Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

36 godzin w Krakowie

W Krakowie, drugim największym mieście Polski, nie da się uniknąć porównań. Dostojny Rynek Główny, otoczony kafejkami, zdominowany przez bliźniacze wieże pięknego kościoła? Jak w Pradze, tylko większy. Zamek stojący na wzgórzu nad ospałą rzeką? Jak w Budapeszcie, tylko starszy. Szalone życie nocne dudniące w obskurnych kamienicach? Jak w Berlinie, tylko łagodniejsze.

XV-wieczny Kościół Mariacki jest najsłynniejszą świątynią w Krakowie. /fot. P Malecki
XV-wieczny Kościół Mariacki jest najsłynniejszą świątynią w Krakowie. /fot. P Malecki /New York Times Syndicate

Ale to odmłodzone miasto oferuje też oryginalne niespodzianki. W opuszczonych fabrykach powstają muzea, a off'owe galerie wystawiają prace lokalnych artystów. Lśniące nowe restauracje wciskają się między bardziej ekscentryczne lokale, odświeżając "jedzeniowy" wizerunek miasta. To wszystko sprawia, że Kraków wkrótce może stać się tym postkomunistycznym, modnym miejscem, do którego będziemy porównywać inne miasta.

Piątek

16.00 Spacer po parku

Niewielkie dzielnice historyczne Krakowa są stworzone do spacerów, więc zacznij od przechadzki po Plantach, przyjemnej zadrzewionej trasie, która okala Stare Miasto. Tą liściastą ścieżką dojdziesz do Wzgórza Wawelskiego, gdzie nad Wisłą stoi zamek i katedra. Możesz przejść przez podworzec wawelski i zejść na drugą stronę, gdzie czekają wypielęgnowane promenady wzdłuż rzeki. Idź tak długo aż dotrzesz do otwartej przed rokiem stalowej kładki Bernatki, po której mogą poruszać się piesi i rowerzyści, a która łączy Kazimierz z Podgórzem.
18.00 Uwolnij umysł

Kunst Macht Frei - sztuka wyzwala. Taki napis znajdziesz na rzeźbie, stworzonej na wzór pamiętnego wejścia do Auschwitz, która wita odwiedzających pierwszą wystawę w nowym Muzeum Sztuki Współczesnej, MOCAK (ulica Lipowa 4; 48-12-263-4001; mocak.com.pl), otwarte w maju w przemysłowej części Podgórza. W eleganckich galeriach ze szkła i betonu znajdziesz równie prowokacyjne dzieła, jak pełnowymiarowa reprodukcja celi więziennej z Guantanamo, stworzona przez Tomasza Bajera.

20.30 Smak Polski

W restauracji Pod Baranem (ulica św. Gertrudy 21; 48-12-429-4022; podbaranem.com), nieco tandetny wystrój i nastrojowe obrazy olejne graniczą z kiczem, ale z kuchni wychodzą solidne polskie klasyki. Zacznij od parującego talerza czerwonego barszczu lub sycącej zupy grzybowej podawanej w chlebie. Potem ruskie pierogi lub plastry kaczej piersi w słodkim sosie jabłkowym z cynamonem. Zakończ posiłek lepkim piernikiem. Za kolację dla dwojga, bez napojów, zapłacisz około 90 złotych.

Symbol zakochanych Krakowian - kładka Bernatka - łączy Kazimierz z Podgórzem. /fot. Piotr Małecki
New York Times Syndicate

23.00 Wódka na 100 sposobów

Stare Miasto jest naszpikowane barami i kafejkami, ale by przetestować największy lokalny wybór alkoholi, udaj się do baru Wódka (ulica Mikołajska 5; 48-12-422-3214; wodkabar.pl). Zapomnij o spróbowaniu całego wódczanego menu - jest około 100 rodzajów tego trunku - ale zacznij od zmrożonej orzechówki (7 złotych), którą będziesz chciał sączyć powoli, a nie wychylić i skrzywić się. Potem zamów tatankę (11 złotych), żubrówkę z sokiem jabłkowym i wypij ją przy jednym z trzech malutkich stolików na dole lub na przytulnej antresoli nad barem.

Sobota

10.00 Artystyczna przechadzka

Rozpocznij dzień od przeglądu polskiej sztuki na przestrzeni dziejów. Rozpocznij od Sukiennic, olbrzymiego budynku targowego pośrodku Rynku, gdzie we wrześniu 2010 roku Muzeum Narodowe otworzyło na nowo galerię XIX-wiecznej sztuki polskiej na piętrze (Rynek Główny 3; 48-12-424-4603; muzeum.krakow.pl), mieszczącą się w czterech salach urządzonych według kodu kolorystycznego.

Więcej na ten temat

  • Nie ma lepszego miejsca na spędzanie wakacji niż Kraków - podaje Gazeta Krakowska opierając się na wynikach badania przeprowadzonego prze uznaną światową firmę public relations. Kraków jest także dobrym miejscem do mieszkania i robienia kariery. więcej »

Kolejny przystanek to Galeria Plakatu (ulica Stolarska 8-10; 48-12-421-2640; cracowpostergallery.com), sklep oferujący tysiące rzadkich, XX-wiecznych dzieł sztuki plakatowej, która nabrała szczególnego znaczenia w Polsce po drugiej wojnie światowej. Zwróć uwagę na dziwaczne prace Wiesława Walkuskiego. Zakończ spacer XXI-wieczną sztuką w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Plac Szczepański 3a; 48-12-422-1052; bunkier.art.pl), gdzie możesz zobaczyć ekscentryczne wystawy na dużą skalę.

13.30 Krowy i ciastka

W Love Krove (ulica Józefa 8; 48-12-422-1506), modnej, powstałej rok temu knajpce z hamburgerami, krowa jest świętością. Wystrój, pozornie przypadkowy, zdominowany jest przez inspirowany bydłem mural na całej ścianie oraz soczyste kotlety z wołowiny z nietypowymi dodatkami. Wypróbuj burgera Ozzy z burakami, grillowanym ananasem, serem i sosem barbecue (15 zł) z miską chrupiących ziemniaczanych ćwiartek (5 zł). Na deser wpadnij do Cupcake Corner (ulica Bracka 4; 48-12-341-4272; cupcakecorner.pl), nowej cukierni prowadzonej przez ekspatę z Chicago - miłośnika babeczek. Oferta zmienia się codziennie, więc trzymaj kciuki, żeby trafić na wilgotne i aksamitne babeczki (6 zł).

16.00 Lekcja historii

Najpopularniejsza atrakcja w mieście jest również najbardziej wstrząsającą. W dawnej fabryce emalii Oskara Schindlera, którą pokazał w filmie "Lista Schindlera" Steven Spielberg, w czerwcu 2010 roku została otwarta nowa filia Historycznego Muzeum Miasta Krakowa (ulica Lipowa 4; 48-12-257-1017; mhk.pl). Stała wystawa, informacyjna i poruszająca zarazem, zatytułowana "Kraków pod okupacją nazistowską 1939-45" prezentuje życie (i śmierć) w mieście od wybuchu II wojny światowej aż do likwidacji getta żydowskiego.

Ochota na "małe conieco"? Wejdź do Love Krove na pysznego burgera. /fot. Piotr Malecki
New York Times Syndicate

20.00 Miłośnicy pierogów

Zachwyć swoje podniebienie zestawem pierogów - z nadzieniem z różnych owoców (17,5 zł), z mięsem (39,5 zł) lub wegetariańskim (36,9 zł) w Pierożkach u Vincenta (ulica Bożego Ciała 12; 48-501-747-407; kazimierz.uvincenta.pl) - słoneczną pierogarnią z inspirowanym dziełem Van Gogha muralem na suficie. Albo skomponuj któryś z dwóch tuzinów rodzajów pierogów (z serem białym i orzechami włoskimi to mój faworyt - 13,50 zł) z darmowym dodatkiem, takim jak masło, cebulka lub hojna porcja kwaśnej śmietany.

22.00 Noc w żydowskiej dzielnicy

Więcej na ten temat

  • Podgórze to część Krakowa, której nie było łatwo osiągnąć sukces. Dzielnica, założona przez Habsburgów w XVII w., w czasie drugiej wojny światowej została przez Nazistów zmieniona w getto żydowskie, potem w latach powojennych była komercyjną pustynią. więcej »

Obecnie, najgwarniejsze miejsca wieczornych imprez mieszczą się w ciemnych uliczkach Kazimierza, historycznej dzielnicy Krakowa. Idź do Singera (ulica Estery 20; 48-12-292-0622) obok Placu Nowego, głównego placu Kazimierza, gdzie niektóre stoliki to przerobione antyczne maszyny do szycia. Kiedy zrobi się chłodno, wejdź do Alchemii (ulica Estery 5; 48-516-095-863; alchemia.com.pl), mrocznego miejsca, oświetlonego świeczkami, z wypchanym krokodylem wiszącym nad barem.

Północ: Specjał z niebieskiej nyski

W Krakowie najpopularniejszą przekąską uliczną są zapiekanki z pieczarkami i serem (i różnymi innymi dodatkami). Dlatego też rotunda pośrodku Placu Nowego jest wypełniona sprzedawcami zapiekanek, lecz najlepsze znajdziesz u Endziora (Plac Nowy; 48-12-429-3754; endzior.eu). Jeśli jesteś gotowy przejść się kawałek po przekąskę o północy, poszukaj niebieskiej nyski zaparkowanej obok Hali Targowej przy skrzyżowaniu ulic Blich i Grzegórzeckiej. Do 3 w nocy, panowie w białych fartuchach serwują kiełbaski grillowane na otwartym ogniu obok samochodu. Podawane z chrupiącą bułką i musztardą (8 zł), kiełbaski zyskały miano kultowych, więc bądź przygotowany na stanie w długiej kolejce.

W Kopalni Soli w Wieliczce.
New York Times Syndicate

Niedziela

11:00 Słone miasteczko

Prawie na każdym rogu w centrum miasta znajdziesz wózek z obwarzankami. Kup parę i wskocz do pociągu do Wieliczki, cichego miasteczka pod Krakowem, gdzie znajduje się Kopalnia Soli (ulica Danilowicza 10, Wieliczka; 48-12-278-7375; kopalnia.pl), jedno z pierwszych miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trwające dwie i pół godziny zwiedzanie z przewodnikiem zaczyna się od zjechania 64 m w dół XVII-wiecznym szybem kopalnianym. Potem krążysz po rozległym labiryncie komnat, wśród nich niesamowita kaplica z ołtarzem, żyrandolami i rzeźbami, a wszystko zrobione z soli. Nie wierzysz? Poliż, to poczujesz.

Tekst: Ingrid K. Williams

Tłum. Małgorzata Turnau

źródło informacji: New York Times Syndicate

Więcej o:
rynek główny,
Kraków,
Wieliczka,
Kazimierz,
Kopalnia Soli w Wieliczce,
weekendy,
urlop,
36 godzin w...,
The New York Times

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (94)

Dodaj komentarz

~Pimpeku -

To moje miasto i za to je kocham i .......bardzo tęsknię. See you soooooon !

~Postkomunista -

Cóż, mieszkam tutaj od urodzenia. Co mogę powiedzieć o tym opisie? Naiwny do bólu. Kraków jako "modne miasto postkomunistyczne" w którym trzeba się napić orzechówki (kto w Krakowie pije taki syf?) przejść po Plantach (nazwanych "parkiem") i zjeść zapiekankę na Kazimierzu (atrakcja dla turystów, dla tubylców odpowiednik najpodlejszego kebabu) i zajrzeć do fabryki Schindlera, podobno "najbardziej atrakcyjnego miejsca w Krakowie" (gwarantuję, że 9/10 krakusów nie ma pojęcia, gdzie to dokładnie jest, to po prostu obce ciało). Jasne, z perspektywy Amerykanów, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu atrakcji rodem z Indii, traktując Kraków jako element objazdówki po Europie - świetna sprawa.

~Polak -

Ingrid? skad Ty sie zerwalas dziewczyno? nie podoba mi sie twoj " tandetny jezyk " jakim opisujesz jedno z najpiekniejszych miast na swiecie...

~storno -

Jankesi to prostaki,ona pisze dla nich czyli głównie o żarciu i piciu.Unikat w skali świata czyli Sukiennice załatwiła połową zdania, ani słowa o pięknych kamieniczkach,podziemiach Rynku czy choćby wzmianki o historii Królewskiego Miasta. Amerykański bełkot dla ludzi,którzy historii nie lubią,bo sami jej prawie nie mają.

~Wspaniały sojusznik -

A wizę miała ?

~Rajca -

brud brud i jeszcze raz BRUD to jest Kraków

~Raf -

Syf wszedzie brudno, kupy psów , i ten ZIKIT nic nie robi a takie pieniądze każe sobie płacic , tylko mandaty potrafi brać . ŻENADA WESYD taki takie miasto SYF na ulicach ,

~Rosomak -

"Kraków wkrótce może stać się tym postkomunistycznym, modnym miejscem" - tylko jankeski rozum mógł nazwać Kraków miejscem postkomunistycznym. Im wszystko i zawsze kojarzy się u nas z komuną tak, jak mnie poziom wykształcenia Jankesów ze szkołą podstawową - ukończoną korespondencyjnie.

~NYC -

Jezeli sie nigdzie nie bylo, to i KRAKOW jest ladny !!!!!!!!

~Tom -

Przydałby się analogiczny artykuł o "postkolonialnej" Filadelfii lub Bostonie. Lub o "postholenderskim" Nowym Jorku.