Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

36 godzin w Kapsztadzie

Kapsztad obezwładnia wszystkie zmysły. Jego elegancja, jasne światła i wielkie budynki w centrum miasta kolidują nieco z otoczeniem - blaskiem i niebezpieczeństwem wietrznych gór i dwóch oceanów, które go okalają.

Warto zarezerwować stolik w restauracji Servuga z widokiem na wybrzeże.
Warto zarezerwować stolik w restauracji Servuga z widokiem na wybrzeże. /New York Times Syndicate

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2010 roku zmieniły częściowo infrastrukturę. Zbudowano stadion na 55 tysięcy miejsc. Otwarto ekskluzywne hotele, butiki, restauracje, galerie sztuki i pensjonaty. Ceny poszybowały w górę i od tej pory przemysł turystyczny zawodzi.

Odnowa miasta wciąż trwa w City Bowl (centrum), wokół Uniwersytetu Kapsztadzkiego i w starej, przemysłowej dzielnicy Woodstock. Pomimo ogromnej biedy panującej na przedmieściach, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie pod względem przyrodniczym. Śmiałkowie mogą tu uprawiać skydiving, kite-surfing, wspinaczkę, paralotniarstwo, nurkowanie. Reszta może robić spokojniejsze rzeczy z nie mniejszym entuzjazmem.

Piątek

14.00 Powrót w czasie

Zacznij od historii apartheidu i wizyty w District Six, miejsca, w którym niegdyś mieszkali wyzwoleni niewolnicy, artyści, rzemieślnicy, robotnicy i imigranci. W latach 60. rząd wysiedlił ich i wyburzył domy, aby wprowadzić rasową separację. 30 lat później museum District Six (25A Buitenkant St.; 27-21-466-7200; districtsix.co.za; wstęp 20 randów) zostało otwarte w odnowionym kościele - miejscu spotkań przeciwników apartheidu. Noor Ebrahim, który spisał swoje wspomnienia z życia w District Six, prowadzi teraz mały sklepik w muzeum. Chętnie dzieli się wrażeniami ze ślubów, pogrzebów i ulicznego życia, które toczyło się w tym miejscu i było całkiem odmienne od dzisiejszego.

16.00 Więcej niż ogród

Położony na wschodnim zboczu Góry Stołowej, na terenie liczącym 1300 akrów Narodowy Ogród Botaniczny Kirstenbosch (Rhodes Drive, Newlands; 27-21-799-8783; sanbi.org; 40 randów) został utworzony w 1913 roku, by chronić miejscowe gatunki roślin. Jest w nim obecnie ponad 7000 roślin różnych gatunków. W ogrodzie jest również miejsce przeznaczone na pikniki. Pobliski las zamieszkuje ponad 125 gatunków ptaków, a także ssaków, gadów, żab i bezkręgowców.


New York Times Syndicate

Nie odpuść wizyty w Ogrodzie Zapachu. Odbywają się tu czasowe wystawy, serie letnich koncertów (na południowej półkuli właśnie zaczęło się lato), podczas których występują południowoafrykańscy artyści.

18.00 Na szczycie stołu

Góra Stołowa (27-21-424-8181; tablemountain.net; 175 randów kosztuje bilet w obie strony kupiony w internecie, 195 w kasie) dla Kapsztadu jest tym, czym wieża Eiffla dla Paryża - znakiem rozpoznawczym, który równocześnie definiuje i dominuje widok miasta. Wjedź kolejką na 1086-metrową górę z granitu i piaskowca, by podziwiać niesamowitą panoramę Kapsztadu o zachodzie słońca. (Jeśli chcesz odbyć tę wędrówkę pieszo, zajmie ci to dwie godziny). Na szczycie góry są dobrze oznaczone ścieżki. W razie niepogody, trzeba liczyć się z ewentualną zmianą planów.

20.00 Kołysać biodrami

W Kapsztadzie możesz skosztować każdego rodzaju kuchni i rozrywki. Dlaczego by nie wypróbować lokalnych faworytów? Wieczorami, od wtorku do niedzieli, okoliczni mieszkańcy zbierają się w Marco's Africa Place (15 Rose Lane, Bo-Kaap; 27-21-423-5412; marcosafricanplace.co.za). Wchodzą na stoły, kołysząc się do dźwięków granych przez miejscowe zespoły, czasem również sami występują. Jedzenie, odzwierciedlające prostotę kuchni afrykańskiej, jest właściwie bez znaczenia. Zamów półmisek złożony z grillowanego mięsa, wątróbek drobiowych, ozorków i fasoli. Na deser koniecznie spróbuj tarty z brandy. Za kolację z piwem zapłacisz około 300 randów.

23:30 Noc na Atlantyku

Więcej na ten temat

  • Jedno z największych miast RPA to raj na ziemi. Tamtejsze widoki zapierają dech. O niepowtarzalnym uroku południowoafrykańskiego miasta przesądza jego malownicze położenie na półwyspie wciętym w ocean. więcej »

Wypij drinka z młodymi bywalcami w Cafe Caprice (37 Victoria Road; 27-21-438-8315; cafecaprice.co.za), barze na otwartym powietrzu na promenadzie w Camps Bay. Albo przejdź parę kroków dalej do ekskluzywnego klubu St. Yves (The Promenade, Victoria Road; 27-21-438-0826; styves.co.za), na tańce do białego rana i obserwowanie dystyngowanych gości lokalu. Miejsca siedzące na zewnątrz wychodzą na piaszczystą plażę i ocean. Lepiej nie próbuj nocnej kąpieli w lodowatych wodach Atlantyku (chyba, że miłe ci jest bliskie spotkanie z rekinem).

Sobota

09:00 Burgery ze strusia

Rozpocznij dzień z kalejdoskopem smaków w Old Biscuit Mill w odnowionym wiktoriańskim młynie w dzielnicy Woodstock - miejscu spotkań i biesiadowania, gdzie można kupić świeżo przyrządzone potrawy z całego świata (ciastka francuskie, grecki falafel, azjatyckie makarony, hiszpańską paellę, holenderskie naleśniki; jest także bar z winami, najlepsza Bloody Mary i najświeższa mozzarella). Bez względu na porę nie możesz przegapić burgera ze strusia prosto z grilla (50 randów). W pobliżu są sklepiki z ubraniami i rękodziełem (373-375 Albert Road; 27-21-447-8194; theoldbiscuitmill.co.za). Solidny brunch to koszt 100-150 randów.

11.30 Stare i nowe skarby

Brukowany Greenmarket Square, jeden z najstarszych publicznych placów w Południowej Afryce, jest wypełniony kramami z lokalną sztuką, biżuterią, maskami i rzeźbami w bardzo rozsądnych cenach. Sprzedawcy chętnie rozmawiają o swoich dziełach i targują się (Shortmarket and Burg Sts.; 27-21-426-1052). Stamtąd idź na Long Street, gdzie młodzi projektanci otworzyli swoje butiki, a balkony z balustradami z giętej stali nadają ulicy nowoorleański charakter.

Przylądek Dobrej Nadziei.
New York Times Syndicate

Urodzona w Suazi Thulare Monareng, która studiowała w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, otworzyła niedawno Fashion Collage Deli (219-223 Long St.; 27-21422- 2774). Wystawia tam swoje projekty w przemysłowych lodówkach, stojakach Coca-coli i wózkach sklepowych. W Clarke's Bookshop (211 Long St.; 27-21-423-5739; clarkesbooks.co.za) dostaniesz mapy, książki i ryciny o południowej Afryce. African Music Store (134 Long St.; 27-21-426-0857; africanmusicstore.co.za) oferuje szeroki wybór muzyki z całego kontynentu, a także odbiorniki radiowe zrobione w całości z odzyskanego plastiku, drutów i kapsli z butelek po piwie.

15.00 Sącząc wino

Żadna podróż do Kapsztadu nie może się odbyć bez wizyty w jednej ze słonecznych winnic. Położona w podmiejskiej, dość ekskluzywnej dzielnicy Constantia, położonej na historycznej trasie winnej, Groot Constantia (27-21-794-5128; grootconstantia.co.za) serdecznie wita gości. Założona w 1685 roku, jest jedną z najstarszych winnic w kraju. Elegancka oprawa miejsca, zachęca do odwiedzenia dworku otoczonego rzędami dębów.

20.30 Uzależnieni od sushi

Jest tylko jeden powód, dla którego warto iść do V&A Waterfront, gdzie są zbyt wysokie ceny i można poczuć się jak w dużym centrum handlowym - Sevruga (Shop 4, Quay 5, V&A Waterfront; 27-21-421-5134; www.sevruga.co.za). W Sevrudze dostaniesz miejscowe ryby, sałatki w stylu fusion i najlepsze południowoafrykańskie wina. Aby naprawdę docenić świeży połów, zamów sushi, które ma tu świetną cenę (26 sztuk kosztuje 120 randów). Zarezerwuj stolik przy oknie, by cieszyć się widokiem wody.

Muzeum District Six zostało otwarte w odnowionym kościele - miejscu spotkań przeciwników apartheidu.
New York Times Syndicate

22.30 Drinki i muzyka

Udaj się do Asoki (68 Kloof St.; 27-21- 422- 0909; asokabar.co.za), stylowego, przytulnego baru w wiktoriańskim budynku, dla muzyki, którą tam grają i pysznych drinków, od klasycznego mai tai z ananasem (45 randów) po ryzykowne Porn Star Martini z passiflorą (48 randów). Wystrój oparty na zasadach feng shui przyciąga zróżnicowany rasowo tłum 20- i 30-latków. Zależnie od wieczoru, muzyka i tańce mogą sprawiać większą frajdę w Fiction DJ Bar & Lounge (226 Long St.; 27-21-424-5709; fictionbar.com) lub Zula Sound Bar (98 Long St.; 27-21-424-2442; zulabar.co.za) na pobliskiej Long Street.

Niedziela

8.00 Na południe

Kto jedzie do Kapsztadu i nie odwiedza Przylądka Dobrej Nadziei? Wypożycz samochód i jedź na południe. Uważaj na pawiany na górskich drogach! Zatrzymaj się w Simon's Town na śniadanie i zapoznaj się z kiwającymi się afrykańskimi pingwinami (zagrożony gatunek) w Boulders Beach. Jedź dalej, aż do Przylądku Dobrej Nadziei, symbolicznego punktu spotkania dwóch oceanów (chociaż geograficznie ten punkt jest dalej na południe, na przylądku Agulhas). Wróć do miasta Chapman's Peak Drive (114 zakrętów), jedną z najpiękniejszych nabrzeżnych tras na świecie.

Elaine Sciolino

Tłum. Małgorzata Turnau

źródło informacji: New York Times Syndicate

Więcej o:
Kapsztad,
36 godzin w...

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (12)

Dodaj komentarz

~ghki -

odradzam podróż ponieważ finansujemy w ten sposób rasistowski rząd, który rządzi w RPA od 1994 roku.

~4og -

Odradzam wyjazd do Afryki Południowej ponieważ wydając tam pieniąedze zasilamy rasistowski, czarny rząd.

~nikt -

No tak jesteśmy chwilą tej ziemi i nieustannie trzeba o nią dbać.

~garnek -

Nie jezdze do dzikusow i do Egiptu, Tunezji rowniez.

~rytrjngfhnf -

Byłem tam z wycieczką. Było nas kilkanaście osób z Polski, Portugalii, Niemiec, Francjii i Węgier. Bardzo niebezpieczne miejsce dla osób o białym kollorze skóry. Nie wolno podróżować w grupach mniejszych niż kilkuosobowe, koniecznie z przewodnikiem znającym obyczaje i miejsca gdzie białym kaytegorycznie nie wolno sie pokazywać. Niby egzotyczna przygoda, uraoda itd, ale wrażenia bardzo niemiłe.

~eiffel84 -

witam faktycznie niebezpiecznie ale przezylem tam 2,5 tygodnia, bylem w lutym i wybieram sie znowu za rok. Dobrze jest miec ze soba kogos z tamtad nawet bialego :) Cape Town lub jak kto woli Kapsztad jest przepiekny polecam !! A widok z Table Mountain.... zatyka :)

~x-actor -

Przylądka, czy Przylądku ? To właściwie jak być powinno Pani Małgosiu ? "Kto jedzie do Kapsztadu i nie odwiedza Przylądka Dobrej Nadziei?"..., "Jedź dalej, aż do Przylądku Dobrej Nadziei, symbolicznego punktu ...."

~Stara Jędza -

Nie jadę. Jeżeli ma mi obezwładnić również zmysł smaku, to siedzę w domu!