Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Rabka ZdrĂłj

Wyciągi narciarskie

Rabka Zdrój

Rabka-Zdrój to uzdrowisko usytuowane w malowniczej kotlinie u podnóża Gorców na wysokości 500-600 m n.p.m. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na masyw Lubonia Wielkiego należącego do Beskidu Wyspowego i położone na zachodzie pasmo babiogórskie.

Rabka Zdrój
Na narty

Główną funkcją miasta jest lecznictwo, ale szybko rozwija się tu również turystyka, wykorzystująca atrakcyjne położenie gminy. Przez miasto przebiega kilka szlaków, inne mają początek w pobliskim Parku Narodowym. Niektóre są przeznaczone dla wytrawnych piechurów, ale znaleźć można i takie dla spacerowiczów. Bardzo dobrym pomysłem na poznanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych Gorczańskiego Parku Narodowego jest skorzystanie z jednej ze ścieżek edukacyjnych. Na terenie Parku Zdrojowego stoi pomnik Jana Pawła II, przy którym rozpoczyna się Szlak Papieski w Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak biegnie przez ulubione miejsca, którymi wędrował Karol Wojtyła.

Szlaki turystyczne, rowerowe i spacerowe, ośrodek jazdy konnej, stadion sportowy, skate-park, place zabaw dla dzieci oraz baseny zachęcają do spędzania urlopu właśnie w Rabce-Zdroju. W zimie na miłośników białego szaleństwa czekają doskonale przygotowane stoki do narciarstwa zjazdowego i trasy do narciarstwa biegowego. W centrum miasta porą zimową funkcjonuje lodowisko.

Wyciągi narciarskie

Rabka-Zaryte ,,Polczakówka"

wyciąg orczykowy, dla dorosłych, długość 650 m, różnica poziomów 130 m, przepustowość 850 os./godz.

wyciąg linowy, dla dzieci, długość 70 m, różnica poziomów 7 m, stok oświetlony, sztucznie naśnieżany.

Przy wyciągach znajduje się parking, zaplecze gastronomiczne, serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Działa szkoła narciarska dla dzieci, dorosłych oraz kandydatów na instruktorów PZN, licencjonowana przez Polski Związek Narciarski. Więcej informacji na stronie www.polczakowka.region-rabka.pl

Maciejowa Ski

Maciejowa I

wyciąg orczykowy, długość 850 m, różnica poziomów

198 m, przepustowość 1000 os./godz., trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i łącznej długości 2250 m

Maciejowa II

wyciąg orczykowy, długość 250 m, różnica poziomów

40 m, przepustowość 400 os./godz., trasa zjazdowa łatwa, przeznaczona dla dzieci i początkujących o długości 250 m

Stacja usytuowana na północnych stokach Maciejowej, oświetlona, obok serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, parking, zaplecze gastronomiczne i szkoła narciarska, www.maciejowa-ski.com

,,U Żura" w Chabówce

wyciąg orczykowy, długość 350 m, różnica poziomów

50 m, trasa oświetlona, łatwa, dla początkujących i średnio zaawansowanych, polecana uprawiającym narciarstwo rodzinne lub rekreacyjne

wyciąg linowy, długość 100 m, różnica wzniesień 10 m, trasa bardzo łatwa, idealna do stawiania pierwszych kroków oraz dla dzieci

Przy wyciągach parking i zaplecze gastronomiczne. Więcej informacji na stronie internetowej www.chabowka.com 

Trasy biegowe

W 2009 r. w Rabce-Zdroju zostały wytyczone i oznakowane 4 trasy turystyczne narciarstwa biegowego oraz 3 dodatkowe (krótsze), tzw. nordic walking, które można pokonywać na nartach lub pieszo ze wsparciem kijka. Znaki na wszystkich trasach mają intensywne pomarańczowe tło. Większość szlaków rozpoczyna się w Parku Zdrojowym u zbiegu ulic Orkana i Chopina.

szlak niebieski - najkrótszy; po Parku Zdrojowym, długość 2,4 km

szlak zielony - ze Śmietanowej w Zarytem na Luboń Wielki, długość 4,8 km

szlak niebieski - z Zarytego na Luboń Wielki, długość 3,5 km

szlak czarny - z Parku Zdrojowego na Krzywoń, długość 4,8 km

szlak czerwony - z Parku Zdrojowego do Schroniska PTTK Stare Wierchy, długość 8,9 km

szlak niebieski - z Parku Zdrojowego do Schroniska PTTK Stare Wierchy, długość 5,4 km

szlak zielony - z Plaskówki do Bacówki PTTK na Maciejowej, długość 6 km

Rabka-Zdrój to doskonałe miejsce na odpoczynek, punkt wypadowy dla amatorów górskich wycieczek i mogące się pochwalić wielowiekową tradycją uzdrowisko.

Warto tu odwiedzić Muzeum im. Władysława Orkana, które urządzono w budynku XVII-wiecznego drewnianego kościoła. Choć świątynia dziś już nie pełni funkcji sakralnych, wciąż urzeka czternastoma kapliczkami-stacjami Męki Pańskiej, zabytkowymi organami, polichromią czy drewnianym ołtarzem. Z kolei ekspozycja muzeum przedstawia kulturę miejscowych górali oraz największy w Polsce zbiór świątków ludowych.

Centralnym miejscem Rabki jest rozległy Park Zdrojowy. Przez cały rok zaprasza spacerowiczów, zakochanych szukających ustronnych alejek albo dzieci, które zawsze znajdą okazję do zabawy. Miejsca dla wszystkich jest dość - można przysiąść przy jednej z fontann, poszaleć na placach zabaw czy sprawdzić formę na ścieżce zdrowia. Kuszącą atrakcją są przejażdżki dorożkami lub saniami. Dzieci koniecznie powinny odwiedzić teatr Rabcio, który zaprasza małych kuracjuszy na pełne zabawy i uśmiechu przedstawienia.

Miasto posiada bogatą ofertę turystyczną, kulturalną, zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe. Można tu leczyć różnorodne dolegliwości, dzięki doskonale rozwiniętym, nowoczesnym obiektom sanatoryjno-uzdrowiskowym. Na skraju Parku Zdrojowego w pobliżu źródła solanki jodkowo-bromowej "Helena" znajduje się tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych. To pierwsza tężnia w Małopolsce. Są to dwa obiekty w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się pijalnia wód mineralnych, w drugim tężnia solankowa. Mikroklimat wytworzony przez obiekt sprzyja profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej. Unikalne właściwości wód solankowych Rabki-Zdroju powodują, że wytworzony wokół tężni aerozol nie ma równego sobie odpowiednika w kraju i na świecie.

Noclegi

Uzdrowisko posiada bogatą ofertę gastronomiczną oraz obszerną bazę noclegową, oprócz sanatoriów dysponuje licznymi domami wypoczynkowymi, pensjonatami, pokojami gościnnymi oraz gospodarstwami agroturystycznymi.

Rabka-Zdrój

Urząd Miasta Rabka-Zdrój

ul. Parkowa 2

34-700 Rabka-Zdrój

tel. 18 269 20 00

fax 18 267 77 00

e-mail: urzad@rabka.pl

www.rabka.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24