Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Mszana Dolna

Wyciągi narciarskie

Mszana Dolna

Gmina Mszana Dolna jest położona w zachodniej części Beskidu Wyspowego; północno-zachodniej części Gorców, w otoczeniu dolin Raby i Mszanki. Gmina ma rozległy, podkowiasty kształt, a w jej skład wchodzi 9 urokliwych i malowniczych wiosek: Kasina Wielka, Kasinka Mała, Lubomierz, Łętowe, Łostówka, Raba Niżna, Olszówka, Glisne, Mszana Górna. Każda z nich ma swoją własną historię i ciekawą tradycję.

Śnieżnica
Śnieżnica /Na narty

Na długość sezonu narciarskiego wpływa utrzymująca się tu prawie 5 miesięcy pokrywa śnieżna. Okoliczne wyciągi narciarskie, wzniesienia i stoki są doskonałymi terenami do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i śladowego. To właśnie tutaj, w Kasinie Wielkiej, urodziła się i mieszka zdobywczyni złotego, srebrnego i brązowego medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata, najbardziej utalentowana polska narciarka biegowa - Justyna Kowalczyk.

Idealne miejsce na wypoczynek

Gmina Mszana Dolna częściowo leży w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego. 40% jej powierzchni zajmują lasy, co uprzyjemnia wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą. Górzyste ukształtowanie terenu, specyficzny mikroklimat, spokój, wody pełne ryb, piękne krajobrazy sprawiają, że panują tu dogodne warunki do uprawiania różnorodnych form turystyki.

Przez teren gminy przebiegają liczne szlaki turystyczne, którymi można pieszo, rowerem czy konno dotrzeć w najpiękniejsze zakątki Gorców i Beskidu Wyspowego.

Do atrakcji turystycznych gminy należą: najwyżej położona w Polsce stacja Kolei Transwersalnej (570 m. n.p.m.) z XIX w. w Kasinie Wielkiej, dawna linia Chabówka - Lwów, która była miejscem akcji wielu filmów ("Lista Schindlera", "Boże Skrawki", "Katyń"); stacja kolejowa w Rabie Niżnej z 1884 r., która również posłużyła jako sceneria epizodów filmów ("Przygody dobrego wojaka Szwejka", "Niemcy");organizowane zimą kuligi; możliwość przejazdu pociągiem retro do pobliskiej Chabówki oraz zwiedzanie znajdującego się tam skansenu kolejowego.

Warto wspomnieć też o interesujących jaskiniach: położonej w pobliżu "Perci Borkowskiego" o długości ok. 8 m oraz jaskini na północnym stoku Szczebla, zwanej "Zimną Dziurą" - w dolnym korytarzu jaskini przez większą część roku utrzymuje się lód, co na wysokości ok. 650 m n.p.m. nie ma odpowiednika w innych beskidzkich jaskiniach. Gmina może także poszczycić się stadninami koni w Rabie Niżnej i Łostówce; mają tu miejsce cykliczne imprezy plenerowe: Turniej Wsi, Gorczańskie Lato, przeglądy kolędnicze oraz Pieśni Maryjnej.

Wioski należące do gminy mogą poszczycić się obiektami godnymi uwagi. W Kasinie Wielkiej warto obejrzeć drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1624 r. oraz plebanię z 2 poł. XIX w., a także wybrać się na cmentarz żołnierzy austriackich z okresu I wojny światowej, usytuowany obok stacji kolejowej.

W Kasince Małej jest murowany kościół z 1904 r., murowana plebania z 1911 r., dwór drewniano-murowany z 2 poł. XIX w. wraz z zabudowaniami dworskimi, stodołą i stajnią kamienną z końca XIX w. oraz kamienna kaplica Matki Bożej z 1912 r. W Lubomierzu zachowały się: drewniana kaplica z XVIII w. ufundowana przez Lubomirskich, kościół drewniany z 1913 r. oraz szałasy na polanach gorczańskich i szałas nazwany "Papieżówką", gdzie w latach 70. XX w. przebywał Karol Wojtyła. W Rabie Niżnej zwraca uwagę murowany klasycystyczny dwór rodziny Chomentowskich z 1832 r., zaadaptowany na ośrodek wczasowy "Energetyk".

Stacja narciarska Ski Lubomierz

Stacja Ski Lubomierz często organizuje zawody sportowe oraz imprezy typu: "Każde dziecko jeździ w kasku", które odbijają się echem w radiu i telewizji. Przy dolnej stacji znajduje się karczma, w której każdy narciarz może się ogrzać, spróbować regionalnej kuchni, a przy tym posłuchać góralskiej muzyki.

W ośrodku funkcjonuje profesjonalna szkółka narciarska oraz bardzo dobrze wyposażona wypożyczalnia narciarska. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy GOPR i dobrze wykwalifikowana obsługa.

Śnieżnica - stacja narciarska w Kasinie Wielkiej

Stacja narciarska przyjmuje zlecenia organizacji zawodów sportowych zarówno narciarskich, jak i snowboardowych. Specjalna oferta to możliwość przeprowadzenia zawodów w godzinach popołudniowych na sztucznie oświetlonym stoku. W ramach organizowanej imprezy zapewnione: wynajęcie stoku lub jego części, obsługa gastronomiczna, przejazdy wyciągami, nagłośnienie i prowadzenie imprezy, ustawienie trasy, elektroniczny pomiar czasu, numery startowe, opieka instruktorów PZN, ubezpieczenia.

Noclegi i gastronomia

• Liczne gospodarstwa agroturystyczne

• Domy wczasowe "Agnieszka" i "Janina", Mszana Górna

• Dom wczasowy "Energetyk", Raba Niżna

• Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa "Lubogoszcz", Kasinka Mała

• Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko na Śnieżnicy, Kasinka Wielka

• Gospodarstwo agroturystyczne "Oberwanka", Wiesław Bierówka, Łostówka

• Restauracja "Wczasowa", Kasinka Mała

• Zajazd "Jeździec", Zenon Kania, Raba Niżna

Dojazd

Kraków - Mszana Dolna - Lubomierz - 70 km, Wieliczka - Kasina Wielka - Mszana Dolna - 41 km, Nowy Sącz - Lubomierz - Mszana Dolna - 62 km, Limanowa - Kasina Wielka - Mszana Dolna - 34 km, Rabka - Raba Niżna - Mszana Dolna - 15 km

Urząd Gminy

ul. Spadochroniarzy 6

34-730 Mszana Dolna

• tel. 018 331 00 09, 018 331 02 23, 018 331 02 59

• fax: 18 5417187

e-mail: gmina@mszana.pl

www.mszana.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24