Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Muszyna

Wyciągi narciarskie

Muszyna

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna to malowniczy, górski zakątek Małopolski, w którym ponad 700 lat historii przeplata się z naturalnym bogactwem tych niezwykłych terenów, zasobnych w lasy i wody mineralne.

Psi zaprzęg, Fot. A.Klimkowski
Psi zaprzęg, Fot. A.Klimkowski /Na narty

Niegdyś biskupie "Państwo Muszyńskie" stojące na straży granic, dzisiaj spokojne uzdrowisko i brama łącząca Polskę z krajami południowej Europy - dzięki dogodnej infrastrukturze do sąsiedniej Słowacji można udać się pieszo, rowerem, samochodem lub pociągiem.

Do Muszyny warto przyjechać po zdrowie i wypoczynek. Dobrze wyposażone sanatoria oferują pełną gamę zabiegów z dziedziny balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii i aerozoterapii, leczą schorzenia układu oddechowego, moczowego, przewodu pokarmowego i narządów ruchu. W pijalniach wód mineralnych, czynnych w okresie zimowym, można całkowicie za darmo delektować się szczawami wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowymi.

O bogatej historii Muszyny świadczą liczne zabytki. Ruiny XIV-wiecznego zamku na górze Baszta, na którą można wyjść biegnącymi zakosami alejkami. U podnóża Baszty, w rozwidleniu Popradu i Muszynki, podzamkowy zespół dworski obejmujący: dwór starostów (XVIII/XIX w.) oraz kordegardę (XVIII/XIX w.). Skrywający tajemnice przeszłości zrekonstruowany budynek dawnego zajazdu mieszczący zbiory muzealne.

W rynku wysokie, młodopolskie kamienice są świadectwem zamożności dawnych mieszkańców miasteczka, a kapliczki z figurami świętych Jana Nepomucena i Floriana chronią przed powodzią i pożarem. U wylotu zabytkowej ul. Kościelnej (domy z półkolistymi bramami wjazdowymi) dostępu do miasta strzeże zbudowany w latach 1676-1728 kościół pw. św. Józefa z barokowo-klasycystycznym wnętrzem i figurą Pięknej Madonny z ok. 1470 r., która przywędrowała tutaj z Wawelu.

Wsie "Klucza Muszyńskiego" zamieszkiwali ruscy górale zwani Łemkami, wyznawcy obrządku greckokatolickiego. Stąd w 10 sołectwach gminy (Andrzejówka, Dubne, Jastrzębik, Leluchów, Milik, Szczawnik, Powroźnik, Wojkowa, Złockie, Żegiestów) znajdziemy zabytkowe cerkwie. Najstarsza tego typu budowla w południowej Polsce, która pochodzi z 1604 r. znajduje się w Powroźniku.

Muszyna to doskonałe miejsce wypadowe na szlaki Beskidu Sądeckiego i na Słowację.

Ciekawe wydarzenia

• grudzień "Widowisko Mikołajkowe", mała sala koncertowa w Muszynie, ul. Rynek 19; Sylwester na Rynku w Muszynie,

• grudzień, styczeń, luty, marzec, - mecze piłki siatkowej kobiet PlusLigi Kobiet oraz Liga Mistrzyń z udziałem "Bank BPS - Muszynianka - Fakro" Muszyna, rozgrywane w nowoczesnej hali sportowej w Muszynie, ul. Rynek 13,

• styczeń - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Rynek w Muszynie,

• 14 lutego "Walentynkowy wieczór z piosenką", mała sala koncertowa w Muszynie, ul. Rynek 19.

Noclegi

Baza noclegowa to ponad 4000 miejsc; w kwaterach prywatnych i agroturystycznych, w domach wczasowych, sanatoriach i pensjonatach oraz w hotelach trzy i czterogwiazdkowych.

Dojazd

Nowy Sącz 46 km, Kraków 150 km, Tarnów 120 km, Krynica 10 km.

Trasy dojazdowe: Kraków - Nowy Sącz - Krynica - Muszyna, Tarnów - Nowy Sącz - Krynica - Muszyna, Nowy Sącz - Rytro - Piwniczna - Muszyna, Nowy Sącz - Łabowa - Krynica - Muszyna.

Pociągiem bezpośrednio z Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Gdyni i Nowego Sącza.

Autobusem bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, Lublina i Nowego Sącza.

GOPR - Krynica Zdrój

tel. (18) 471 29 33, kom. 601 100 300

Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna

ul. Rynek 31

33-370 Muszyna

tel. (18) 471 40 09

fax (18) 477 79 21

e-mail: gmina@muszyna.pl

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Krzywa 1

33-370 Muszyna

tel. (18) 534 91 61

tel./fax (18) 534 91 60

e-mail: cit@muszyna.pl

www.muszyna.pl

www.szczawnik.muszyna.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24