Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

NiedĹşwiedĹş

Wyciągi narciarskie

Niedźwiedź

Gmina Niedźwiedź to wyjątkowa okolica, położona w szczególnej, ochronnej strefie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Stacja jest znakomitym miejscem całorocznego czynnego wypoczynku
Stacja jest znakomitym miejscem całorocznego czynnego wypoczynku /Na narty

Dzięki temu panują tu bardzo dobre warunki rekreacyjne, piękne, czyste polany oraz niespotykane gdzie indziej gatunki fauny i flory. W skład gminy wchodzą cztery wsie: Niedźwiedź, Podobin, Poręba Wielka i Konina. Najwyższym szczytem górującym nad gorczańską krainą jest Turbacz (1311 m n.p.m.), od którego promieniście rozchodzą się wszystkie główne grzbiety górskie. Pomiędzy grzbietami z szumem płyną Orkanowe roztoki stanowiące dorzecze Raby oraz Dunajca. Sieć szlaków pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich oraz ścieżek edukacyjnych pozwala w pełni korzystać z wybitnych walorów okolicy, w której królują góry, lasy i rwące potoki.

W latach 70. XX wieku na urokliwej polanie Hucisko w Koninkach powstał kompleks obiektów sportowo-turystycznych. Obecnie po modernizacji i rozbudowie jest znakomitym miejscem całorocznego czynnego wypoczynku. Cisza, unikatowy mikroklimat i leśne knieje - pośród takiej scenerii usytuowana jest "Górska Ostoja".

Ostoja Górska Koninki to przystań dla wszystkich tych, którzy poczuli się zmęczeni zatłoczonymi kurortami. Na narciarzy czeka kolej krzesełkowa "Tobołów", trzy wyciągi talerzykowe i wyciąg dla dzieci "Hutek". Trasy zjazdowe są o różnym stopniu trudności, w tym trasa dla początkujących narciarzy.

W rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, profesjonalny serwis, licencjonowana szkoła narciarska oraz snowpark. Część hotelowa to 168 miejsc noclegowych w 48 dwupoziomowych pokojach z łazienkami. Na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, gabinet masażu i kosmetyki, kawiarnia, punkt informacji turystycznej, sklepik z wydawnictwami turystycznymi i pamiątkami.

Wyciągi narciarskie

Stacja narciarska Koninki

kolej Linowa Tobołów, długość nartostrady 1450 m

wyciąg talerzykowy "Starmaszka", długość 350 m

wyciąg talerzykowy "Hucisko", długość 350 m

wyciąg talerzykowy "Gigant", długość 200 m

wyciąg dla dzieci "Hutek", długość 50 m

Gmina Niedźwiedź to region urokliwy pod względem geograficznym, ale również z głęboko zakorzenioną kulturą. Najbardziej znaną wsią jest Poręba Wielka. Do jej popularności przyczynił się Władysław Orkan, zwany Piewcą Gorców. Urodził się on w należącym do Poręby osiedlu Zagronie, pod Turbaczykiem. Tu stworzył większość swych utworów, często umieszczając akcje w rodzinnej wsi. Dziś w jego rodzinnym domu - stuletniej willi wybudowanej w stylu zakopiańskim, znajduje się muzeum, prezentujące spuściznę pisarza.

Gmina stara się kultywować zagórzańską kulturę m.in. poprzez działalność zespołów regionalnych, które uświetniają swym śpiewem uroczystości zarówno kościelne, jak i imprezy okolicznościowe.

Turyści, oprócz wędrówki na znane i wysokie szczyty Gorców, takie jak Turbacz (1311 m n.p.m.) czy Obidowiec (1106 m n.p.m.), mogą również przejść widokowymi polanami na szczyt Suhory (1000 m n.p.m.), gdzie znajduje się ładnie wkomponowane w krajobraz, najwyżej w Polsce położone obserwatorium astronomiczne. Bardzo interesujący jest również wąwóz erozyjny z wodospadem - Koński Banior w Koninie. Szlaki górskie, szczyty i polany w tej okolicy urzekają swym pięknem i niezwykłością.

Noclegi

Gmina dysponuje miejscami noclegowymi w licznych gospodarstwach agroturystycznych, kwaterach prywatnych oraz domach wczasowych.

Niedźwiedź

Urząd Gminy

34-735 Niedźwiedź 233

tel. 18 331 70 02, 331 70 58

fax 18 331 70 57

e-mail: gmina@niedzwiedz.iap.pl

www.niedzwiedz.iap.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24