmarku świątecznym, super sprawa! A w tym roku postanowiłam spędzić święta i sylwestra właśnie w Krakowie, tylko zastanawiam się nad noclegiem, złożyłam zapytanie tutaj link i czekam na jakieś oferty, a może Wy możecie coś fajnego polecić :)

~Mielczanin -

Przedwojenna Warszawa była piękniejsza o każdej porze roku...Szkoda, że straciła swój przdwojenny charakter za sprawą Niemców i komunistów.

~równygość -

Autor mógł sobie oszczędzić tego ostatniego zdania a dokładniej Zasłużonych osób "Maria i Lech Kaczyńscy" gówno zrobili tylko Państwo narazili na ogromne koszty całej tej sprawy

~sj -

Wolę Białystok

~tees -

a czym to sie Maria i jej maz zasluzyli tak bardzo,zeby spoczywac obok Krolow ??juz miejsca na Wolce Weglowej zabraklo ?, ale mi zasluzeni...