Przejd� do g��wnej cz�ci strony

« wróć do regionu

Bukowina Tatrzańska

Wyciągi narciarskie

Bukowina Tatrzańska

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych Białką, rzeką rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym - Spisz. Ich odrębność, odmienna historia i kultura, a jednocześnie wzajemne przenikanie się tworzą specyficzny klimat "pogranicza", dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności. Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska znajdują się najważniejsze obiekty polskich Tatr: Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Orla Perć, Wołoszyn, Świnica.

Bukowina Tatrzańska
Na narty

 Na narty
Gmina jest atrakcyjna o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią można przemierzać tatrzańskie szlaki, które liczą ok. 210 km, zimą oddać się białemu szaleństwu, a przez cały rok można korzystać z basenów termalnych, które znakomicie odprężą zmęczone mięśnie czy to po górskich wędrówkach, biegach, czy intensywnych zjazdach.

Gminę tworzy 8 wsi Na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska, a w dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte są Brzegi. W dolinie Białki, na lewym jej brzegu, znajduje się Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, należące już do Spisza - Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej posiadają swoisty klimat. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od grudnia do marca, a w wyżej położonych partiach do końca kwietnia. Ponad 120 dni w roku jest bezwietrznych, co przy dużym nasłonecznieniu, pozbawionych lasów grzbietów Pogórza Gubałowskiego tworzy mikroklimat ciepły i suchy.

Osią komunikacyjną są: droga krajowa nr 49 z Nowego Targu do granicy państwa w Jurgowie oraz droga wojewódzka nr 960 prowadząca przez Bukowinę Tatrzańską do granicy państwa w Łysej Polanie. Gmina obfituje we wspaniałe i liczne tereny narciarskie. Zimowe szaleństwa umożliwiają najlepiej utrzymane trasy narciarskie z doskonałym zapleczem noclegowym i gastronomicznym.

Atrakcje turystyczne gminy

- Tatry - na terenie gminy Bukowina Tatrzańska leżą Tatry Wysokie z takimi skarbami jak Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Orla Perć, Wołoszyn czy Świnica wspaniałe tereny narciarskie, sztucznie dośnieżane i oświetlone, z zapleczem gastronomicznym:

- w Białce Tatrzańskiej: 10 wyciągów i koleje krzesełkowe w ośrodkach "Bania" i "Kotelnica Białczańska"

- w Bukowinie Tatrzańskiej: 16 wyciągów i koleje krzesełkowe w ośrodkach "Turnia" i "Rusiń-ski"

- w Jurgowie: kolej krzesełkowa i wyciąg w ośrodku "Hawrań"

- w Czarnej Górze: koleje krzesełkowe i wyciągi w ośrodkach "Koziniec" i "Grapa"(w budowie)

- baseny termalne: Terma Bukowina jest największym w Polsce centrum rozrywki dla całej rodziny oraz ośrodkiem uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym, obejmującym 12 basenów z wodą termalną , o temperaturze 28 - 36 st. C.)

- łatwe tereny spacerowe oferujące najpiękniejsze widoki na Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę w Beskidach

- ścieżki dla kolarstwa górskiego

- rafting - spływ łodziami pontonowymi i kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego

- ośrodki jazdy konnej

- słynne imprezy folklorystyczne: Sabałowe Bajania (sierpień) i Góralski Karnawał (luty)

- restauracje regionalne

- kontakt z żywym folklorem tatrzańskim

Noclegi

Liczba miejsc noclegowych na terenie gminy przekracza 20 000. Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana - od pokoi gościnnych w gospodarstwach rolnych po czterogwiazdkowe pensjonaty. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy www.gmina.bukowinatatrzanska.pl

Bukowina Tatrzańska

Urząd Gminy

ul. Długa 144

34-530 Bukowina Tatrzańska

tel. 18 207 72 02

18 200 00 10

fax 18 200 08 79

e-mail: gmina@bukowinatatrzanska.pl

www.gmina.bukowinatatrzanska.pl

źródło informacji: Partner serwisu
Na narty

Partnerem serwisu jest:

MAP24