Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Sękowa

Wyciągi narciarskie

Sękowa

Gmina Sękowa leży w obrębie Beskidu Niskiego, w Paśmie Magurskim z dwoma głównymi grzbietami - Magurą Małastowską i Magurą Wątkowską, pomiędzy dolinami Ropy i Wisłoki. Od południa graniczy bezpośrednio ze Słowacją. Lasy należące do Puszczy Karpackiej zajmujące 67% gminy są ostoją dla dzikiej zwierzyny. Zasoby te w części są objęte ochroną przez Magurski Park Narodowy.

Okoliczne wyciągi narciarskie i stoki są doskonałymi terenami do uprawiania narciarstwa
Okoliczne wyciągi narciarskie i stoki są doskonałymi terenami do uprawiania narciarstwa /Na narty

Krystalicznie czyste rzeki i strumienie oraz bogactwo fauny i flory przyciągają miłośników przyrody. W uzdrowisku Wapienne, wykorzystując naturalne zasoby wód mineralnych i borowiny, leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry. Pagórkowate ukształtowanie terenu stwarza naturalne warunki do uprawiania narciarstwa. Stok Magury Małastowskiej jest jednym z najdłuższych stoków narciarskich w południowo-wschodniej Polsce.

Trasy narciarskie

• nr I - długość 1400 m, różnica poziomów 260 m, spod szczytu Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.), trasa średnio trudna, sztucznie naśnieżana, ratrakowana, oświetlona

• nr II - długość 500 m, różnica poziomów 97 m, trasa łatwa, ratrakowana, oświetlona

• nr III - długość 550 m, różnica poziomów 97 m, trasa łatwa, ratrakowana

• nr IV - długość 150 m, różnica poziomów 21 m, trasa do nauki jazdy na nartach i snowboardzie

• nr V - długość 3050 m, różnica poziomów 260 m, nartostrada

Wyposażenie stacji: 2 ratraki, sztuczne śnieżenie trasy nr I, oświetlenie tras I i II, serwisy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, bufety, instruktor, szkoła narciarska PZN, parkingi, noclegi w pobliżu, GOPR.

Trasy biegowe

Miłośników narciarstwa biegowego czekają piękne zimowe panoramy, wszechotaczająca biel, cisza i spokój:

• "Jagoda", długość 2500 m, trasa narciarska biegowo - rekreacyjna: początek na szczycie Magury obok schroniska.

Ponadto sieć 100 km tras biegowych na terenie miejscowości Małastów i Krzywa, Radocyna, Banica, trasy połączone są z Magurą Małastowską.

Na terenie gminy zachowało się wiele skarbów kultury mieszkańców tej ziemi: Łemków i Pogórzan. Perłą regionu jest gotycki modrzewiowy kościół pw. śś. Filipa i Jakuba z 1520 r., jeden z najpiękniejszych w Polsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznym elementem krajobrazu są kopuły z potrójnymi krzyżami pięknych cerkwi łemkowskich, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki budowlanej z malarstwem ikonowym wewnątrz. Kunszt budowlany łemkowskich mistrzów podziwiać można w Bartnem, Pętnej, Męcinie Wielkiej, Ropicy Górnej.

Najstarszą i najpiękniejszą jest cerkiew w Owczarach pw. Opieki Bogurodzicy z 1653 r. Równie malownicze są kapliczki, figury, łacińskie i prawosławne krzyże przydrożne, dzieła mistrzów kamieniarskich, m.in. z Bartnego. W Sękowej można zwiedzić skansen przemysłu naftowego.

Tutaj jest światowa kolebka tego przemysłu. Już w 1791 r. powstały tu pierwsze na świecie studnie ropne (tzw. kopanki), a w 1852 r. w "Pustym Polu" w Siarach zbudowano pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. W gminie pozostało 25 cmentarzy wojennych (z blisko 400 na terenie całej Galicji). Perłą w koronie jest niewątpliwie cmentarz nr 60 na Przełęczy Małastowskiej.

Gmina przyciąga również pięknym ukształtowaniem terenu. Warto wybrać się do rezerwatu skalnego "Kornuty", położonego na północno-zachodnich stokach Magury Wątkowskiej oraz do Magurskiego Parku Narodowego obejmującego południowo-wschodni skrawek gminy. Na piechura czekają oznakowane i urozmaicone szlaki turystyczne, wiodące przez porosłe bujną roślinnością stoki, wzgórza, parowy i jary poprzecinane korytami licznych potoków.

Atrakcje w okolicy

• Hala sportowa, lodowisko, basen odkryty, stadion sportowy, kryta pływalnia "Fala", Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach, ul. Sportowa 9, tel. 018 352 69 70, www.osir.gorlice.pl;

• Stadnina koni huculskich "Gładyszów" w Regietowie, Regietów 28, 38-315 Uście Gorlickie, tel./fax 018 351 00 18, 018 351 00 97, www.huculy.com.pl;

• Uzdrowisko Wysowa, tel. 018 353 24 00.

Urząd Gminy

Sękowa 252

38-307 Sękowa

tel. 018 351 80 17

fax 018 354 03 10

e-mail: ugsekowa@sekowa.pl

Punkt Informacji Turystycznej w Siarach,

Siary 19, 38-307 Sękowa, tel. 18 3518770

PTTK o/Gorlice

ul. Piłsudskiego 6

tel. 018 352 16 88

www.sekowa.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24