Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Sto porad gór

- To unikatowy multimedialny poradnik outdoorowy: jego trzonem jest książka, a uzupełnieniem - strona internetowa - mówi Piotr Drożdż, pomysłodawca poradnika. Jak zapewnia, "100 porad GÓR" to pozycja zarówno dla "starych górskich wyjadaczy", jak i osób dopiero wkraczających w fascynujący świat sportów górskich.

Wspinaczka wysokogórska to jedna z najlepszych rzeczy w życiu. Spróbuj i ty!
Wspinaczka wysokogórska to jedna z najlepszych rzeczy w życiu. Spróbuj i ty! /AFP

Piotr Drożdż (ur. 1974) jest dziennikarzem, fotografem i instruktorem wspinaczki sportowej. Od 2002 roku pełni obowiązki redaktora naczelnego magazynu GÓRY. Jest także pomysłodawcą i redaktorem międzynarodowego serwisu internetowego www. climbandmore.com, serii książek o tematyce górskiej oraz najbardziej innowacyjnego i największego projektu outdoorowego w Polsce - "100 porad GÓR", o którym nam pokrótce opowiedział.

Marcin Wójcik, INTERIA.PL: Czym jest "100 porad GÓR"?

Piotr Drożdż, redaktor naczelny magazynu GÓRY oraz pomysłodawca i redaktor prowadzący "100 porad GÓR": - To unikatowy multimedialny poradnik outdoorowy: jego podstawą - można powiedzieć trzonem - jest książka, mająca charakter pracy zbiorowej. Jej uzupełnieniem jest strona internetowa www.100poradgor.pl. Zamieściliśmy na niej wiele poradnikowych filmików, w których nasi eksperci "na żywo" dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Co sprawia, że to pozycja wyjątkowa na polskim, a może nawet na europejskim, rynku wydawniczym?

- Rzeczywiście, nasza pozycja wydaje się dobrze obrazować hasło "Polak potrafi" (śmiech). W każdym razie wielu zagranicznych współpracowników naszego magazynu czy ludzi z międzynarodowej branży outdoorowej, których spotykaliśmy w trakcie ostatnich miesięcy na wszelkiego rodzaju targach, zawodach, imprezach, robiło naprawdę wielkie oczy, widząc ponad pięciusetstronicowe dzieło wydane na kredowym papierze i niezwykle bogato ilustrowane. Tym, co czyni tę pozycję wyjątkową, jest rozległość tematyki oraz właśnie rozmach edycyjny. Poza tym unikalne - przynajmniej w tej dziedzinie - jest połączenie poradnika książkowego ze specjalnie stworzoną stroną internetową, na której ciągle pojawiają się nowe filmy instruktażowe.

Kogo zaangażowałeś do podzielenia się swoją górską wiedzą w "100 poradach GÓR"?

- Do współpracy zaprosiliśmy największe autorytety w branży górskiej. Z większością autorów wcześniej współpracowaliśmy - regularnie bądź sporadycznie - na łamach magazynu GÓRY. Mamy więc ratowników górskich, przewodników i narciarzy wysokogórskich, instruktorów wspinaczki i narciarstwa, pracowników naukowych i czynnych sportowców. Wiele nazwisk naszych autorów, które łatwo znaleźć na stronie 100poradgor.pl, to naprawdę najlepsi eksperci w swoich dziedzinach w Polsce.

Czy osoby, które miały niewiele wspólnego z górami znajdą w książce coś ciekawego, czy jest to pozycja wyłącznie dla "starych wyjadaczy"?

- Założenie, które najwyraźniej udało się zrealizować, było takie, że w "100 poradach GÓR" nowe i interesujące informacje znajdzie każdy "stary wyjadacz", ale równocześnie wiele rozdziałów będzie łatwo przyswajalnych przez osoby dopiero wkraczające w fascynujący świat sportów górskich. W rezultacie, sporo rozdziałów jest naprawdę dla każdego - na przykład te dotyczące bezpieczeństwa w górach, medycyny wysokogórskiej, diety, pierwszej pomocy, narciarstwa wysokogórskiego, skituringu, freeride, biegów górskich, fotografii outdoorowej... Wśród pięćdziesięciu rozdziałów znajdziemy też i takie - głównie z zakresu sportów wspinaczkowych - które są skierowane do bardziej zaawansowanych odbiorców. Krótko mówiąc: dla każdego coś miłego.


Kilka stron z książki "100 porad GÓR"

Co oprócz porad jest jeszcze w książce?

- Dobre pytanie, bo wbrew tytułowi nie samymi poradami ta książka stoi. Po pierwsze, zamieściliśmy w niej wywiady z wybitnymi ludźmi gór. Przykładowo znakomity fotografik amerykański Jimmy Chin, autor kilku cover stories dla magazynu "National Geographic", opowiada o sekretach udanych zdjęć górskich. Z kolei czołowy himalaista świata, Włoch Simone Moro, mówi o własnych doświadczeniach z chorobami wysokogórskimi i aklimatyzacją w górach najwyższych. Jak widać, towarzystwo "wywiadowanych" osób jest mocno międzynarodowe i jest to prawdziwa śmietanka wśród ludzi gór. Ale to nie wszystko. Ciekawym dodatkiem promującym przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w terenie górskim są także krótkie opowiastki pisane przez polskich ratowników górskich - zarówno z TOPR, jak i GOPR - którzy opisują wypadki w naszych górach i analizują ich przyczyny.

Co natomiast znajdziemy na stronie internetowej projektu, 100poradgor.pl?

- Większość stron internetowych, które powstają na potrzeby wydawanych książek ma na celu tylko i wyłącznie promocję danej pozycji. Można więc w nich znaleźć jej opis, fragmenty, zdjęcia, ewentualnie wywiad lub notkę o autorze. Tymczasem portal 100poradgor.pl jest integralną częścią projektu o tej samej nazwie, nieomal równie ważną, jak sama książka. Jest oczywistą-oczywistością, że pewne treści czy umiejętności przyswaja się lepiej, gdy widzimy, jak "na żywo" wykonuje je ekspert, niż gdy czytamy opis, nawet opatrzony licznymi zdjęciami. Szczególnie dotyczy to czynności manualnych. Książka jest zatem swoistym kompendium, które porządkuje naszą wiedzę, ale nie wyobrażam sobie, żeby czytelnik "100 porad GÓR", nie oglądnął instruktażowych klipów zamieszczonych - i ciągle dodawanych - na stronie. Naprawdę warto!

Podejrzewam, że samo kręcenie tych porad musiało być niezłą przygodą i logistycznym wyzwaniem...

- O tak! Nasza ekipa musiała dokonywać czasem prawdziwych cudów, będąc niemal w dwóch miejscach jednocześnie (śmiech). Kręcenie jednego dnia technik biegowych w terenie górskim, po czym szybkie przemieszczanie się do Jaskini Mamutowej, aby pracować nad filmowaniem lotów po odpadnięciu od skały - to był zwyczajowy scenariusz. Oczywiście dzień później trzeba było zameldować się w Tatrach, aby nakręcić porady dotyczące ratownictwa lawinowego. Było ostro, ale równocześnie wesoło i ciekawie, bo nasi eksperci, jak przystało na ludzi gór, to ludzie, z którymi nie sposób się nudzić.

Z której porady zamieszczonej w książce jesteś najbardziej zadowolony, a która była najtrudniejsza do zrealizowania?

- Hmmm, ten tom to efekt wielomiesięcznej pracy i - nie ma co ukrywać - jak wszystkie wartościowe rzeczy, rodził się w bólach. Okiełznanie tej ilości tekstów, zdjęć, materiału filmowego, ilustracji było dla naszej ekipy prawdziwym wyzwaniem. Gdybym więc miał teraz wybrać czy wyróżniać jeden czy dwa rozdziały, byłoby to trochę, jak wskazywanie ulubionego dziecka. No, może z tym dzieckiem trochę przesadziłem (śmiech), ale naprawdę ciężko mi wskazać faworyta. Poza tym, jest to kwestia niezwykle indywidualna i subiektywna. Nawet w naszym redakcyjnym zespole opinie na temat, które porady są najlepiej opracowane czy też najatrakcyjniejsze były podzielone. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z projektem multidyscyplinarnym, z wieloma autorami, a co za tym idzie - wieloma stylami pisania i prezentowania wiedzy...

Co znajdzie się w drugim tomie?

- "100 porad GÓR" jest pomyślane jako swego rodzaju kompendium sportów przestrzeni. Zatem w drugim tomie znajdą się rozdziały traktujące o "dyscyplinach", których w pierwszym nie wzięliśmy "na tapetę". Przykładowo będzie to narciarstwo telemarkowe, trekking, canyoning, B.A.S.E. jumping, taternictwo jaskiniowe, highline. Swoją kontynuację znajdzie też tematyka poruszana już na łamach pierwszej części - dotycząca medycyny wysokogórskiej, diety, treningu wspinaczkowego, psychologii sportów górskich, fotografii. Prace już trwają i wszystko wskazuje, że drugi tom będzie równie atrakcyjny jak pierwszy!

Dziękuję za rozmowę.

***

Pierwszy tom "100 porad GÓR" to monumentalna, ponad pięciusetstronicowa, biblia każdego entuzjasty gór i górskich sportów. Wartościowe informacje znajdą w niej zarówno ludzie, którzy w górach spędzili większą część swojego życia, jaki i osoby dopiero zaczynające poznawać smak górskich sportów.


"100 porad GÓR" /fot. GÓRY BOOKS

Każdy z 50 rozdziałów został napisany przez specjalistę w swojej dziedzinie - wspinacza, narciarza, przewodnika górskiego, fotografa czy ratownika TOPR. Z bogato ilustrowanej książki dowiemy się wszystkiego, co najważniejsze m.in. o wspinaczce skalnej i lodowej, drytoolingu, skituringu, freeride, slackline, prawidłowym odżywianiu, właściwym doborze sprzętu i ubioru, bezpieczeństwie i higienie w górach...

Multimedialnym rozwinięciem poradnika jest strona internetowa www.100poradgor.pl. Zawiera ona video-porady, w których autorzy poszczególnych rozdziałów książki omawiają i pokazują to, co na stronach publikacji opisują. Tym samym, możemy zobaczyć, jak np. prawidłowo wpinać linę, zapoznać się z tajnikami jogi czy posłuchać rad Jana Krzysztofa - naczelnika TOPR - na temat bezpieczeństwa w górach zimą.

Zarówno książkę, jak i stronę internetową gorąco polecamy!

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
świat,
porada,
100,
Gora,
góry,
książka,
narciarstwo,
fotografia,
wspinaczka

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (8)

Dodaj komentarz

~hisp -

super opracowane porady o medycynie wysokogórskiej, chorobach wysokościowych i poruszaniu się po lodowcach, czyli to co potrzebne w Alpach i górach wysokich

~olo84 -

Wczoraj kupilem w Empiku. Niestety musial mi jej poszukac sprzedawca, bo w Empiku latwo znajduje sie tylko Cichopki i inne Ibisze :-) Ale bylo warto poszukac!

~maniak -

Książka dawno kupiona. Zainteresowania nie ma, bo neostradowcy komentują w tym czasie majtki Dody albo wyżywają się na PiSie tudzież PO. ;-) Nie przejmowałbym się tym.

~Mirosław -

Wreszcie jakaś profesjonalna księga, znakomite teksty, rzeczowe porady i sporo ciekawych zdjęć. Przeglądam i czytam z zaintrersowaniem. Polecam.

~stom12 -

Kupiłem wczoraj na Krakowskim Festiwalu Górskim i nie moge się oderwać :-) Na taką książkę długo czekałem

~edek -

Spoko.widzę zero zainteresowania .A to cudowny sport .