Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Narty w Górach Świętokrzyskich

Przyzwyczailiśmy się kojarzyć zimowy wypoczynek narciarski z Tatrami i Beskidami. Tymczasem porównywalne trasy i warunki na stokach znaleźć można znacznie bliżej - w województwie świętokrzyskim.

Na stoku w Niestachowie. /fot. Łukasz Zarzycki
Na stoku w Niestachowie. /fot. Łukasz Zarzycki /Agencja FORUM

Góry Świętokrzyskie zapewniają swym gościom liczne trasy narciarskie - przygotowane zarówno dla wielbicieli jednej, jak i dwóch desek, a także dla zwolenników nart biegowych.

Narty w regionie

Istnieją tu trasy nie tylko dla początkujących, czy doskonalących swą jazdę, ale także dla tych zaawansowanych narciarzy, którzy podczas urlopu potrzebują zastrzyku adrenaliny. Dodatkowo już niemal na każdym stoku w regionie, dzieci mają zapewnione właściwe warunki do nauki jazdy na wydzielonych oślich łączkach. Różny stopień trudności stoków, dogodne położenie, piękne panoramy widokowe i stale rozbudowywana baza hotelowa i gastronomiczna sprawiają, że są one odwiedzane przez coraz większą rzeszę turystów.

Nieopodal centrum Kielc

Przegląd stoków w regionie warto zacząć od dwóch stoków położnych w granicach Kielc. Pierwszy z nich położony jest na górze Pierścienica (367 m n.p.m.). Z samego wierzchołka roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku zarówno zimą, jak i latem. Przez szczyt przebiegają wytyczone ścieżki rowerowe, a u podnóża góry znajdują się "płuca Kielc" - Stadion Leśny, który jest jednym z ulubionych terenów spacerowych Kielczan. Stoki Pierścienicy kryją relikty przeszłości: pomniki masowych straceń w czasie II wojny światowej oraz zbiorową mogiłę ofiar. Patrząc od lewej strony, z wierzchołka, można zobaczyć fragment Pasma Zgórskiego, a przesuwając wzrok w prawo, ukaże się Góra Karczówka (340 m n.p.m.) z zabytkowym XVII-wiecznym klasztorem pobernardyńskim. Przez szczyt przebiega niebieski szlak turystyczny Chęciny - Łagów oraz żółty szlak spacerowy wokół Kielc o długości 69 km. Stok długości 500 m i szerokości 100 m daje duże możliwości szusowania dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Stok jest ratrakowany i oświetlony, co umożliwia zjazdy do godziny 22.00.

Kolejnym stokiem położonym blisko centrum miasta jest wyciąg Telegraf na północnej stronie góry Telegraf, o wysokości 406 m n.p.m. Jest to nie tylko atrakcyjne miejsce wypoczynku zimą, ale także latem. Znajdują się tam liczne trasy spacerowe oraz rowerowe, którymi można dotrzeć w różne okoliczne miejsca i atrakcje. Stok na Telegrafie jest doskonałym miejscem dla średnio zaawansowanych narciarzy. Ze względu na trudność zjazdu może stanowić wyzwanie nawet dla bardziej wymagających wielbicieli zimowych zjazdów. Dobrze przygotowana trasa, ratrakowana i oświetlona, zapewnia wyśmienite warunki do jazdy także w godzinach wieczornych (stok czynny jest do godziny 22.00), a podwójny orczyk zapewnia przepustowość do 1000 osób na godzinę.

Otwarte trasy

Kolejne wyciągi położone są w pobliskich miejscowościach, z czego najbliższy jest Niestachów dysponujący czterema wyciągami i dużym parkingiem. Ośrodek narciarski w Niestachowie położony jest na zboczu góry Otrocz, o wysokości 372 m n.p.m. Został on otwarty w sezonie 2007/2008 i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa w regionie. Tutaj swoje umiejętności mogą rozwijać zarówno początkowi, jak i zaawansowani narciarze, a noclegi zapewniają pobliskie gospodarstwa agroturystyczne i hotele.

 Na narty

Cztery wyciągi, z najdłuższym, 450 metrowym zjazdem, zapewniają "białe szaleństwo" na bardzo dobrze przygotowanych stokach. To miejsce idealne dla całej rodziny, gdzie każdy znajdzie odpowiednie warunki i stopień trudności dla siebie. Wypożyczalnia nart, bar i duży parking to już standard w tego typu stacji narciarskiej. Dostępny na stronie internetowej podgląd z kamerki umożliwia ciągłe śledzenie warunków panujących na stoku.


Nie tylko dla czarownic

W niedużej odległości od Niestachowa znajduje się inny, równie dobrze wyposażony i przygotowany stok narciarski "Sabat". Zlokalizowany jest u podnóża Góry Łysicy (612 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich, znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. To tutaj też Stefan Żeromski jeździł na nartach, lecz wówczas nie było jeszcze wyciągów, które mógłby opisać. Z górnej stacji wyciągu rozciąga się piękny widok na Dolinę Wilkowską oraz położone dalej na północ Pasmo Klonowskie. Po prawej stronie, jak na dłoni, widać pasmo Łysogór ze słynną Łysicą, a pod nią - Św. Katarzynę - miejscowość znaną turystom z klasztoru ss. Bernardynek, źródełka św. Franciszka z Asyżu oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Zjazd po stoku Sabat jest długi (ok.1km) i łagodny, z dwoma ostrzejszymi nachyleniami, które dodają nieco adrenaliny początkującym narciarzom. Dzięki temu to idealne miejsce do rekreacyjnego narciarstwa dla całej rodziny.

Talerzyki i orczyki

Jeśli znudzą się nam już powyższe trasy, możemy udać się na pobliski stok narciarski "Baba Jaga" na Górze Miejskiej (426 m n. p. m.) w Bodzentynie. Ma on długość 650 m i szerokość 90 m, wyposażony jest w dwa orczyki talerzykowe i oferuje możliwość szusowania już od godziny 10.00 w tygodniu, a od 9.00-22.00 w weekendy. To urokliwe miejsce, z którego czaruje nas wspaniała panorama Gór Świętokrzyskich i pięknych lasów Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Oprócz radości ze sportu, zapaleni narciarze mogą w okolicy pogłębić swoją wiedzę turystyczną na temat priorytetowych zabytków ziemi świętokrzyskiej, takich jak historyczne miasto Bodzentyn z ruinami zamku, gotyckim kościołem i zabytkową zagrodą Czarnikiewiczów, czy Święta Katarzyna z Muzeum Minerałów i Skamieniałości i niezamarzającym źródełkiem u podnóża góry Łysicy.

 Na narty
Kierując się na północ od Kielc, w stronę Łodzi, dotrzemy do wyciągu w Tumlinie. Znajduje się on na zboczu góry Łajscowej (409 m n. p. m.), w części Tumlina nazywającej się Podgród. Nazwa ta pochodzi od Góry Grodowej, gdzie według legend miało się mieścić grodzisko, a dziś zachowały się jeszcze resztki pogańskich wałów kultowych, widoczne podczas zjazdów. Dwa nietrudne stoki narciarskie (dostosowane do potrzeb początkujących narciarzy), o długości 500 m i 320 m, wyposażone są w wyciąg orczykowy talerzykowy i oferują narciarzom możliwość szusowania w godzinach 10.00-20.00. Jak inne, dotychczas omawiane stoki, oferują możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i naukę jazdy pod okiem instruktora.

Szwajcaria jest pod Kielcami

Najdalej od stolicy województwa położonym terenem narciarskim jest Szwajcaria Bałtowska. Dysponuje ona dwoma stokami długości 570 m i 340 m oraz oślą łączką na potrzeby szkółki narciarskiej. Oba stoki są oświetlone, sztucznie zaśnieżane i oferują możliwość jazdy w godzinach 9.00-21.00. Oprócz takich udogodnień jak wypożyczalnia sprzętu, czy szkółka narciarska, w Szwajcarii można także skorzystać z toru saneczkowego.

Cały obszar leży na terenie gminy Bałtów, na Pogórzu Bałtowskim, tuż obok Doliny Kamiennej, której charakterystyczne strome zbocza opasane są wapiennymi skałkami. Oprócz stoków narciarskich, w okolicy znajdują się także Park Jurajski, Zwierzyniec Bałtowski, całoroczny rollercoaster, Kraina Koni, a także możliwość spływu tratwami, dzięki czemu nawet bardzo młodym i niewytrwałym narciarzom nie grozi znużenie jazdą i otoczeniem.

Propozycja trasy dla narciarzy biegowych

Odcinek: Bieliny-Kakonin-Szklana Huta-Bartoszowiny

Zimową wyprawę po Świętokrzyskiem warto rozpocząć w Bielinach. Miejscowość słynąca z hodowli truskawek, o tej porze roku zmienia się w doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa klasycznego. Wokół gminy wyznaczono blisko 23 km ścieżek biegnących przez najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich.

Więcej na ten temat

  • Brakuje ci pomysłu na zimowe wieczory po pracy, a lubisz aktywny tryb życia? Wyskocz w tygodniu na trzy godziny białego szaleństwa! Dla entuzjastów nart praca w wielkim mieście do późnych godzin, nie musi oznaczać rozstania się z szusowaniem w ciągu tygodnia. więcej »

Będąc tu, warto na chwilę zdjąć narty i zaplanować spacer po Bielinach. Historia wsi sięga drugiej połowy XV wieku, kiedy Kazimierz IV Jagiellończyk wydał przywilej lokujący miejscowość na prawie niemieckim. W Bielinach znajduje się wczesnobarokowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca (XVII w.) oraz zabytkowy cmentarz z pierwszej połowy XIX wieku. Widok grzbietów ośnieżonych pasiaków rozciągających się wokół miejscowości to jedna z największych atrakcji regionu - raj dla entuzjastów fotografii.

Przez Bieliny przechodzi m.in niebieski szlak turystyczny z Wału Małacentowskiego do kapliczki św. Mikołaja. Podążający nim Imagedojadą do Kakonina. Na tym etapie trasa wymaga nieco wysiłku, gdyż szlak prowadzi w górę. Trudności zarówno pieszym jak i narciarzom rekompensują niesamowite zimowe pejzaże Łysogór oraz czyste, bardzo rześkie powietrze. Po dotarciu do Kakonina, warto na chwilę się zatrzymać. Miejscowość jest jedną z najładniej położonych w regionie. Rozłożona na południowej części stoku Łysogór znajduje się w bliskim sąsiedztwie Puszczy Jodłowej, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wedle legendy nazwa miejscowości wywodzi się od imienia zbója Kaka, który rabował bogatych, a łupy oddawał biednym.

 Na narty
Z Kakonina do Szklanej Huty wiedzie malownicza i ciekawa trasa. Z jednej strony rozpościera się z niej urzekający widok na Pasmo Bielińskie, natomiast z drugiej nadal przebiega ona blisko tzw. Puszczy Jodłowej. W tym miejscu zielony szlak delikatnie prowadzi w dół, pozwalając na zjazd nawet nie wprawionym narciarzom. Przed Szklaną Hutą na narciarzy czeka natomiast niezbyt stromy podjazd w górę. Szklaną Hutę i Kakonin łączy postać wspomnianego wcześniej zbója Kaka. Ponoć prowadzony na śmierć łotrzyk śpiewał pieśń, w słowach której zdradzał położenie ukrytego skarbu. Wędrowny szklarz domyślił się sensu słów piosenki i znalazł kosztowności. Na polanie założył osadę z hutą szkła, a pozostałą część kosztowności przeznaczył na budowę kościoła w Bielinach.

Ze Szklanej Huty można udać się na szczyt Łysej Góry, jednak dla entuzjastów narciarstwa klasycznego lepszym wyborem będą położone niżej Bartoszowiny. Ten etap trasy nadal wiedzie zielonym szlakiem, tuż przy skraju zachodniego zbocza Łysej Góry. Podczas jazdy warto zatrzymać się na chwilę, by spojrzeć na widoki rozpościerające się przed oczami.


Skrzące się w blasku ostrego zimowego słońca, niekończące się krajobrazy i zimowa cisza wywołują przekonanie, że jest to kompletnie dzikie miejsce. Nic bardziej mylnego - Bartoszowiny od Kielc dzieli niecałe 30 km.

Wieś została założona w XVI wieku przez heraldyka Bartosza Paprockiego. Jest to jednocześnie najwyżej położona miejscowość w gminie Nowa Słupia. Podobnie jak Kakonin, Bartoszowiny są jedną z najładniej położonych wiosek w regionie. Rozpościera się stąd widok na zachodnią cześć Łysogór oraz - przy odpowiedniej widoczności - na kieleckie osiedla: Na Stoku i Świętokrzyskie. Wyżej przedstawiona trasa biegowa ma blisko 15 km długości. Warto dodać, iż poza sympatykami narciarstwa klasycznego, z powodzeniem mogą nią wędrować również piesi turyści .

Informacje praktyczne

• Bieżące informacje o warunkach panujących na stokach narciarskich można uzyskać odwiedzając stronę www.narty-swietokrzyskie.pl.

• Więcej informacji na temat poszczególnych miejscowości oraz noclegów można znaleźć na www.swietokrzyskie.travel

Tekst: Szymon Bryła

***

Sprawdź koniecznie:

Narciarskie ABC

Gdzie leży śnieg? Sprawdź kamery na stokach!

Wiadomości narciarskie - co słychać w Polsce i Europie?

źródło informacji: Sportowy styl

Więcej o:
trasy,
góra,
góry,
narty,
zima,
Kielce,
sezon narciarski,
Góry Świętokrzyskie

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (10)

Dodaj komentarz

~tycjan -

Moja małżonka bardzo lubi Góry Świętokrzyskie. We wrześniu przypada rocznica naszego ślubu. To najpiękniejszy miesiąc do spacerów po górach. Żeby wypoczynek był pełny zamieszkaliśmy w hotelu Uroczysko. Naprawdę warto czasami wydać trochę więcej pieniędzy i pocieszyć się takim luksusem. Wykwintne jedzenie i obsługa traktująca gości z najwyższym szacunkiem. Masaże, kąpiele i inne zabiegi w dowolnej ilości.

~Jerzy -

Z całego serca odradzam stok narciarski w Tumlinie (Tumlin Ski). Szalenie niemiły właściciel. Ceny dramatycznie wysokie za marnie przygotowany stok! Po godzinie jazdy zostaliśmy oddelegowani do bankomatu w Kielcach bo nie było innej możliwości niż płatność gotówką której nie mieliśmy. Bezczelne odzywki i zlewanie klientów. Takie rzeczy tylko w Tumlinie. Na żadnym innym stoku się z czymś takim nie spotkałem!

~Podhalanka -

TELEGRAF KIELCE najlepszy - rewelacyjny wyciąg i knajpka.

~Jacor -

Przecież największym wyciągiem jest czteroosobowe krzesło na TELEGRAFIE Kielce - duży wyciąg duży stok

~Łukasz -

Polecam Bodzentyn mieszkam w tym miasteczku. Miła obsługa i fajne zjazdy. Pozdrawiam

~Edyta. -

Piszący ten artykuł ma jakieś stare informacje, bo na Telegrafie jest kanapa 4 os. zapraszamy do Kielc, warunki są super!

~PapaSmerf -

Przejeżdżaliśmy z rodzinką E7 na łikend w Tatry. Zatrzymaliśmy się z ciekawości. Z hotelem nie było kłopotu... i zostaliśmy do niedzieli:) Byliśmy w Kielcach na Telegrafie, a w sobotę w jakimś Niestachowie czy jakoś tak. Warunki dobre, nie ma tłoku, a do Warszawy tylko 2 godziny:.

~Weteran -

Górki Świętokrzyskie są super o każdej porze roku!!!

~baba jaga -

W Bodzentynie jest super!