Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Szczawnica

Wyciągi narciarskie

Krościenko na Dunajem

Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w malowniczej kotlinie górskiej, na wysokości około 420-500 m n.p.m., pomiędzy trzema pasmami górskimi: Pieninami, Gorcami i Beskidem Sądeckim. Dzięki temu jest to doskonały punkt wypadowy w góry. Tereny te zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski.

Krościenko na Dunajem
Na narty

Urzekają pięknem krajobrazu, czystym powietrzem oraz unikalną przyrodą. Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skalę jest przełom Dunajca. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii sięgającej XIV w. O każdej porze roku turysta znajdzie tu coś ciekawego. Latem warto wybrać się na wędrówki malowniczymi górskimi szlakami, a zimą można oddać się pasji narciarskiej, korzystając z dobrze przygotowanych wyciągów narciarskich. Dla chcących odpocząć nieco mniej aktywnie przygotowano kuligi połączone z ogniskiem i pieczeniem barana.

Wyciągi narciarskie

,,Na Stajkowej" - Krościenko-Zawodzie, 400 m od centrum

wyciąg orczykowy, długość 500 m - dla zaawansowanych

wyciąg orczykowy, długość 250 m - dla początkujących i średnio zaawansowanych, różnica poziomów 101 m, przepustowość 900 os./godz., trasy oświetlone, nagłośnione, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. W pobliżu wyciągu dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna: wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska, restauracja.

Krościenko nad Dunajcem otrzymało prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego aktem lokacyjnym z 1348 r. Z tego okresu zachował się układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem. W kościele pw. Wszystkich Świętych znajdują się m.in. interesujące freski z XIV, XV i XVI w. O dawnym wyglądzie miasteczka świadczą cztery ponadstuletnie domy zachowane w południowej pierzei rynku. W pobliskim Grywałdzie, w pięknym otoczeniu, znajduje się kościół drewniany z XIV-XV w. nazywany "bratem kościoła z Dębna". Od 1963 r. Krościenko stanowi centrum Ruchu Światło-Życie, corocznie zjeżdżają tu liczni uczestnicy oaz z całej Polski i spoza jej granic. Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu - prawym brzegu Dunajca. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone.

Ta malowniczo położona gmina stanowi doskonałą bazę dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej. Szlaki turystyczne z Krościenka prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań, Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi przez przełom Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin. Właściwy przełom zaczyna się kilometr za Sromowcami Niżnymi u stóp Ostrej Skały. Na dystansie 3 km w linii prostej rzeka tworzy 7 dużych pętli, wydłużając swoją trasę do 8 km. Dolina zwęża się miejscami do 50 m, a jej pionowe wapienne ściany wznoszą się na wysokość 200-300 m nad poziom rzeki. Spadek nie jest równomierny, wartki nurt przeplata się ze spokojnymi odcinkami. Przełom Dunajca objęty jest ochroną czynną w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Walory turystyczne oraz fakt, że gmina Krościenko nad Dunajcem leży pomiędzy trzema parkami: Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim Parkiem Narodowym i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym sprawiają, że latem liczba mieszkańców wzrasta czterokrotnie, a misja gminy w myśl opracowanej strategii rozwoju brzmi: "Pienińska Gmina Krościenko nad Dunajcem miejscem, w którym chce się żyć i do którego chce się przyjechać".

Noclegi

Krościenko jest zdecydowanie gminą turystyczną, przygotowaną na przyjęcie wielu gości. Na turystów i wczasowiczów czeka około 1000 miejsc w domach wczasowych i kwaterach prywatnych oraz w gospodarstwach agroturystycznych.

W okresie letnim funkcjonuje pole namiotowe na około 1000 miejsc, położone na cyplu, na prawym brzegu Dunajca w odległości ok. 1200 m od centrum (dojazd ulicą Zdrojową). Informacje o bazie noclegowej można uzyskać w Gminnym Centrum Kultury, Rynek 32, tel. 18 262 30 04 lub na stronie internetowej gminy www.kroscienko.pl

Dojazd

Przez Krościenko biegnie droga wojewódzka 969 Nowy Sącz - Krościenko - Nowy Targ.

Kraków - 108 km, Zakopane - 53 km, Nowy Sącz - 45 km, Nowy Targ - 32 km, Szczawnica - 6 km

Krościenko nad Dunajcem

Urząd Gminy

ul. Rynek 35

34-450 Krościenko nad Dunajcem

tel. 18 262 30 77

fax 18 262 34 55

e-mail: gmina@kroscienko.pl

www.kroscienko.pl


Na narty

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24