Historia
Gorlice zostały założone w XIV w. Początkowo słynęły głównie z targów, skupiających handlarzy polskich i zagranicznych, później stały się ważnym ośrodkiem kalwinizmu. W XVII w. miasto zostało spalone przez wojska Rakoczego. Połowa XIX wieku - to bum naftowy dla Gorlic. Odnalezione w pobliżu złoża tego surowca uczyniły z miasta centrum przemysłu naftowego. Doszła do tego działalność Ignacego Łukaszewicza, który właśnie tu wynalazł i zapalił pierwszą w świecie lampę naftową. W czasie I wojny światowej pod Gorlicami stoczono wielką bitwę. W tym "małym Verdun" zginęło 20 tysięcy żołnierzy. O wydarzeniu tym przypomina, znajdujący się na wzgórzu Pustki, ogromny cmentarz wojskowy.
Rejon Gorlic zamieszkiwali niegdyś Pogórzanie. Ludność trudniąca się wówczas głównie rolnictwem i rękodzielnictwem, trudni się tym do dziś. Na obszarze powiatu gorlickiego można odnaleźć wiele śladów dawnych obyczajów tych ziem, a także tradycyjnych rozwiązań architektonicznych, t.j. kryte strzechą chaty czy piwnice ziemne. W Zdyni corocznie organizowana jest "Łemkowska Watra", impreza mająca przypominać kulturę dawnych mieszkańców tych ziem - Łemków. Obszar ten zamieszkiwany był niegdyś także przez inne grupy etniczne, m.in. przez Żydów i Wołochów.
Narciarstwo
Znajdujące się w rejonie Gorlic góry mają łagodne stoki. Jest to rejon dość dobrze zalesiony, ale posiada też sporą część użytków rolnych. Wszystko to sprawia, że panują tu dogodne warunki do uprawiania narciarstwa. Na szczególną uwagę zasługuje rejon Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.), pokryty jodłowymi i bukowymi lasami. Na górze tej znajduje się podwójny orczykowy wyciąg "Magura" o długości 1100 m. Średnio trudna trasa zjazdowa ma długość 1400 m., natomiast sztucznie dośnieżana nartostrada - jest łatwa i ciągnie się przez 3 km. Wyciąg talerzykowy (dł. 300 m) znajduje się na Górze Cmentarnej (trasa łatwa). W Ujściu Gorlickim można korzystać z wyciągów przy pensjonacie "Ramis" i sanatorium "Glinik" w Wysowej.